Prvotní strach (1996)

Richard Gear ako egocentrický a nekompromisný advokát. No, osobne som bol zvedavý, ako to môže vypadať. Nakoniec som bol veľmi prekvapený. Gere ma presvedčil o tom, že je veľmi univerzálny herec. Ku Geerovi sa pridala ešte vždy krásna Laura Linney, ktorá stála na „opačnej“ strane. Vezmeme si ešte k tomu vraždu známeho človeka (farár) a poriadnu kus drámy. Moment - na niečo alebo na niekoho som zabudol. Áno, potrebujeme ešte niekoho, koho môžeme viniť za vraždu. On je Edward Norton. Pravdu povediac, keby on neúčinkoval vo filme tak geniálne, tak je možné, že spomínaná dvojica by nestačila na úspech. Ale viac nepoviem, podívajte sa na to - doporučujem! Mimochdom, za svoj mimoriadny herecký výkon bol Edward nominovaný na Oskara (VR). Súhlasím!!!! Osobné hodnotenie: 90% (*****)

Wall Street: Peníze nikdy nespí (2010)

Gordon Gekko (Michael Douglas) po 23 rokov je späť. Nič sa nezmenilo, len on je trošinku starší :). Čo sa mi najviac páčilo, je to, že pán Stone myslel na súčasnú ekonomickú situáciu a to zakomponoval aj do pokračovania. „Wall Street 2“ je niečo iné. S jedničkou sa to dá len ťažko porovnať. Napriek tomu je tu zase opäť skvelý Gordon v podaní pána Douglasa, ku ktorému sa pridá Shia LaBeouf. Réžia a hudba je opäť v poriadku. Mne osobne sa strašne páčil (a považoval som to za jeden z vrcholov vo filme), keď sa stretli (aj keď len na malú chvíľku) Michael Douglas (Gordon) a Charlie Sheen (Bud Fox). (Mimochodom, nemali ste pocit, že sme videli Charlieho Harpera (Two and Half Men) a nie Budyho Foxa? :) ) A jedna dôležitá pripomienka na záver: Gordon Gekko nás opäť prekvapí. Osobné hodnotenie: 83% (****)

Wall Street (1987)

Film, ktorý sa stal kultovým vo svojej tematike asi okamžite. Prečo? Lebo zobrazil tak dobre život vo svete finančných trhov, lásku k peniazom a moci vo sfére špekulantov, ako nič iný predtým. Film je geniálny zo všetkých strán: výborní herci (Douglas a Sheen), skvelá hudba, dynamický dej a dokonalá réžia. Pre mňa Michael Douglas zostane navždy najtvrdším hráčom na Wall Streetu, predstaviteľom chlapíka s menom Gordon Gekko, ktorý „peniaze nemá – peniaze vlastní“. Jednoznačne zaslúžený Oscar (za HR) pre M. Douglase. Gratulujem! Bol to výnimočný výkon. Osobné hodnotenie: 90% (*****)

Černá kočka, bílý kocour (1998)

Film, ktorý je podobný k filmu Promis me this. Aj keď sa to na prvý pohľad nezdá. Ja som totiž opäť videl nekompromisné zobrazenie životných osudov jednoduchých ľudí. Opäť Emirov svojské zobrazenie najdôležitejších vecí v živote: láska, česť a humor. Väčšina ľudí považuje toto dielo za lepší, aký bol už spomínaný film. Mne osobne sa však viac páčil Promis me this. Osobné hodnotenie: 70% (***)

Město (2010)

Po filmu Gone Baby Gone som bol veľmi zvedavý, či ešte niečo bude režírovať Ben Affleck. (Mimochodom, spomínaný film bol brilantný a geniálny.) Po troch rokoch sa rozhodol, že niečo opäť natočí. Teraz to bol film The Town, kde sa zapojil nielen do filmu (myslím ako herec) ale aj do napísania scenáru. Osobne si myslím, že Ben to znovu dokázal. Perfektne narežírovaný film so skvelými hercami (Rebecca Hall, John Hamm, Jeremy Renner). Základná myšlienka filmu síce nie je žiadnou novinkou, ale spôsob zobrazenia udalostí a životov jednotlivých charakterov je na vysokej úrovni. Nominácia J.Rennera na Oscara (Herec VR) je podľa mňa v poriadku a nemám výhrady proti tomu. Osobné hodnotenie: 85% (****)

Rallye smrti 2 (2010)

