Romper Stomper (1992)

Asi každý súhlasí s tým, že na tento film by sa človek mal podívať vtedy, keď si v sebe ujasní, čo znamenajú slová skinhead a neonacista. Film, ktorý podľa mňa sa snažil napodobniť American History, dosť surovo a pravdivo ukazuje na problematiku, ktorá je Bohužiaľ aj dnes veľmi aktuálna a vážna. Napriek skvelým hereckým výkonom (túto stranu Russella Crowea som nepoznal) si myslím, že k tomu, aby sa tento film mohol stať úspešným, podobne ako American History, by potreboval trošinku prepracovanejší scenár. Ale každopádne patrí do kategórie filmov, na ktoré sa musíme podívať a odvodiť z toho konsekvencie. Osobné hodnotenie: 73% (***)

Počátek (2010)

Ako by som to mohol jednoducho zhrnúť? To sa nedá. To je film, ktorý raz v živote musíte vidieť. Podobne ako Matrixa. Napriek tomu, že sa v podstate jedná o sci-fi a mysteriózny film, má mnoho myšlienok zo súčasného života. Pán režisér sa snažil odpovedať na niekoľko otázok, na ktorých odpovedať je veľmi dôležité, hlavne v súčasnosti. Absolútne súhlasím s tým, že Nolan je v súčasnosti považovaný za jedného z najlepších režisérov na svete. To vždy potvrdzuje aj s tým, že čoho sa dotkne, tak to sa stane hitom. Geniálny nápad (scenár), hudba (Zimmer), herci (Leo, Page, Hardy, Cotillard) a réžia. Ešte raz ti gratulujem Nolan: opäť si to dokázal. Tešíme sa na tvoje ďalšie dielo. Osobné hodnotenie: 96% (*****)

Crazy Heart (2009)

Film o country spevákovi, ktorý zostal v minulosti. No ako to už býva, vždy existuje cesta, ktorá Vás môže viesť dopredu. Túto cestu pre Jeffa predstavuje vždy krásna a nežná Maggie. Len ona ho dokáže zachrániť. Podľa mňa to aj dokázala. Film, ktorý konečne priniesol Oscarovu sošku pre Jeffa Bridgesa. Pán Bridges určite to zaslúži za svoju bohatú a úspešnú hereckú kariéru, ale podľa mňa už mal aj lepšie herecké výkony. Maggie Gyllenhaal – nominácia na Oscara – jednoznačne súhlasím. Dúfam, že táto skvelá herečka tú sošku raz dostane, ako to teraz dostal Jeff. No a hudba – very, very good. Osobné hodnotenie: 79% (***)

Zkrocená hora (2005)

Film, v ktorom môžeme vidieť len samé excelentné herecké výkony. Jake a Heath podľa mňa podali svoje najlepšie výkony (samozrejme, tento výkon Heath prekonal ako Joker vo filme The Dark Knight). Soundtrack filmu: jeden z najlepších, čo som kedysi počul (Oscar bol udelený spravodlivo). Teraz len asi toľko. Osobné hodnotenie: 79% (***)

Těžká rozhodnutí (2010)

Brendan ma s týmto výkonom presvedčil, že dokáže hrať aj vo vážnom filme. Perfektne využil možnosti charakteru a dokázal z toho dostať skoro všetko. A pán „Indiana Jones alias Han Solo“? Tak on samozrejme dokázal prekonať výkon Brendana. Choval sa ako ozajstný geniálny vedec, jedinec, ktorého nezaujímajú prachy, len veda a výskum a to, aby mohol pomôcť ostatným. Skvelý výkon. Mimochodom Choroba Pompei. Ako sme mohli vidieť, strašná choroba. Zároveň by som chcel vyjadriť súcit tým, ktorí majú túto chorobu. Dúfam, že raz dočkajú účinného lieku, aspoň takej, akú sme mohli vidieť vo filme. Osobné hodnotenie: 90% (*****)

Red (2010)

Musím sa priznať, že som sa na tento film chcel podívať kvôli štvorici Bruce, Freeman, Mirren, Malkovich. Na začiatku som hovoril, že to bude zase nejaký klasický akčný film, ku ktorému len pridali svoje mená už spomínaní herci. Síce to bol klasický akčný film s potrebnou konšpiračnou teóriou, ale herci to naozaj dokázali zachrániť. Hlavne ma presvedčil opäť skvelý John Malkovich, ktorý absolútne prevalcuje všetkých hercov. Je jednoducho geniálny. Druhé prekvapenie: Helen Mirren. Tie zbrane fakt dobre vypadajú v jej rukách, hlavne keď ich aj použije :). Fakt som sa pobavil, keď sa všetci tí „starí veteráni“ dali do kopy a nakopli zadoček mladej generácii. Určite sa od nich majú čo naučiť. Osobné hodnotenie: 84% (****)

Maratónec (1976)

„Je to bezpečné ?!“ „Je to bezpečné?!“ „Je to bezpečné?!“ „Je to bezpečné?!“ Vrchol filmu: absolútne zubárska scéna. Trojica – Hoffman, Olivier a Schneider podali dosť dobrý výkon. Teraz len asi toľko. :) „Je to bezpečné ?!“ „Je to bezpečné?!“ „Je to bezpečné?!“ „Je to bezpečné?!“ Osobné hodnotenie: 82% (****)

Absolvent (1967)

Potom, ako sa podívate na tento film, určite si položíte otázku: prečo to bol tak dobrý resp. prečo je to vlastne kultový? Na túto otázku v tomto prípade sa dá jednoducho odpovedať. Film predsa reprezentuje udalosť a nekonečnú radu situácií, ktoré sa kdekoľvek a kedykoľvek môžu stať. Vždy bude na svete človek typu Bena (Hoffman) a bude jedna pani Robinsonová (Anne Bancroft), ktorá vás „zavedie do skutočného života“ :). A samozrejme nakoniec sa objaví aj tá krásna a inteligentná mladá dáma (Katharine Ross), s ktorou chcete prežiť zvyšok svojho života. K tomu samozrejme ešte pridáme rodičov a ich niekedy trošinku prehnanú lásku. Réžia (Mike Nichols) je vynikajúca, koniec filmu skvelý – Oscar v dobrých rukách :). Trojica hercov (Hoffman, Bancroft, Ross) podali nadštandardné výkony. Skvelý debut Dustina Hoffmana. Hudba: absolútne parádna. Osobné hodnotenie: 89% (****)

Experiment (2010)

Remake nemeckého filmu z roku 2001 (Das Experiment). Pravdu povediac podľa mňa vo filmu sa potvrdilo „len“ staré známe pravidlo: človek, ktorý dostane do ruky moc, sa zblázni. Forest Whitaker si naozaj perfektne využil možnosti tejto „zvláštnej“ moci. Na opačnej strane zase zaskvel Adrien Brody, ako skutočný väzeň. Paul Scheuring (režisér) sa snažil využiť možnosti, čo film a dej ponúkajú, ale z nich asi využil len 50%. Asi to je v podstate všetko. Osobné hodnotenie: 70% (***)

Škola života (2009)

Film, ktorý je naozaj o škole života. Film, v ktorom každá postava hraje perfektne svoju rolu. Film, v ktorom sa potvrdzuje staré známe pravidlo: ten, kto pracuje odhodlane a dobre, tak toho budú podporovať a dostane druhú šancu „ľahšie“ (Olivia Williams vs. Carey Mulligan). Film, za ktorý bola Carey Mulligan menovaná na Oscara (podľa mňa zaslúžene). Film, ktorý určite raz musíte vidieť. Osobné hodnotenie: 80% (****)