FYRE: Největší večírek, co nikdy nebyl (2019)

Kauzu samotnou asi budete z doslechu znát, ale je super, že vás dokument trochu zavede do zákulisí přípravy toho projektu a člověk vidí, jak ten clusterfuck postupně vznikal.

I Don't Feel at Home in This World Anymore (2017)

Nevím, co to mělo být. Místo je to legrace, místy krimi, místy slasher, místy filozofická meditace o metafyzice všehomíra. Nevím nic, ale Elijah Wood je extrémně vtipný.

Beirut (2018)

Trochu old-school špionážní thriller ve znamení dialogů: "X věděl, že Y je u Izraelců, proč by lhal? Protože Z věděl, že Y ví něco, co X potřebuje, takže ho chtěl zmáčkmout. A jak nejlíp? Izraelcema!" A vy si říkáte jasně, jasně, ok, nejsem si jistej, kdo je X, Y a Z, ale hlavní hrdina to říká přesvědčivě, takže věřím. Ale celé se to nějak vleče, nevím, radši dejte znovu Argo.

Nikdy nezestárnou (2018)

Výborný koncept, některé kolorované záběry jsou tak nějak přízračně živé, až z toho mrazí, ale jako celek to pro mě zabila režie. Celou dobu slyšíme vyprávění pamětníků v jedné lince, v jedné intonaci. Je to nekončící proud slov a historek bez možnosti prožít nějaké emoce. "A napřed jsme byli v táboře a tam jsme stříleli a jeden voják neměl spodky a k jídlu byl džem a chleba a pak se šlo frontu kde se spalo v zákopech a byla tam voda a taky prostitutky a bylo to hrozné, ale někdy ne, a pak byl útok a všude to vybuchovalo a pak, a potom, a navíc, a pak najednou řekli, že je konec a byl konec." Možná mám vysokou laťku, nedávno jsem dokoukal netflixí dokument Vietnam War, u kterého jsem střídavě žasnul a brečel, ale tohle bylo tak nějak ploché jak emočně, tak informačně.

Správní chlapi (2016)

Nahláškovaná krimi s Budem Spencerem a Terrencem Hillem upravnými pro toto tisíciletí.

Šťastné a Veselé (2005)

Pro někoho Vánoce nezačnou dokud Hans Gruber naspadne z Plaza Hotelu, pro mě je vždycky odstartuje zpívání Dreaming of Home v zákopech.

The Fundamentals of Caring (2016)

Je to tak typická indie komedie, že s ní můžete hrát indie bingo. Vtipní ale zranění hrdinové se vydávají na cestu, během níž se stanou srandovní a melancholické věci, které naše hrdiny sblíží, a oni se tak navzájem nepozorovaně uzdraví. Jestli tomu dáte 3* nebo 4* podle mě závisí na tom, jak moc jdete oblbnout tím, když se do vzdušného záběru auta jedoucího jarní krajinou přidají dojemné indie pop-folkové drnkačky na kytaru. Já teda hodně.

The Cloverfield Paradox (2018)

Ostudná pitomost. Na začátku se stane nehoda, při které se "prolnou dimenze", což je kódové heslo pro scenáristický mód, ve kterém se dějí náhodné věci bez konzistence, souvislostí, nebo smyslu. Vyspoiluju vám jednu takovou typickou scénu a vy pochopíte, jak hrozný tohle byl omyl. Při rutinní opravě se týpkovi propadne ruka do zdi stanice a zmizí, týpek má jen pahýl který nekrvácí. Ruku pak najdou, jak se náhodě plazí po jiné chodbě. Chytí jí pod plastový dekl, neví co s ní. Ruka ale předvádí pohyb, že něco píše. Tak jí pod dekl dají fixku a ruka napíše, že v mrtvole jiného dříve zesnulého týpka je nějaký udělátor, který se ztratil a všichni ho posledních 15 minut hledali... Excuse me - what the fuck? ‾\_(ツ)_/‾ Jak to, že týpkova ruka ví něco, co týpek neví? Nebo patří týpkovi z jiné dimenze? A pokud ano, jak týpek z jiné dimenze ví, kde je udělátor? A co ten původní týpek, umí ovládat ruku v jiné demenzi? Kolik drog je potřeba k tomu, aby tohle někdo napsal, a kolik k tomu, aby to dávalo smysl?

BoJack Horseman (2014) (seriál)

Pokud by byla stupnice "zdánlivě vtipný seriál, ale ve skutečnosti temná sonda do lidských smutků a životních selhání", tak Rick and Morty mají tak sedmičku, a tohle - kamarádi - tohle je desítka. Budete se smát, hehehehe, a pak vám najednou dojde, za jaké houby stojíte, jak jste promarnili posledních pět let života, odehnali od sebe všechny lásky a směřujete jenom k samotě a hořkosti. Super animák. _____ První sezóna rozjezd kde se to hledá, druhá super, třetí sezóna je scenáristický vrchol a něco nádherného, čtvrtá trochu ztrácí a pátá je rozvleklý bizár.

Král psanec (2018)

Tisíc hradů, bahno, šermování vousatých chlapů v kroužkovkách, super kostýmy, občas nějaká střeva venku. Příjemná večerní jednohubka ze středověku, dostanete co čekáte. Jen si mi tedy kamarád postěžoval, že nemá rád, jak v historických filmech dělají meče takové to kovové bžžžžžink, když je někdo tasí z _kožené_ pochvy. Zkazil mi tím mnoho scén, ten kamarád, a já z hořkosti tuto pochodeň předávám vám. Vzpomeňte si na mě, až bude někdo tasit.