• Krátkometrážní

Big Lebowski (1998)

Jesus, Walter, Donny, 'shut the fuck up', scéna s popelem, scéna s přešlapem, halucinace s výbornou hudbou (taky vás ze záběru z bowlingové koule pokaždé rozbolí hlava?)... zbytek je samoúčelně zamotané nevtipné pátrání, ve kterém už i ten Dude působí otravně. Ale jedno se musí nechat - ty dobré scény, ty jsou opravdu famózní.

Úkryt (2002)

Přísahám bohu neuvěřitelné kamerové vizualismy, parádní herecké obsazení, hudba a několik velice promyšlených okamžiků - mimořádná zábavka. Vlastně ještě stále přemýšlím o 5*, ale je několik důvodů, proč jsem je nedal. Jde poznat, že tvůrci neměli vyšší ambice, než vytvořit zábavný film, několikrát jsem se pozastavil nad chováním postav a hlavně by to bylo trochu nefér vůči SEDM. I tak samozřejmě nejde nic jiného než doporučit všemi deseti.

Ztroskotaná láska (2005)

Vrcholná scéna je, když si mladík realisticky zvrtne kotník a sedne si, rádoby hezká Amanda mu řekne 'nikam nechoď a vydává se hledat pomoc jakože do pralesa, načež začne hrát ten nejtuctovější dívčí pop. Moje sestra (oblíbené filmy: Protivný sprostý holky, Žába k zulíbání) po desíti minutách řekla, že je to nekoukatelné a odešla. Potřebuje tohle ještě nějaký komentář? 0,5* za nechtěnou vtipnost, v tom tyhle filmy šlapou na paty filmům Eda Wooda, to zas jo. Jen škoda, že to není černobílé. Vrcholná debilita všech zúčastněních a pro diváky jen k tomu trochu jinému druhu pobavení.

Fargo (1996)

Pět slov. Nedotaženost. JEDNODUCHÝ PLÁN.

Sophiina volba (1982)

Kniha - jeden z mojich pěti nejoblíbenějších románů. Je vyjímečná díky dlouhým souvětím se spoustou podrobností, dvě tři stránky předem naznačuje nadcházející zvrat a nenechává proto v klidu, Stingo je hlavní postava, oblíbil jsem si ho díky značné sebekritice a otevřenosti. Kniha se zaobírá spoustou témat jako je nacismus, židovské zvyky, spisovatelství, sex atd. a je jasné, že toto na plátno půjde jen z těžka. Navíc postavy jsou popisovány téměř jako ďáblové. Ano a film, to je hudební kostymní drama s postavami až ve vedlejší roli s nepřesvědčivým Klinem a nepříliš hezkou (ale dobrou) Streepovou. MacNicol, z kterého jsem měl největší obavy, paradoxně sedí na roli nejlíp, ale oproti knize je odsunut někam úplně mimo. Neobjektvní hodnocení: 2,5*

Věčný svit neposkvrněné mysli (2004)

Moc pěkně natočený a zahraný snímek, ale napoprvé naprosto nepochopitelný. Asi jsu holt nějaký pomalejší. Určitě se na to podívám ještě raz a bůhví, potom třeba ještě desetkrát. 3,5*

Zombi 2 (1979)

První hodina je kromě tří dobrých okamžiků úporná nuda a nemůžou to zachránit ani postavy, které jsou úplně bezcharakterní a vedou nezajímavé dialogy. Kamera je výborná, stejně tak omýlaná obrazová stylizace, ale aby to nebylo až příliš kvalitní, shazuje to příšerně otravná hudba, špatně zpracovaný zvuk a střih, zajišťující dokonalou neplynulost. Závěrečná půlhodinka je teprv to, co jsem chtěl, i když už jsem to viděl hodněkrát jinde (akorát Fulci je největší masakrátor a masky jeho zombií jsou přesně podle mého gusta). Špatný film, relativně zábavný až od šedesáté minuty, který nestojí za vidění. Akorát minutová podmořská scéna. :)

Kanibalové (1980)

Nešel jsem do toho s žádným předsevzetím. Želvu a mravenečníka omlouvám, pokud šlo o potravu. Hodnocení 40% dávám, protože je to prostě odpovídající hodnocení kvality snímku. Mě nemůže uspokojit pouze násilí, znásilnění, bahno a rozklepaná kamera.

P2 (2007)

Námět je takový normální a scénář podprůměrný (navíc, jenom 4 zabití, z toho 1 pes a nic moc nápaditého, čím chtěli tvůrci zaujmout fakt nevím), ale režisérká invence dokáže vždycky film vytáhnout ještě o 2* výš. Ale má ji Franck Khalfoun? Ani omylem. Pouze převádí Ajovy nápady bez zanícení, nápadu a chuti na plátno. Téměř všechno, co máme rádi na jeho filmech, tady chybí. Kamerové vychytávky, výborná práce s krví a znechucením, zvuky, spád, napětí, originalita a nadhled. P2 má dobré herce, prostředí, hudbu a jednu perfektní scénu (pes). P.S.: Divák sympatizuje s psychopatem, i když to nebyl úmysl tvůrců. O co Ajovi sakra šlo?