Brána do záhrobí (1981)

Jednotlivé scény je radosť sledovať. Srší z nich atmosféra rovnako ako strieka krv z hlavy jednej čerstvej sirote na detailnom výstrele do tváre, lenže ako celok nedržia pohromade. Môže za to katastrofálne deravý scenár. Tentokrát mi dosť vadilo aj divné chovanie niektorých postáv. Jasné, nie je to áčková produkcia a po celú dĺžku filmu som si to v duchu opakoval, ale nepomohlo. Pocit premárnenej šance, že tentokrát Fulciho tím mohol, nie mohol, MAL vycibriť snímok do dokonalosti, ma na moje prekvapenie skutočne nasral.

Konkurs (1999)

Jeden z tých filmov, pri ktorých je lepšie dopredu nič nevedieť. Aj keď v tomto prípade meno režiséra dosť napovie. 7/10

Maska (1985)

Niekto sa vykašlal na korenie a len cukril a cukril a cukril... Snáď bolo zámerom tvorcov vyrozprávať posledné mesiace života znetvoreného chlapca spôsobom, akým ho prezentovali v tejto životopisnej skoro-až-rozprávke. Schválne som si vyhľadal informácie o Rockym Dennisovi aby som zistil, nakoľko je všetko z idealizované. Dosť toho chýba, čo-to je prispôsobené potrebám filmu, poprípade nedopovedané. Je to škoda, lebo z látky sa dalo vytrieskať viac. Najväčšia výčitka tým pádom smeruje k zaradeniu snímky do kategórie "životopisný," ktorá je vlastne zavádzajúca. Odhliadnuc od toho, je Bogdanovichova Maska emóciami nabitá výprava za túžbami jednej mladíckej duše.

Carrie (1976)

Výborný film! Zároveň zmiešané pocity. Problém tkvie v tom, že Carrie som si pozrel bezprostredne po prečítaní knihy. De Palmova verzia je od originálu oklieštená (ak sa to vôbec dá pri tej priamočiarej novele) o pohľady ostatných preživších postáv na "Whiteovú čo žerie hovná" a drží sa čisto len jej línie. Je to škoda, lebo Carrie v Kingovom podaní nie je až taká nevinná outsiderka ako to na nás hrá v dokonalom stvárnení pôvabná Sissy Spacek. Skratkovitosť príbehu čiastočne likviduje gradáciu, našťastie zotrvá len do príchodu na ples. Od tejto chvíle je radosť sledovať každé políčko filmového pásu. Atmosféra študentskej zábavy presakuje ďaleko za kamery, človek má chuť sa okamžite pridať. Podobný pocit som zažil už iba raz, s Johnom a Oliviou v muzikále Pomáda (Grease). Najviac však zamrzí absencia Carrieinej skazonosnej púte mestom, ktoré sa v knihe zmení v jednu veľkú vyhňu a rady obyvateľov sa katastrofálne preriedia. Čakám na kvalitný remake kvalitného filmu, resp. kvalitne spracovanú novú adaptáciu.

Prometheus (2012)

Snáď je táto tretia úprava komentára aj tou poslednou. Patrím medzi tých, ktorí márne čakali, až sa Ridley vráti do univerza vystreľujúcich čeľustí a desu zakrádajúceho sa katakombami vesmírnych korábov. A naraz prvé správy, fotky z nakrúcania, nadupaný trailer a premiéra. Tomu teda vravím návrat! Prometheus neponúka len ďalší boj s xenomorfom tak ako ho dôverne poznáme. Scott zašiel ďalej. Vyhrabal nepoužitý materiál s nápadmi, ktoré ostali rozpracované od 79. roku, vďaka ktorým poodhalil viac z histórie tajomného Space Jockey. Pridal rozporuplnú líniu o genéze ľudstva a celé to zabalil do ohromujúceho vizuálu. Na veľkom plátne doslova pastva pre oči, na obrazovke až tak neočarí. Čo ma mrzí je, že si tvorcovia nedali viac záležať na detailoch. Napríklad výrazný rozdiel v proporciách skeletu pôvodného a živého Inžiniera, ktoré ma mimochodom serú doteraz. Alebo vlastnosti čierneho magľajzu, hlavne teda jeho vplyv na okolie. Taktiež nedotiahnutá vec. Je toho samozrejme viac. Najväčším failom sú však miestami naozaj hlúpo jednajúce postavy. Ani sa o tom nebudem radšej viac rozpisovať. Ktovie ako by dopadol scenár, keby ho napísal sám Lindelof. Spaitsova verzia môže byť komplexnejšia ale koho by bavilo pozerať na to isté po ixkrát (prosím, odložte kamene). Asi to vyznieva, že som z filmu sklamaný ale opak je pravdou. Síce už opadlo to prvotné nadšenie z ktorého sa poseriete blahom ale spokojnosť stále prevláda. Prometheus je živnou pôdou pre špekulácie a dohady, veď čo sa už o deji a jeho vetvení narozprávalo. To je myslím si dobrá vizitka. Škoda toho otvoreného konca, ktorý rozhodne naznačuje pokračovanie. Osobne by som radšej prijal director's cut ako ďalší film.

Portal: No Escape (2011)

Mať to príbeh, šiel by som s ďalšou hviezdou nahor. Nič iné tomu nechýba.

Den, kdy se zastavila Země (2008)

Na pôvodný film z päťdesiateho prvého si takmer nepamätám, ale bavil ma viac, to viem isto. Pri Derricksonovej verzii som mal pocit, že si ten chlap chce natočiť vlastný Matrix (od zranenia Klaatua až po jeho únik, neskôr ešte v zopár náznakoch). Triky nie sú najhoršie, ich najväčším problém je však opotrebovanosť (ničenie mesta a prelet stíhačiek medzi budovami už hádam nikoho nezdvihne zo stoličky). Herecký ansámbl nepresvedčil, možno tak Keanu. Batesová bez autority, Connellyová do počtu, krpatý Smith na odstrel a Cleese iba štek (takže nemal čo predviesť). Aspoňže GORT vypadá k svetu a vyvoláva rešpekt. Celkom vydarený remake, ktorý to mohol dotiahnuť ďalej ako iba na priemernú sci-fi. 5/10

Harry Brown (2009)

Ľavoboček Jazera smrti (Eden Lake) rozprávajúci, podobne sugestívnym jazykom, príbeh pomsty jedného dôchodcu na britských detičkách, v ktorom som si toho zadosťučinenia, narozdiel od Watkinsonovho filmu, užil naozaj do sýtosti.

Bubba Ho-tep (2002)

Dojímavé, neskutočne zábavné a miestami aj napínavé. Ale že to bude mať väčší presah ako sa na lacné béčko patrí, by ma v živote nenapadlo. Bruce "Elvis" Campbell by hláškami ubil Brucea "Hallenbecka" Willisa na smrť keby sa na jeho pôde ukázal. Našťastie pre neho, lebo pán senior vlečúci sa len za pomoci chodítka ešte rozhodne nezabudol na svoje pódiové výkony a na poslednej show zapáli riť egyptskému suckerovi duší.

Mrtvá zóna (1983)

Chýba tomu hĺbka. Walken zo svojej role nevypadáva ani na okamih a ťahá film dopredu. Lenže Mŕtva zóna postráda akékoľvek vrcholné okamžiky. Až sa mi nechce veriť, že za kamerou stál Cronenberg.