Zámecká zrůda (1995)

Jeden z nejznepokojivějších filmů, jaké jsem kdy viděl. Stuart Gordon se trhnul od zábavných béček a natočil temný gotický horor, který bych čekal spíš od kontinentální produkce. Dlouhé sekvence bez střihů jsou víc zneklidňující než v Carpenterově Halloweenu, samotný Castle Freak Giorgio při vší zrůdnosti budí soucit a Jeffrey Combs skvěle hraje svůj snad nejkomplexnější charakter. Největší roli zde má ale italský hrad, kam je děj zasazen. Takhle vyšťavený a vyděšený jsem ještě nebyl.

Ze záhrobí (1986)

Vzniknout tohle o pár let později, klidně to mohlo vyjít pod záštitou Tales from the Crypt. H.P. Lovecraft asi rotuje v hrobě, ale tohle nádherně stylizované béčko mě dostalo. Zápletka je sice v zásadě dost podobná Re-Animatorovi (nepovedený experiment a posedlý vědec, zde tedy vědkyně ochotná jej opakovat), nicméně prolínání realit je zajímavé (a krásné!) a fantasmagorická monstra si nejde neužít. Jeffrey Combs místo suverénního Westa hraje vystrašeného doktora Crawforda Tillinghasta a dokazuje, že je charakterní herec. Další trefa do černého od týmu Yuzna-Gordon.

Návrat Re-Animátora (2003)

"I gave her life." Z reanimátorské trilogie rozhodně nejslabší díl. Zatímco v prvním a druhém jednoduchý děj vyvažoval brilantní Jeffrey Combs, oživlé mrtvoly, masakr a černý humor, Beyond nevyvažuje nic. Tedy, Jeffrey Combs je pořád brilantní, gore skvělé a oživlé mrtvoly, inu, jsou, ale všechno – vztaženo na stopáž – v nevysvětlitelně malém množství. A humor je... řekněme podstatně jednodušší. Orientaci na nové, špatně napsané a ještě hůř zahrané postavy nerozumím. Už jen proto, že Herbert West je zde nejzákeřnější ze série a tím pádem velmi zábavný. Jenže má moc málo prostoru, aby to sám utáhl, a zbytek nedrží moc pohromadě a postrádá styl a nápady. Za úvod, závěr, pár milých odkazů a dvě scény, jež by se s vypíchnutým okem daly nazvat působivé, tomu ale ty tři dám.

Přežít (1991) (TV film)

H. Phillip Lovecraft, soukromé očko. Klasický noir s upocenými detektivy, nebezpečnými ženami a nejednoznačnými mafiány. A taky magií, gremliny, oživlými chrliči a prastarými božstvy. Fred Ward v titulní roli hláškuje víc než Phil Marlowe, Julianne Moore je pořádně sexy a Clancy Brown charismatický jako vždy. Skvělý scénář, parádní masky a efekty a funkční humor. Jestli je nějaký film neprávem zapomenutý, pak tenhle.

Nevěsta Re-Animatora (1990)

Dvojka ubrala na tradičním hororu a démoničnosti Herberta Westa. Zato přináší zajímavější děj, podstatně větší porci zvrhlé brutality, morbidně cynického humoru a stylizovaných lokací. Combsova teatrálnost je naprosto přiznaně přes čáru a naprosto mu to sedne. Poctivý sequel, který odměňuje diváky originálu a baví od akčního začátku do doslova monstrózního finále.

Noc démonů (1988)

Filmová cvičení operující s jednou lokací mám rád, ale zrovna Night of the Demons na ni dojelo. Tedy hned vedle absence děje, ale ono to jde jedno s druhým. Rozjezd je ještě v pořádku, představí se postavy a legendy kolem Hull Housu, jenže po nástupu démonů začne zábava haprovat. Vývoj příběhu neexistuje, jenom hodinu koukáte na partu lidí pobíhajících po domě, na které bafají jejich posedlí kámoši. Masky jsou parádní a atmošku si snímek drží po celou stopáž, ale po chvíli upadnete do letargie. I ty suprové kulisy vás po třetím sprintu ze schodů do haly přestanou bavit. A nevytrhne vás ani pár povedených vražd s pěknými gore efekty. Mnohem zajímavější je rámcová linka o důchodci, co nesnáší Halloween. Jenže ta má tři minuty a musíte přežít ten zbytek.

Deadpool (2016)

Z tohohle filmu jsem tak sral, že jsem si ho pustil podruhé, abych se mohl posrat znova. Ultimátní romantickej biják. A jediná komiksárna, kterou opravdu potřebujete vidět.

Démoni (1985)

Luxus. Trochu meta, absolutní nářez. Krvavý brak plný stylizovaných záběrů, gore jak od Saviniho a tvrdé muziky (pokud pominu ten pornosong na začátku), který si nezadá s Evil Deadem nebo Dog Soldiers. Až překvapivě to drží pohromadě, masakr se rozjede během čtvrt hodiny a už nezastaví. A poslední dvacetiminutovka, jež se zvrhne v naprostou fantasmagorii, je naprostá lahoda. Démoni, motocykl, katana, hardrock... a libový závěr. Italové uměli nejen westerny.

Skautův průvodce zombie apokalypsou (2015)

Takhle měli vypadat Cooties. Pubertální splatterpunková bejkárna, co se nebojí ukazovat utržené penisy a obličeje rozmrdané improvizovanou sekačkou. Všechny ty zbytečné sequely k filmu, který na několik let zkurvil horory, má Landon odpuštěny.

Návrat oživlých mrtvol (1985)

Z tohohle filmu mám hodně rozporuplné pocity. Zase taková zábava to není, hlavně teda proto, že prvních čtyřicet minut se moc neděje, a když, tak do toho zajímavého neustále skáčou scény s vysoce otravnými pankáči. A nijak to nevylepší ani full-frontal Linney Quigley. Když dojde na zombie a rozjede se akce a hudba, je to fajn. Ačkoliv tedy O'Bannon dělal co mohl, aby mi to znechutil svým fetišem v podobě otravně sekaných zpomalovaček. Na druhou stranu se mi ale zase líbí ta totálně braková forma a redefinování oživlých mrtvol. Ovšem "karnevalově rozjařené gore efekty" jsem fakt nedostal a "situační humor" se vyčerpal v deseti minutách. Takže opravdu nevím. Třeba někdy s dalším zhlédnutím. Zatím bezpečný průměr.