Bronzové halušky (2011) (TV film)

Parádní dokument, řekl bych že ten nejlepší od doby kdy ČT začala dokumenty o MS natáčet, což je pokud se nemýlím od zlatého mistrovství 2005, vše umocněné tím, že samo o sobě to bylo jedno z nejhezčích mistrovství od doby co se dívám na hokej. Když už ty zatracené švédy neporazili češi, alespoň dostali pořádný nářez od finů. Tento dokument vyčuhuje nad ostatní mnohem pečlivějším zpracováním a tak trochu filmovějším pojetím. Vše doplňuje skvělá emotivní hudba. R.I.P. K. Rachůnek, J.Marek, J. Vašíček

Harry Potter a Relikvie smrti - část 2 (2011)

David Yates se ukázal jako poněkud nešťastná volba, což se na předešlých třech filmech projevilo naplno, v první půlce čtvrtého filmu, tomu nebylo jinak. Druhá polovina byla v celku vydařená akční a hlavně emotivní podívaná (až na epilog pochopitelně), přesto však i jí výrazně chybělo něco co by kouzelnickému světu vdechlo život, jako se to povedlo v prvních třech filmech. možná je to tím, že v prvních dílech bradavický vlak ujížděl malebnou krajinou, ale v posledním díle to bylo pouští, kterou bychom na britských ostrovech sotva našli, možná tím, že v prvních filmech nebyly při akčních scénách chodby bradavického hradu drceny na prach, možná absencí trapných vtipů, možná tím že si při jejich točení autoři uvědomili, že je harry vlastně ve škole, kdežto v posledních filmech to spíš připomínalo letní tábor, nebo možná pro to že v prvních dílech museli kouzelníci při kouzlení přesně vyslovovat danou formuli a v klidu kouzlit, kdežto v posledních filmech stačí jen šíleně mávat hůlkou a ničit všechno kolem sebe. DRŽÍ SNAD KOUZELNÍCI PŘI ČAROVÁNI V RUCE MÍSTO HŮLKY ŘÍMSKOU SVÍCI NEBO CO??? A když některá z hlavních postav předvede náhodou pokročilejší kouzlo, zkrátka mu to nejde skutečně věřit, jako kdyby to byla jen pokročilejší laserová show. Rozdíl v točení prvních a posledních dílů je zjevný už po pár vteřinách dívání. zařazení scény o 19 let později bylo to nejhorší co autoři mohli udělat. já sám jsem v kině nevěděl kam se mám v tu chvíli dívat ani co si myslet, poslech těch neskutečně trapných a pro film nevhodných scén a taky ironický smích a pošklebky ze všech stran naplnily moje nejhorší obavy. poslední díl zachránily snapeovy vzpomínky a celkem kvalitní soundtrack. I tady ovšem Yates stačil nasekat několik chyb v podobě zařazení několika památných a úplně jinou atmosféru vyvolávajících Williamsových skladeb, které působí jako ta nejtvrdší pěst na obě oči. budiž tři hvězdy.............Je tu ještě jedna věc týkající se všech Yatesových filmů a to je dabing. Na český dabing jsem nikdy nijak nenadával, obecně si myslím že je velmi kvalitní, podívejte se na poláky, ovšem tady je to v čele s Kotkem děs jedním slovem a filmy to už od štyřky ještě víc sráží.

Poslední výsadek (2005)

když jsem to viděl poprvé, skončil jsem asi v polovině. Časem mě to však začalo mrzet, a když jsem se dokopal k tomu se na to podívat znova od začátku, ke svému užasu jsem zjistil že si film své čtyři hvězdičky plně zaslouží i přes spoustu zjevných nedostatků a chyb. Třeba dost pochybuju o tom že by německá válečná kořist byla svěřena pouze dvěma němcům a jednomu tlouštíkovi který tvrdí, že je od SS a ještě k tomu o všem ví dvě holandské odbojařky.asi si spletli SS s SA, tam působili často podobní zazobanci, tzv. zlatí bažanti, kteří o válku ani nezavadili. Nebo velitel, který je oslovován majore, nosí uniformu odpovídající úplně jiné hodnosti a taky se mi nezdá že by se ppo holandské krajině projížděl ve stoje v kabrioletu jako cvičný terč pro snipery. Američani mají zase v jedné jednotce na uniformách frčky jak 101. tak 82. vzdušné výsadkové divize, přestože každá v holansku operovala někde jinde, a přestože v holansku k žádným chybám ve výsadcích nedošlo jako v normandii, kde by se to dalo pochopit. Britové mají uniformy v pořádku, zase jsem ale nikdy neslyšel, že by operovali na nepřátelském území v tak malé jednotce. němci zase vypadají, jako by měli AI počítačových her z minulého tisíciletí. Jako koruna všeho je to, že jeden důstojník z pistolí (doslova jak na americké, tak na německé a britské straně) představuje větší palebnou sílu než celé jeho mužstvo dohromady. Dost špatně tady taky působí správce (tlouštík) německé válečné kořisti. Já však tohle všecho dokázal přejít. Zkrátka zapadat do sebe můžou i nesmysly.

