Předčítač (2008)

Zejména jsem ocenil scény rozhovorů na Michaelově semináře, kdy se podrobněji rozkrývala otázka individuální viny na holocaustu. Bohužel tento konkrétní prvek nebyl v předloze příliš rozehrán, takže ani v Adaptaci se s ním Hare příliš nepárá. A v tom je právě i můj problém s tímto filmem. Příliš velký prostor na prosté sdělení příběhu není využit i k nějakému hlubšímu rozkrytí tématu, o kterém má film pojednávat.

Zkažená mládež (2007)

Dá práci natočit uvěřitelný film z prostředí střední školy. Neubránil jsem se srovnání s německým Die Welle (jiné téma, stejné prostředí) a musel uznat, že Klass vystřihla studenty a středoškolské prostředí ještě o fous věrněji a realističtěji. Úplně mi to vrátilo vzpomínky na patnáct let a méně zábavné doby školní docházky. :o) Až se vás někdo zeptá, co je školné šikana, pusťte mu Klass. Jediné, co mi trochu scházelo, byla hlubší motivace přítelkyně hlavního hrdiny, jinak panuje spokojenost. A navíc malé plus za černě nalíčenou gothku v první lavici, která za film řekne jen jednu větu a přitom krásně vyexponuje pointu celého filmu.

Ed Wood (1994)

Příjemný, milý film. Jen mě trochu scházelo nějaké hlubší rozkrytí postavy Eda Wooda. Co byl vlastně zač a proč ho lidé teď mají rádi -- a tehdy neměli. Určitě je za ním něco víc než zábavná karikaturka chudáka v ženských šatech.

Přednosta (2003)

Příjemný a pěkně odsýpající film. Jenom mu nějak nemůžu odpustit konec. Film by měl podle mě "skončit", nikoli "přestat".

Juno (2007)

Milý, něžný a naprosto pozitivní film. Trochu mě mrzelo, že se na konci filmu autoři neubránili omletému zobrazování porodu (záběr přes kolena rodičky, zpocená tvář, protizáběr na olísané dítě), anžto to byla jedna z mála otřepaných věcí na tomto jinak neotřepaném filmu. Krásné 4* a bezvýznamné plus za postavu Marka, kterého nejde nemít rád. ;o)

Druhý muž (2008)

Podle mě to není zdaleka tak nudný a šedý snímek, jak to cítí ostatní komentující. Other man má docela svižné tempo a filmová prostředí, na které se pěkně kouká. Je v něm sice určitá nejednotnost mezi detektivním dramatem v začátku a psychologickým rozborem na konci, ale nějak to dohromady funguje. Film dle mého názoru Schlinkovu předlohu pěkně projasnil a pročistil -- nemá se za co stydět.

Vtip (2001) (TV film)

Sto minut pomalého umírání. Vtip rozhodně není patetický film nebo laciný doják -- režie spíš místy musela ubírat plyn, aby byly scény bolesti a nemocniční samoty ukoukatelné i v neděli večer bez psychické újmy. Trochu mi ale scházelo nějaké další poselství a názor filmu -- dojal jsem se nad příběhem, otřásl se nad myšlenkou chemoterapie - to ano. Ale obecné téma smrti příběh věru nerozehrál; za což tedy ony "pouhé" 4*.

District 9 (2009)

Pěkný, čistý, řemeslně skvěle odvedený film. Dokumentární styl sedne jak ulitý, pořád je na co se koukat a pořád člověka baví. Jenom mě mrzí, že úvodní nastolená paralela mimozemšťanů a rasové diskriminace černochů se neudržela až do konce.

Bellevue (1969) (TV film)

Pro mě osobně nejlepší televizní film z konce 60´, který jsem viděl. Herecký koncert Rudolfa Hrušínského na brilantně vystavěném scénáři, podpořený skvělou kamerou a scenografií. Neprávem zapadlý snímek, který dle mého názoru svými kvalitami mnohonásobně předčí profláklé Kachyňovo Ucho.

Pasiáns (1969) (TV film)

Mrazivá alegorie totality a změny lidského myšlení v ní. Neprávem zapadlý trezorový snímek.