• Pohádka
  • Romantický

Bůh odpouští, já ne! (1967)

Kvituji s povděkem, že Spencer s Hillem dokážou nebo dokázali hrát i ve filmech, které nebyly ztřeštěnými komediemi.

Strach má velké oči (1980) (TV film) odpad!

Typická kulisová nedělní pohádka za trest. Děj chabý, nulový, herecké výkony podprůměrné, uřvané.

Král Drozdí brada (1984)

Nejkrásnější slovenská pohádka a jedna z nejkrásnějších československých vůbec, kde pro slovenskou pohádkovou tvorbu obvyklé depresivní prostředí občas prosvítí radost, smích a pozitivní nadšení. Dále mistrné využití toho, co bych nazval zkratkou a snad ani jedna scéna není navíc. Doufám, že svoje děti jednou dokážu vychovat nebo naučit tak, aby se na tuto pohádku mohly dívat v původním slovenském znění. Český dabing je totiž neuvěřitelně otřesný, je úplnou žumpou českého dabingu.

The Singing Revolution (2007)

Mohu-li soudit i z jiných zdrojů, je to perfektně zpracovaná historie znovuobnovení samostatného Estonska.

Hokejový zázrak (2004)

Těsně předtím, než jsem se odhodlal se na tento film kouknout, jsem si pustil dokument věnovaný zápasu USA-SSSR. Docela mne překvapilo, jak se ve filmu snažili napodobit jednotlivé akce z toho zápasu.

Život Briana (1979)

I když by to měla být komedie, pasáž se zfanatizovaným davem je natočena tak perfektně, že se mi u toho ježily chlupy a chtělo se mi blejt.

Dobrodružství v architektuře Dana Cruickshanka (2008) (seriál)

Čekal bych trochu víc technických detailů a méně toho člověka, který chodí a jezdí na kole jak kačer a mluví skoro šeptem pokaždé, když objeví nějakou zajímavost. Oproti názvu v dokumentu žádné dobrodružství není, pokud se mezi ně nepočítá Cruickshankova extatická vyjevenost z toho, jak je to všecičko hezký. A rozhovory s mnichy o podstatě různých věrouk do takového dokumentu nepatří už vůbec. Cruickshank má docela slušný zmatek v tom, o čem vlastně ten seriál má být.

Záhada modrého pokoje (1933)

Krásné nedotažené věci, jak se dá čekat o začínajících průkopnických snímků. Například věčně střílející pistole, která nepotřebuje nabíjení :-).

Zálesák (1966)

Jsem na pochybách, zda se o tomto filmu dá mluvit jako o romantickém. Romantiky je tam totiž asi tolik jako akčních záběrů v Popelce. V každém případě vynikající film těžící maximálně z drsnosti Olivera Reeda i půvabů Rity Tushingham.