Durch die Wand (2017)

Ještě nikdy se mi nestalo, že by se mi u dokumentu zpotily ruce. Emocionální a fyzicky vlastně trochu nepříjemná podívaná na dva bláznivý týpky na ploché stěně. Speciální kudos patří nejvíc badass kameramanovi ever, který tam byl s nimi a v bizarních detailech natáčel tohle šílenství.

Love, Death & Robots (2019) (seriál)

Jako kluk jsem v trolejbuse do školy čítával sci-fi antologie ze 70. a 80. let. Bradbury, Henlein, Harlan Ellison a tak. Přečetl jsem těch povídek hrozně, hrozně moc a pak se začaly opakovat. Tak jsem toho nechal a myslel jsem si, že tu směsici úžasu, vzrušení, překvapení a ohromení nad cizí fantazí už znovu nezažiju. A tady to je. Stejně dobré jako v 15 letech po cestě do školy. Tohle. Je. Super. Buďto dostanete super příběh, nebo super animaci, nebo aspoň super nápad -- někdy všechno. Krása. Osobní favoriti v pořadí: Beyond the Aquila Rift, Sonnie's Edge, Zima Blue, Lucky 13.

Umbrella Academy (2019) (seriál)

Dum, dum, dum... dramatická hudba, někdo kráčí zády ke kameře, a vy si říkáte: "Jestli vím něco o seriálech, tak mu sice nevidím do obličeje, ale bude to ten a ten týpek." ... záhádná postava si sundává kabát a vy: "Říkám, to bude ten týpek!" ... dumdumdum, muzika se stupňuje, kamera pomalu rotuje a vy: "Ježiši, dobrý, tak už ho ukažte! Bude. To. Ten. TÝPEK!"_____ Největší blaho diváka je, když je to nějaký úplně jiný týpek. A kdo myslíte, že to bude v Umbrella Academy? Hm, HM?... dávám 2*, velké meh.

V a její magický život (2019)

Je to dokument drobných náznaků, a jestli se vám bude líbit, závisí podle mě na tom, jak moc jste je ochotní číst. Pokud nejste, bude to pro vás story holky co jezdí na larpy kde se nic nestane, doma si povídá s bratrem a matkou o ničem, a jede konfrontovat otce, kde se stane stejné houby jako se dělo hodinu před tím. Plus nekonečné záběry snídání a finské přírody. ___ Někdy jsem měl skoro pocit, že z velké dálky slyším hlas režiséra, jak říká: "Ty vole, to je tak super téma, pojedeme s ní na larp, tam se něco musí stát, co odrazí její vztah k otci a ten dokument udrží pohromadě... dobře, tak ne, ale tklivá scéna s mámou bude super... ok, ok, nevychází to, ale konfrontace s otcem, to bude vrchnol filmu-- FUUU, UDĚLEJTE NĚKDO NĚCO, TAKHLE TO BERLINÁLE NEVYHRAJEM!" ___ Pokud jste ale ochotní odpustit absenci jednoznačně dramatických scén a baví vás usuzovat lidské pocity a názory na základě pohybů očí, malých gest a hovorů o banálních věcech, tak v dokumentu myslím můžete najít nějakou linku a vykonstruovat jakýsi příběh; ale celou dobu jsem si nebyl jistý, jestli tam fakt je, nebo je to jen zbožné přání režiséra a já se mu snažím pomoct, protože mám rád larpy.

6 Days (2017)

Sice se toho před finálním zátahem SAS skutečně moc nestane, ale aspoň je ten zásah slušně natočená akce a není prostříhán artovými tanečníky. Hahaha, proč to sem píšu, koho by napadlo film o rukojmích prostříhat contemporary dancem, že Operace Entebee, ŽE?!!

The Siege of Jadotville (2016)

Jako kluk jsem viděl vtip od Renčína, kde se filmový režisér na place válečného filmu naklání k asistentce a ptá: "Maruško, skočte se zeptat poradců, jak dlouho asi tak mohla německá tanková divize odolávat soustředěnému útoku dvou partyzánů." Tady je to stejné. Parta veselých Irů, co nikdy nebyla v ostrém střetu, brání strategicky nevýhodnou pozici na rovině proti lépe vyzbrojené přesile 1:20 vedené elitními žoldáky z Cizinecké legie -- jsem v půlce filmu a už legionáři dostali od Irčanů potřetí naklepáno.

Bohemian Rhapsody (2018)

První třetina je falešnější než tříkoruna. Sledujeme všemi milovaného génia, který se nic nemusí učit, všechno mu jde, každého utře a celý svět mu leží u nohou. Do toho kýče na úrovni teenage muzikálu o glee clubu (kapela ztratí muzikanta, a v tom jako na zavolanou přichází on, a u dodávky vystřihne super číslo). Hrozný. Hro-zný. V půlce, když se začne hrát AIDS a homosexualita, už to začíná nějak fungovat i jako film, ne jako vylhaná agitka, a na konci musím přiznat, že to i přes všechno moje mračení ty emoce nějak vydojilo. Jako audiovizuální podívaná je to rozhodně super - muzika boží a casting fajn, Malek si to dává na pána - ale pořád mám nějak pachuť z toho začátku.

Polar (2019)

Když dva dělají totéž, není to totéž. Polar je netflixový John Wick, ale bez lidského hrdiny, pochopitelných záporáků, zajímavého světa a cool stylizace. Na začátku je to taková otravně pubertální komiksová blbina a doufal jsem, že se to časem zlepší, ale nezlepší. Jako jednorázový výplach asi v pohodě, ale víc nečekejte.

Český žurnál - Hranice práce (2017) (epizoda)

Původní reportážní cyklus byl super, ale tohle není víc, než záběry z různých prací poslepované vstávající a kouřící Sašou Uhlovou ve spodním prádle. Nikdo nejde mluvit s řediteli těch podniků, nikdo nezkoumá proč a jak lidi do těch situací spadnou, a - to hlavně - vlastně nevidíte ani žádnou konkrétní sitauci z té práce. Já nevím, ale když už má Saša tu kameru v brýlích, chtěl bych vidět, jak jde říct šéfovi směny, že má podle zákona X paragraf Y právo na pauzu a občerstvení, a co teda bude. Chtěl bych vidět, jak ten šéf zareaguje, co se bude dít, jestli Sašu jen seřve, nebo vyhodí, nebo jí třeba tu pauzu dopřeje a omluví se, že je takový debil... ale nevidím nic, jen záběry na třídící linku, kde lidi posunují zboží tam a zpátky.

Hot Girls Wanted (2015)

Za mě dobrý. Hejtu v komentářích "jsou to kurvy a můžou si za to samy, dávám dvě hvězdičky" nerozumím: o tom přece ten dokument je, že si to celé dělají samy a dobrovolně, protože jim to připadne jako super nápad. Za mě to bylo solidní. Člověk vidí zázemí mladých pornohereček, pozná jak funguje ten celý on-boarding, jak to mají holky v hlavě srovnané. Klidně bych snesl víc názorů od jiných lidí z branže. Jak se na to dívají ti kameramani, technici... Někde je to naznačené, jemňučce, když se maskérka podivně tváří u líčení holky před natáčením, nebo když je nějaký nasvalený pornoherec vlastně vtipný a shazuje to, aby herečce natáčení ulehčil. A toho bych chtěl vidět víc - porozumět světu porna obecně, ne jen těm holkám.