Ospalá díra (1999)

Výborně obsazený a nádherně stylizovaný horor se silnou detektivní zápletkou, uspokojivým bodycountem, hutnou atmosférou a jedním z nejikoničtějších záporáků. A Elfmanovou monumentální hudbou. Humorné vložky jsou velmi decentní, postavy tolik nesklouzávají do karikatur jako u jiných Burtonových filmů a Johnny Depp se pro roli Ichaboda Crana narodil. Jediná škoda je, že zde Christopher Walken nemluví. I když možná proto je tak děsivý. Burtonův masterpiece.

Hap & Leonard (2016) (seriál)

Dlouho jsem nenarazil na seriál, který by si mě ukotvil jak teplé vozítko pana Garrisona a já ho musel odkoukat v rekordním čase. Jimu Micklovi swamp noir sedl už v Cold in July a Hap and Leonard je další touché. Pokud si někdo stěžuje na pomalé tempo u látky z pera Joa R. Lansdala a režie člověka, co natočil Stake Land, je idiot. Série má přesně danou strukturu: tři díly těžká konverzačka, tři díly krvavá řež. A funguje to. Herci jsou zvoleni s citem, přízvuky dokonalé, atmoška hutná a napětí nepřetržité. A pokud nejste přizdisráči, hlášky a gesta skvěle obsazené ústřední dvojice vás rozsekají. Pro mě zatím nejen nejlepší letošní seriál, ale vůbec i thriller a opatrně, protože Mickle opouští pozici showrunnera, se těším na pokračování.

Panenky (1987)

Krásný a zábavný, a pokud jste v srdci dítětem, hřejivý horor. Guy Rolfe promine, hvězdou Dolls nádherná Carrie Lorraine. Díky krátké stopáži Gordon jede nadoraz a z prostředí, kam je snímek zasazen, pramení atmosféra dětských či vánočních záležitostí. Jistě, panenky umějí být pěkně kruté, ale jen k těm, co si to zaslouží. Navzdory démonizujícímu popisu od distributora film, který vám připomene, jaké to bylo, když vám bylo sedm. Ovšem aniž by se překlopil do melancholie. Jedinou chybou je, že tu nehraje Jeffrey Combs. Další výborný Gordon.

Turbo Kid (2015)

Postapo, v němž koexistují vysoké produkční hodnoty a občasná filmařská beznaděj, nádherné lokace, stylové kostýmy a nevygradovaný děj, absurdní násilí, jednodušší humor a příliš vážný tón. A famózní hudba. Ve výsledku hrozná haluz, protože i když si Turbo Kid prostě plyne unylým tempem a nedokáže správně podat vtipy a napnout při akčních scénách, a vlastně vůbec působí, jako by dělal obrazový doprovod soundtracku od Le Matos, místo aby ten doprovázel film, bude vás bavit přímo úměrně vaší lásce k devadesátkám, MCčkům a VHSkám. A o to šlo. Plus jako vždy skvělý Michael Ironside, podmanivá (byť k vzteku odbarvená) Laurence Leboeuf a indianajonesovský Aaron Jeffery. Kung Fury nebo Manborg jsou vychytanější, ale i tohle si dám s chutí znovu.

13 hodin: Tajní vojáci z Benghází (2016)

Válečný akčňák s uvěřitelnými postavami, v kterém víceméně fungují emoce, a který s výjimkou posledních pár minut nepůsobí jako film z Bayova CV. A to stylově, ani technicky. Hrdinové nejsou heroičtí, patriotismus je dost potlačen, americké vlajky jsou tu snad jen dvě (jedna rozstřílená, druhá utopená) a vlastně to celé postrádá velkolepost Skály nebo Pain & Gain. Což je celkem svěží. Oproti tomu je škoda hektické akce – přestože rozhodně není tak nepřehledná, jak tvrdí zlí jazykové –, absence dynamičtější kamery a vůbec lacinějšího vizuálu. Tajní vojáci z Benghází mají blíž k Lone Survivorovi než k Black Hawk Down, ale protože se Bay zjevně snažil natočit něco hodnotného pro přeživší a pozůstalé a držel se překvapivě při zemi, ani v nejlepších momentech nedovedou být tak strhující jako Bergův snímek. Ale pořád jsou zatraceně strhující.