Ztracený svět (1999) (seriál)

pane jo, já jsem z toho seriálu už asi deset let nic neviděl, ale vzpomínám jak jsem každou neděli vstával brzo ráno abych se dívál na digimony, pokemony a nakonec na ztracený svět. Hrozně mě to bavilo. A nešlo už skoro ani o ty dinosaury.

Forrest Gump (1994)

Film pro každého, není to jen jeden žánr. Kdo si chce pobrečet, pobrečí si, kdo se chce zasmát, zasměje se, kdo chce u filmu večer usnout, zaručeně usne a na své si přijdou i ti, kteří se na jiný, než válečný film nepodívají a kdo se chce u televize jen tak uvolnit, nenajde lepší film.

Ztraceni (2004) (seriál)

Pokud bych měl seriál zhodnotit řadu po řadě, tak věřte nevěřte na první místo bych dal poslední tedy 6. řadu. Žádného skalního fanouška jistě nemůže nechat v klidu, že jsou konečně vysvětleny skoro všechny záhady, i když z nic vyplyne ještě několik dalších. Hodně lidí nadává, že mnohé vysvětleny nejsou, já však téměř žádnou opravdu zásadní neobjevil. Maximálně si pokládám otázku, kde se na ostrově vzaly ty ruiny, no ale co, dokážu to přežít, seriál tak třeba dostává prostor pro alternativní pokračování (hooooodně velká nostalgie:D). Konec byl taky naprosto úchvatný, a nevím na co si všichni stěžují. Ve rvačce jack vs locke alias černý kouř jsem mimochodem fandil lockovi a očekávání se zčásti naplnila:D Na druhé místo bych dal 1. řadu. Začátek seriálu dokázal uchvátit a zaujmout kde koho, i některé zdejší uživatelé z prvních míst ( i když pochybuju že viděli seriál celý, protože se vší pravděpodobností by seriál tak vysoce nehodnotili). Nejlepší co první dvě řady nabízejí je ta atmosféra nejistoty a strachu u postav i u diváků, vyvolávájící řev kouře, šepot v džungli, nebo tzv. ti druzí. Mě samotného trochu mrazilo v zádech když v pilotním díle charlie pronášel na závěr větu: "lidi...kde to jsme???" Nadpřirozené prvky, které se na konci první řady začaly objevovat (černý kouř, šepot v džungli) taky nijak nevyčuhují z kontextu. Právě naopak, dobře zapadají do děje. totéž platí pro všechny ostatní řady, i když ke konci už začali autoři zacházet do extrémů tj. oživování mrtvých, cestování v čase nebo přesun ostrova na druhý konec světa. Těsně za první řadou se drží pátá,. První půlka je jednoduše perfektní, cestování v čase tady ničemu nevadí, právě naopak. Autoři skvěle vymysleli jak některé věci přímo souvisí z přesuny některých lidí v čase s přítomností. Fyzická konfrontace dvou hlavních postav rozhodně taky není k zahození. Na čtvrté místo dávám 4. řadu. ta obsahuje několik velice atraktivních věcí, jako boje s lidmi z lodi, desmondovy epizodky z jeho pobytu na lodi, nebo akce přesouvání ostrova. jsou tady však min 3 díly tj. "Jackův otec", "ji yeon" nebo "něco hezkého tam doma" které jsou zcela vycpávkové, mají však naštěstí i vedlejší dějovou linii která diváky udržuje aspoň trochu v napětí. Flashbacky, resp flashforwardy už taky začínají být někdy přebytečné obvzvlášť ty které se týkají korejského páru. Ty totiž nikdy neposkytnou něco co přímo souvisí s dějem, až na pár vyjímek které souvisí s pátou řadou. flashbacků je tady jen několik. Další perfektní věcí je flashforwardový konec seriálu, věta "na ostrově se stalo něco strašného" a celková atmosvéra scény je učebnicový cliffhanger. Co se ale týče celé čtvrté řady, tak kdyby to záleželo na mě, tak bych bez váhání spojil čtvrtou a pátou řadu, a to zbytečné bych z obou vyloučil. U té čtvrté by to dělalo cca tři díly a trochu omezení délky flashforwardů a u páté mírné zkrácení druhé poloviny. Na páté