Na úvod jedna dôležitá vec. Death Race s Jasonom Stathanom bol fakt skvelý a celkom som si to užíval. Vtedy som v sebe povedal, že keby bolo ďalšie pokračovanie a nehral by v ňom Jason, tak by to boľ jeden veľký omyl. Ako vidím, tak teraz som mal pravdu. Už len podľa toho, ako to hodnotili ostatní užívatelia CSFD. Neviem čo, ale niečo veľmi chýbalo vo filme. Možno dej bol príliš obecný, možno herci neboli originálni, možno režisér a kameraman sa navzájom pohádali. Neviem – asi všetko dohromady. Hlavne so záverom som nebol spokojný. Jedine krásna dvojica: Lauren Cohan, Tanit Phoenix mi spravili radosť. Osobné hodnotenie: 60% (**)

Dívka, která si hrála s ohněm (2009)

Filmové pokračovanie druhého diela slávnej knižnej trilógie Stiega Larssona. Keď som videl prvý film, ktorý mal na starosti Oplev, tak som bol očarený a veľmi som sa tešil na pokračovanie. Ako som sa neskoršie dozvedel, tak druhý a tretí diel už mal na starosti pán Alfredson. Čo sa týka samotného filmu, tak podľa môjho názoru je trošinku menej dynamickejší, menej agresívnejší ako bol prvý diel. Samozrejme to ale neznamená, že nedostaneme poriadnu dávku tajností a neočakávaných obratov – práve naopak. Herci opäť podali bezchybné výkony. Noomi Rapace je opäť tvrdá a nekompromisná. Dúfam, že jej herecká kariéra bude ešte obsahovať podobné filmy resp. herecké výkony. Koniec koncom ja osobne som nebol sklamaný a teším sa na záverečný diel. Osobné hodnotenie: 88% (****)

Noci v Rodanthe (2008)

Romantická dráma. Tak to je presná definícia tohto filmu. Možno si poviete, že podobný film sme už videli tisíckrát a je to furt a furt to isté. Podľa môjho názoru práve tento film je tak trošinku odlišných od ostatných. Nejako nepasuje do radu. Dôvodom môže byť hneď niekoľko vecí. Prvá vec je tá, že hlavní herci sa fakt snažili a ich výkony boli nadštandardné. Dvojica Gere a Lane vytvorili ozajstnú romanticky dramatickú dvojicu. Druhá vec je tá, že okrem romantiky a lásky, ktoré majú byť hlavnými ťahúňmi filmu, je vo filmu ešte jedna silná cesta. Cesta životných príbehov oboch hlavných aktérov, ich súkromné životy, osobné tragédie. Ako sa film ukončil, tak som popremýšľal o tom, že čo potrebujeme k tomu, aby sme boli šťastný. Nakoniec som prišiel na to, že na lásku potrebujeme len toľko vecí, čo potrebovali Richard a Diane. Avšak keď nájdeme našu lásku (nezáleží na tom, že kedy), tak ho už nesmieme nikdy za žiadnych okolností pustiť. Prečo? Odpoveď nájdete vo filmu. Keď ste dostali chuť, tak sa na to raz podívajte. Vidieť to raz určite odporúčam. Osobné hodnotenie: 78% (***)

Znovu od začátku (2007)

Krátky, ale celkom osviežujúci a dynamický film. Odporúčam všetkým, ktorí sa niekedy chcú odtrhnúť od akčných filmov a podívať sa na to, ako sa žije v reálnom živote. Mám na mysli to, že keď človek stratí svoju prácu, v ktorej je fakt dobrý, tak aké možnosti (resp. ťažkosti) ho čakajú na trhu práce. Nie je to jednoduchý. Práve to a aj mnoho iné je zobrazené v tomto filme s príchuťou celkom dobrej komédie a skvelých hercov (D. B. Sweeney, Missi Pyle). Osobné hodnotenie: 72% (***)

Vyjednavač (1998)

Filmy s podobnou tematiku sme už videli niekoľko. Aj v minulosti aj v súčasnosti. Prečo je predsa len odlišný tento od ostatných? Odpoveď je celkom jednoduchá. Herci v hlavných úlohách podali stopercentný výkon (mimochodom je vidieť, že tvorcovia filmu vkladali všetky svoje nádeje práve do hercov). Samuel L. Jackson zvládol náročnú úlohu zahrať človeka dvojakého typu perfektne. Kevin Spacey – no coment (on je skoro „vždy“ geniálny :) ). K nim sa ešte pridal skvelý Paul Giamatti, ako vedľajší herec. Záver: veľmi zaujímavý a napínavý film, na ktorý sa určite podívam niekedy znovu. Osobné hodnotenie: 81% (****)