Manborg (2011)

"It's not about the killing… It's about family." Punkovej film, co ukazuje, že i trash se dá dělat hodnotně. Manborg, Mina, Justice a #1 Man vs. hrabě Draculon a nacističtí cenobiti. Jo, je to přepálené, ale je to nehorázná prdel. Od příběhu a dialogů vzdávajícím hold sci-fi klasikám a béčkovým klišé, po explozivní akci a luxusní stylizaci, masky a claymation. Pokud se vám líbil Kung Fury, tohle je povinnost.

Černej Dynamit (2009)

Co dostanete zkřížením Macheteho, Jamese Bonda a Quentina Tarantina? Grindhousový akčňák, zasazený do sedmdesátých let, natočený jako telenovela, ozvučený jako porno a obsazený skoro exkluzivně černochy. To chcete. Michael Jai White jako krutopřísný ochránce pořádku, neodolatelný svůdník a mister kung-fu. Zabili mu bratra a tak se vydá na tažení proti drogám. Nedává to smysl a je to paráda. Hodina dvacet nahláškovaných scének a přepálené akce. Čtyři hvězdy, protože Machete je přeci jenom lepší. Ale rozsekalo mě to totálně.

Kvílení vlkodlaků (1981)

Chce to zvláštní talent, aby byl film o vlkodlacích tak nudný. Krásně stylizovaný vizuál připomíná ještě sedmdesátky, přeměna ve vlkodlaka je poměrně fajn (vyjma těch pulsujících nadočnicových oblouků), i když na Amerického vlkodlaka v Londýně se nechytá, a posledních třicet minut tvoří skvělá akce. Problém je ta hodina předtím. První pořádný útok přijde v devětapadesáté minutě, předtím to jsou jenom lidé vedoucí nezáživné dialogy. A jeden full-frontal, který tedy samozřejmě špatný není. Režisér Gremlinů každopádně zklamal. Nebýt Dee Wallace a Belindy Balaski, nenamáhal bych se to dokoukat do konce.

„Čtyři vraždy stačí, drahoušku“ (1970)

"Mám v Michegu nožířství." Lipského fantasmagorická parodie na noirovky. Macourek se s počtem vražd nepáral a i když bych nedal ruku do ohně za to, že sto procent příběhových kliček tu má příčinu a/nebo následek, stejně je to asi nejkomplexnější česká krimi. A taky je to dost zábavná komedie. Bohdalová je sice otravná (a pasáź v koupelně vyloženě trapná) a zamrzelo, že automobilová honička byla řešena prostřednictvím Saudkových kreseb, ale následná přestřelka je luxusní a plejáda herců jako Lipský, Filipovský, Peterka nebo Kemr (nebo... vlastně se zdá, že si tu zahráli snad všichni tehdy aktivně působící hvězdy) to táhne nahoru. První polovina je lepší než druhá, režisér i scenárista mají lepší filmy, ale jo, je to pecka. A citovat ji budu asi do smrti.

Kočičí oko (1985)

Nekuřáci, a.s.: S přehledem nejlepší část filmu. James Woods je výborný a změny oproti originálu z ní dělají ještě podstatně drsnější záležitost. Římsa: S přehledem nejhorší část filmu... Moji oblíbenou Kingovu povídku devalvují otravné karikatury, hrající si na záporáky, a fakt, že (mimochodem zle obsazený) Robert Hays balancuje jen asi metr nad očividnou autodráhou, takže napětí nula. Generál: Jediný příběh napsaný speciálně pro Cat's Eye. A jediný, v němž se objevuje nadpřirozeno. Jenom se King s Teaguem už nedokázali rozhodnout, jestli to má být horor, nebo komedie, nebo fantasy. Nevkusně heroická hudba ubíjí atmosféru a humor nefunguje. Alegorie je to ovšem pěkná a vidím v tom odkaz na Lovecraftovy Ultharské kočky. Ve výsledku lehký nadprůměr, ale mnohem víc by se do celku hodilo, kdyby i tahle kapitola zůstala thrillerová. Případně mohl být King aspoň konzistentní a vzít pro podklady též z Noční směny. Jako celek oukej, ale dokážu vyjmenovat spoustu lepších antologií. Cujo a Christine ale pobavili.