místo dám 2. řadu, ta už ale ve své kvalitě začíná mírně pokulhávat. diváci si ze začátku naplno vychutnají to, že konečně zjistili co je pod poklopem, v zápětí ale zjistí že to vlastně není nic závratného. celá druhá řada začne být zajímavá až ke konci, kdy se trosečníci začnou znovu napadat mezi sebou. Předposlední místo působí špatně, není však tomu tak. Poslední je třetí řada, která pokulhává ještě o ždibec víc. začáteční díly kdy je několik trosečníků zadržováno je bohužel otrava snaha o navození vězeňské atmosvéry se příliš nevyvedla, zachraňuje to jenom dějová linie z tábora na pláži. druhá půlka je o něco lepší, dokonce se najde i tady několik perfektních dílů jako např další instrukce, zadejte 77 nebo expose. je to celkem problém že po skvělé první řadě, přišly dvě slabší a odradily tak většinu diváků. závislácký efekt pro ty věrnější ale stále funguje perfektně. Nad čím bych se pozastavil v rámci celého seriálu jsou vztahy mezi některými postavami. v jednom díle se někteří ze srdce nesnášejí, ale za týden, resp. za dva tři díly jsou zase nejlepší kámoši. Např. Locke vs. Shephard nebo Ben Linus vs. všichni ostatní. Flashbacky jsou ze začátku poměrně zajímavé, ale později už byly zařazovány pouze z povinnosti a málokdy poskytly něco co souvisí s hlavním dějem. Obzvlášť to platí pr flashbacky a někdy i celé díly týkající se korejského páru. kdo ví, třeba je to tím, že v seriálu původně neměli vůbec být. když se flashforwardy promění v jednu z hlavních dějových liní je to samozřejmě něco jiného. Z postav mi k srdci nejvíce přirostl asi grázl sawyer nebo nestárnoucí richard alpert. kvalitní postava byla podel mě i žoldák a zabiják z lodi Martin Keamy. Hodněkrát jsem už viděl, že ve filmech někdo drží u hlavy někomu jinému pistoli a hrozí že ho zastřelí, nikdy se tak ale nestalo, poprvé jsem to zažil až v Lost v podání Martina Keamyho. Divím se že se toho tvůrci odvážili, když jsem to viděl poprvé, čekla jsem že se něco stane nebo že Keamy změkne. Naopak koho jsem často nemohl vystát byl překvapivě jack a kate, v prvním případě mi ani nevím co vadilo, ale kate mi lezla na nervy se svým vlezlým chováním. jin a sun byly kvalitní postavy, ale jen do doby kdy hrály vedlejší role, minimálně v prvních řadách když přišel díl s těmahle dvěma tak jsem v duchu mírně vzdychal. když se v páté řadě rozdělí je to něco jiného. navázání na drobnosti v seriálu až klidně o pár let později se taky zrovna často nevidí (např. kostry v jeskyni, "montán přišel o ruku", richardův kompas) cekově seriálu nemůžu dát méně jak pět hvězd už jen proto jak jsem se třásl každý týden na další díl. to že jsou na internetu teď dva roky po konci funkční fanstránky kde se vše neustále dokola probírá a řeší, také poukazuje na jedinečnost seriálu, to se přece stává jen u knih a některých hodně dobrých filmů. Myslím si, že kdyby byl seriál promyšlen ještě víc, bylo z něj vyloučeno pár zbytečných epizod a vystavěn v trochu větším kontextu, mohl by se v alternativní knižní verzi klidně poměřit s dílem J.R.R. Tolkiena nebo G.R.R. Martina. Jen detail: Vy příštím akčním seriálu by si měl J:J. Abrams víc pohlídat typy zbraní, přeci jen mezi 1911kou, M9, SIGem, Glockem a Bondovým Waltherem je krapet rozdíl;) Ale jinač klobouk dolů před tvůrci, neočekávám že bych ještě někdy něco podobného viděl. bylo to úžasných 6 let!!!!!!!!! Pardon že je komentář tak dlouhý, sám ho už ani nepoužívám pro hodnocení, ale spíše pro uspořádání vlastních myšlenek po poměrně často se opakujících shlédnutích;)

