Muž, který nebyl (2001)

Filmy bratři Coenů jsou jedny z mála, kde jen stěží můžeme předpokládat průběh děje. Přitom na za začátku bývá docela obyčejný hrdina s docela skromným snem. Můj oblíbený básník kdysi řekl: „Osud nám hází drobky", ale v případě Coenů hraje hlavní roli náhoda, malé detaily a s nimi spojená kauzalita. Mám rád originální tvůrce bortící zaběhlé stereotypy, nemohu tedy hodnotit jinak než za 5*.

Drazí zrazení přátelé (2012)

Pro Čechy stejně ožehavé téma jako pro Maďary. I po tolika letech se stále odhalují nová šokující sdělení. V postavě Jánoše jsme mohli vidět další stereotyp v podobě, že dělal jen to, do čeho byl donucen pod tlakem vyhrožování, a tudíž na něm neleží vina -to jest pohledem zrádce. Podobně klíčová témata film nabízí, ale odpovědi na ně bere spíše druhořadě, neboť se soustředí na rozpad dlouhodobého přátelství. Ve srovnání s Kawasakiho růžemi film jasně zaostává, ale má svou vypovídající hodnotu. Původní nápad režisérky udělat z filmu pouze krátkometrážní by byl dle mě lepší volbou.

Babí léto (2001)

Mimořádně povedená sonda do stáří, která pobaví i dojme. Postava pana Brodského ukazuje, že i ve stáří se dá být svěží. Ustaraná manželka je pak věrným obrazem většiny starších lidí. Vím, je to těžké období, kdy radostí je čím dál méně, ale jakési pouhé přežívání bolest akorát znásobuje. Obrovská poklona za fantastický výkon Vlastimilu Brodskému i Stelle Zázvorkové. Pro mě jednoznačně jeden z nejlepších českých filmů.

Miluj mě, prosím (2004)

Romantika? Jenom tlupa sobců, co myslí pouze na sebe. Z téhle lásky se mi, s prominutím, dělá špatně! Příběh byl dost ubohý a zápletky či výraznější body filmu akorát nepovedeně kopírovaly něco, co už tu bylo.

Děkujeme, že kouříte (2005)

Jason Reitman opět prokázal svou třídu a umění tvořit inteligentní komedie, které považuji za nedostatkové zboží. Jen bych vyčetl drobnosti jako třeba nízkou inteligenci tábakových odpůrců, s jejichž argumenty nepřesvědčili ani člověka s raovinou plic a poněkud vlažnější závěr.

Acid House (1998)

Těžko se mi to hodnotí, všechny tři příběhy měly dobrý nápad. Vulgárnost byla na místě, protože se jednalo o okrajovou společnost, ale přesto to místy mohlo být trochu umírněnější. Beru to jako originální sondu do prostředí, kam slušný člověka asi jen tak nezavítá. První a třetí příběh byly pojaté spíše komediálně, člověk u toho jen tak sedí a občas se zasměje, kdežto druhý je naopak sociálním dramatem, které dokonce vede k zamyšlení, a právě díky němu hodnotím slabšími 4*.

Dějiny udatného českého národa (2010) (seriál)

Vynikající! Ve stručnosti je vyjádřeno to nejdůležitější a navíc velmi vtipně. Jak kresby, tak slovní doprovod Jiřího Lábuse jsou svěží a pro děti příjemné stravitelné.

Nový svět (2005)

Filmy Terrence Malicka v sobě skrývají naději, která je mi povzbuzením. Opět poeticky krásné a plné moudrých myšlenek.

Sicko (2007)

Na jednu stranu je to dokument tendenční, za příklady si často vybírá příliš velké extrémy, nicméně zjevil z velké části děsivou pravdu o americkém zdravotnictví. Obsah vede k zamyšlení a zároveň odkrývá v plné nahotě pravé (nemorální) zájmy politiků, proto i přes některé vady hodnotím kladně.

Špatná výchova (2004)

Na začátku filmu jsme byli tři nadšení pozorovatelé, avšak téměř naprostá sexuální otevřenost nás v intervalu po 20 minutách postupně vyhnala od obrazovek. Zůstal jsem jako poslední. Špatná výchova má jistě své nesporné kvality, nicméně tohle není můj šálek kávy. Mé hodnocení tentokrát podléhá především subjektivním dojmům.