Vanilkové nebe (2001)

Vím, že Vanilla Sky splňuje hodně aspektů americké limonády, ale rozhodně tak na mě nepůsobí. Dobrý příběh, spousta účelných motivů, promyšlená režie plná reminiscencí starších filmů - dokonce ani za Toma Cruise jsem se nestyděl, i když nemá pověst hereckého génia. K Vanilla Sky se vždycky rád vrátím a vždycky mě něčím novým překvapí. Tenhle film má všechno, co by měl film mít. Je to čisté, hezké a stojí za vidění. Možná, že až uvidím Open Your Eyes, prohlédnu americký patos a tento remake se mi znelíbí, do té doby je Vanilla Sky pro mě řemeslně perfektní film s příjemným sdělením.

Muž na Měsíci (1999)

Z Muže na Měsíci nedělá můj oblíbený film to, že by byl v nějakém svém aspektu naprosto dokonalý a to mě smetlo. Muž na Měsíci je můj oblíbený film, protože je ve všech svých aspekt konstantně skvělý. Nedělá ze sebe něco co není, skvěle rozvíjí téma, překvapuje diváka a na konci mu poskytne nový úhel pohledu na téma filmu (v tomhle případě lidský humor). Je to film, u kterého každá jeho část přesně zapadne na své místo, má všechno co by film měl mít a nic v něm není navíc.

Rodinná oslava (1998)

Pro mě je Festen mistrovský kousek filmařského umění. Autentická forma skvěle odpovídá civilnímu prostředí filmu, Vinterberg v jednom prostoru zámeckého hotelu kouzlí s atmosférou a vše hladce graduje k vrcholu. Pátá hvězdička je pak za zničující pointu filmu, kdy v posledním záběru filmu je jasně ukázáno, jaké měla snaha hlavního hrdiny důsledky. Vzhledem k tomu, že je Festen podle Dogmy 95, není úplně filmem, co doporučíte svým kámošům na sobotní večer, ale rozhodně stojí za vidění.

Společnost mrtvých básníků (1989)

Tenhle film mě v pubertě přiměl si v městské knihovně půjčit první sbírku poezie. Objektivně to asi není nejlepší film na světě - ale je to velmi dobrý film, a můj zdaleka nejoblíbenější.

Adaptace (2002)

Film o scenáristech, který milují všichni scenáristé. A lidé co místo psaní žerou koláčky.

Star Trek (2009)

Nejsem šílený Trekie fanda, ale i tak pro mě byl nový ST zklamání. Na pohled je fresh, trendy a blyštivý - to jo. Všechno tam létá sem a tam, vybuchuje a za každým rohem čeká vtípek nebo srandička. Jenomže pod touhle cool fasádou je skrytý poměrně nablblý příběh, který slouží jenom k tomu, aby propojil scénu vesmírné bitvy, šermování na létající plošině, útěk před lední příšerou a Leonarda Nimoye. Nechci říct, že je ST špatný film - v kategorii "nenáročná zábava" rozhodně válí. Pro mě osobně je ale Star Trek, co funguje stejně jako Transforměři (hodně vizuálna, jednoduchoučký příběh a fórky), jiný Star Trek, než který bych chtěl vídat.

Fontána pro Zuzanu (1985)

Nemůžu si pomoct, ale vidím ten film asi takový, jaký by mohl být a ne takový, jaký skutečně je. Když si totiž odmyslíte disko motorkáře a naivní kamerové filtry á la "romantické odlesky", je Fontána krásnou mozaikou příběhů z vnitrobloku. Některé z nich jsou chytřejší a trefnější, jiné více "limonádové", ale všechny mají spád, svižné dialogy a vtip. Navíc to není rozházený mišmaš, ale pěkně propojená síť sjednocená starou kašnou. A depresivní, syrový konec je tak super, že to od filmu s takovou pověstí snad ani nejde čekat. Fontána pre Zuzanu je mnohem lepší, než se o ni říká.