Pán prstenů: Návrat krále (2003)

Rozhodně parádní zakončení celé trilogie, z čehož jako zakončení film co se ocenění týče řekl bych celkem nespravedlivě těží. Nemá cenu filmu vyčítat příběhové "vady", o kvalitách knižní předlohy jsem kdykoli ochoten se s kýmkoli pohádat, jediná vážnější slabina filmu je, že kromě pokračování příběhu mnoho novinek už oproti předchozím dílům prostě nenabídne, což ale ani nemůže. Bitva na Pellenorských polích je sice skvělá, helmuv žleb z dvojky se mi však líbil o ždibec víc. Ke konci filmu se taky chtě nechtě dostavuje únava, zvládnout najednou (v prodloužené verzi) čtyřhodinový film, nedejbože tři filmy, je vskutku obdivuhodný výkon. Na Návrat Krále, nebo na celou trilogii je dobré se dívat v klidu doma v televizi klidně i po půlhodinových částech jako na seriál, tak si člověk dokáže všechny detaily naplno užít a film náležitě ocenit. Pak až si uvědomí, že je to skvělá, jako celek podle mě nepřekonatelná trilogie. Klobouk dolů pane Jacksone, nezklamte nás v hobitovi!!!!!!!!!!

Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001)

Jaký to je skvělý zážitek sledovat film zasazený do tak nádherného prostředí, film kde do posledního všichni herci splynuli se svými postavami, film kde děj plyne právě tak rychle nebo pomalu, aby ani po třech hodinách nezačal unavovat a film, ve kterém předlohu její náruživý čtenář vidí v každém záběru, a přesto ho dokáže překvapit. Přidejte k tomu všemu tu perfektní hudbu ušitou na míru do posledního stehu, a měřítko na několik let dopředu je na světě. Nikdy jsem neměl rád srovnávání filmů v rámci této trilogie, protože to vnímám jako jeden ohromný film, kde, až na ty knižní, kvalitativní rozdíly neexistují (11.4.2014 - kéž by se to dalo říct o Hobitovi). Přesto je to právě Společenstvo, které obsahuje nejméně slabin. P.S. silně doporučuji mrknout na rozšířenou verzi, ve které celý film působí ještě celistvěji a dokonaleji, a kde boj na Amon Henu v lecčemz překonává obě bitvy dalších dílů.

Pán prstenů: Dvě věže (2002)

Víceméně platí všechno co jsem už napsal ke společenstvu, a až na několik mírných neduhů v podobě jednoho dvou samoúčelných dialogů, které mají méně pozorné diváky vrátit na Nový Zéland, jedné romantické scénky a opravdu jen trošku slabší části, ve které se oba světy připravují na to velké finále a z toho všeho plynoucí vyšší náročnost na shlédnutí najednou než první díl, není víceméně stejně jako ve společenstvu co řešit. Bitva v Helmově žlebu je ta nejlepší bitva jakou vůbec můžete vidět, a dokonalejší by mohla být už jenom v těch skvělých soubojích, které jsme viděli o díl zpátky v jeho závěru.

2012 - Mayská proroctví a kruhy v obilí (2008) (TV film)

Jestli kruhy v obilí skutečně odpovídají znakům z mayského kalendáře, něco na tom být musí ne? Dokument mi přišel naprosto fascinující. Pustili nám ho ve škole, jako vždy jsem přemýšlel jak se v té hodině zabavím, ale místo toho jsem na to zíral s otevřenou pusou. Naprosto mě fascinovalo, jak alespoň v tomto dokumentu do sebe vše zapadalo. Všem kteří nejsou zbytečně úzkoprsí a omezení vřele doporučuji!!!!!!