Všichni dobří rodáci (1968)

Nesdílím všeobecné nadšení z tohohle filmu. Obrazový kýč je prokládán kýčem scenáristickým. Dobří rodáci na mě nepůsobí jako obžaloba kolektivizace a komunismu obecně, ale jako emoční kalkul, který diváka na svoji stranu nestrhává silou příběhu a argumentů, ale prvoplánovým zabíjením "krásných, milých českých lidiček". Šedesátá léta podle mě přinesla řadu lepších filmů než je tento.

Strážci - Watchmen (2009)

Škoda, že se myšlenka a poselství celého filmu rozehrála jen v posledních deseti minutách. Ty byly smysluplnější než předchozí hodina a půl bitek maskovaných týpků. Jinak mi trochu vadilo usazení filmu do období pseudo-studené války. V kostýmech a náladě filmu se totiž příliš neodrazilo (a těch pár písniček to rozhodně nespasí), takže jsem měl pocit, že se tu o sovětech, Nixonovi a studené válce mluví jenom tak, "aby to bylo jiný než X-meni". Jinak ale zábavné a hezky natočené za 3* -4*.

Životy těch druhých (2006)

Příběh smutného agenta HGW XX/7,který se jednou rozhodl udělat věci jinak, než bylo ve STASI zvykem. Pro mě dojemný a přitom nepatetický snímek. Spolu s dobře postaveným dějem a atmosférou východního Berlína, zasloužených 5*.

Harry Potter a Princ dvojí krve (2009)

Jsem skoro přesvědčený, že filmaři měli tři skříně materiálu. Jednu s nápisem "hororové scény", druhou označenou "teenage romance" a třetí "děj, logika". Z těhle skříní pak dávali dohromady celý film. Výsledek je tak 30/60/10. A je to pro mě dost hloupý poměr. Dokonalý začátek v temném duchu - bouře nad městem, hořící krámky v kouzelnické uličce, Harry Potter balí servírku v odporném nádražním bufáči - to je prostě nádhera. A pak se to nějak pokazilo... Začalo se řešit, kdo s kým chodí nebo nechodí, kdo komu dal pusu nebo ne. Smutné na tom bylo hlavně to, že tyhle teenage scény prosakovaly do zbytků napínového děje a válcovaly ho. Koho zajímá, že se někdo pokusil otrávit Brumbála, když na ošetřovnu vtrhne zamilovaná holčina a začne se sápat na Rona? SMutnou tečkou za tímto dílem je pak skutečnost, že v rámci únosné stopáže autoři vystřihli většinu scén, které uvozují kde se co děje, proč se tak děje a na kterém místě zrovna jsme. Tenhle HP je tak jenom náhodnou koláží obrazů z knížky, na kterou nemá smysl koukat, pokud jste ji nečetli. Kéž by tak tohle někdo namíchal 50/10/40, byl bych šťastný kluk.

Hanebný pancharti (2009)

Směsice černého humoru, morbidit, břitce vtipných dialogů a podivně krutého napětí. Zajímavý je tenhle film především tím, že narozdíl od současné mainsteramové produkce rozvíjí jednotlivé filmové situace spíše pomalu (úvodní expozice hlavního zlouna má snad deset minut) a často nechává postavy (a s nimi diváky) vydusit v absurdně dlouhých dialozích a podivně gradovaných etudách. Co je ale nutné přiznat, že každé takové roztáhlé intermezzo vždy končí slušnou pointou. Stejně tak jak se film někdy "vleče" (a to vůbec není myšleno jako výtka), tak jindy běží jako na drátkách a vy napětím ani nedýcháte. Tarantino tentokráte svůj koktejl míchal ještě odvážněji než jindy - a domnívám se, že uspěl.

Fullmetal Alchemist (2003) (seriál)

Anime s opravdu silnou pointou a strhujícím dějem. Když divák překousne "dětské manýry" některých sekvencí (přestylizovaný vztek, například), je to bomba.

RocknRolla (2008)

RocknRolla je výborná po vizuální stránce. Nesrovnávám ji s vizuálními orgiemi třeba Franka Millera, ale na "normální" film je to skutečně fortelně a poctivě odvedená práce, nikde nic není ošizené. Se scénářem je to už ale horší. Přemíra postav a obtížně pochopitelné série podfuků na podfuky vedou k tomu, že je těžké usledovat děj. V polovině filmu, když jsem asi na půl hodiny zcela ztratil přehled o tom, kde teď na koho šije jakou boudu a kdo chce koho oddělat, jsem se dokonce i nudil. Stydím se, ale je to tak.

Devítky (2007)

Lidé jsou "sedmičky", Bůh je "desítka". Podívejme se na příběhy "devítek": scenáristů, tvůrců videoher a podobné verbeže. -- Až sem zajímavý námět, dále už je to ale bohužel jenom horší. The Nines je epizodický film, ve kterém postupně sledujeme tři životní příběhy "devítek", které gradují k pointě celého filmu. Ta je ovšem velmi... svérázná. Na závěr si sice řeknete "aha, to bych nečekal", ale do půl hodiny nevíte, že jste film viděli.

Koralína a svět za tajnými dveřmi (2009)

Přes původní očekávání není Coralina jenom o vizuální stránce, ale funguje i jako docela napínavý celovečerní film. I na fantazijní gaimanovinu má příběh hlavu, patu, vtip a spád. Hlavní hrdinka je roztomilá a olýsaný kocour dvojnásob. I když jsem očekával v duchu předlohy více gotického hnusu a méně selickovské "noční můry", rozhodně jsem nebyl zklamaný. Coralina tedy poctivé 4*.

Truman Show (1998)

Po celou dobu na slušné 4 hvězdičky, ale dokonalá pointa celého filmu v posledním záběru stvrdila maximální hodnocení.