Lovec trolů (2010)

Ve světě filmu se do reálného světa zcela běžně zasazují mýtická stvoření. A nemusí to být nutně jen upíři a vlkodlaci ani nemusí jít o žádný horor, který by ti naháněl husí kůži. Může to být ale trol? Přiznám se, že o norském folklóru vůbec nic nevím. Nevím tedy vůbec nic o trolech, jak by měl vypadat nebo čím se živí. A že když přijde problém, na scéně se neobjeví žádný uhlazený superzabiják, ale bývalý mariňák ve vypelichaném svetru z úřadu pro řízení populace trolů. Ve snu by mě něco takového nenapadlo. Hodinka a půl krásně utekla jako voda. Celkové dojmy z fantasy filmů dnes už rozlišuju dvojího druhu: "dobré" a "Stmívání". Tady to bylo moc milé překvapení, byl jsem zvláštním způsobem fascinován, dokumentární styl je dokonale padnoucí, takže pro mě dobré (i když to možná může působit jako nesmysl). „V Polsku se na nic neptáme, my jen děláme.“

Pád do tmy (2005) odpad!

Po půlnoci to musí být horor, nic jiného mi na mysl nepřijde. Co to tady máme? Fanoušci Harryho Pottera ať zbystří smysly, neboť Lordy Voldemorty se to tady jen hemží. A dál? Partu krásných jeskyňářek v soutěži o spelunker-lady-killer. Pro objasnění mojí ironie, tohle vynachválit nemůžu. Pár rádoby lekaček ze startu a mrtvý jelen tě provází první půlkou. V té druhé přijdou konečně nestvůry vzezřením nápadně připomínající pána zla J. K. Rowlingové. A právě na nich vidíš jednu mouchu vedle druhé. Krvelační zmutovaní jeskynní krtkolidi se prý perfektně vyvinuli pro život ve tmě. Nevidí, necítí, nehmatají a slyší taky prdlajs. Jen se sem tam zatřepotají ze stropu nebo po holkách náhodou skočí. Přidáš právě jedno pořádně krvavé jezírko z tří set vymačkaných lidí, které po koupeli navodí Arnoldův efekt z Predátora. A jaké je pak překvapení, když nejednoho vcelku muskulaturního lidojeda si s ledovým klidem podá některá z nasraných kopretin. Nesmí chybět grandiózní psycho-finále, pro které marně hledám vysvětlení. Milý pane Marshalle, já bych Vám to opravdu rád věřil, rád se trochu bál. Už jen proto, že dám na úsudek svých kamarádů, tentokrát se ale neshodneme. Paradoxně se mi líbily jiné Vaše filmy. Tady hvězdu nenaškrábu, tady to chce panáka. 10% za zpracování.

Rozchod! (2006)

Zařazení mezi romantické komedie není úplně výstižné. Příběh je pojatý o poznání jinak, za což jsem opravdu nesmírně rád a je více realistický než cokoliv kupříkladu z nekonečné řady tolik oblíbených Sandlerovek. Soužití v podobné situaci se často před kameru nedostane. A když už ano, tak ne moc kvalitně. Největším pozitivem je samozřejmě přítomnost kouzelné Jennifer Aniston, kterou já můžu, a to hodně. Naopak komediální rozměr má podle všeho do Rozchodu! vnést Justin Long. Přitom se celý snímek nese v pohodovém duchu a tohle absolutně nepotřebuje. Ještě že nedostal příliš prostoru, protože jednak nebyl vtipný a já na jeho místě bych se i bál odvety ze strany gayů. O poznání jinak se vyvrbí konec, aspoň mě překvapil. Nebýt tedy Justina Longa, dám plný, takhle jen 85%

Svět podle Prota (2001)

Ačkoliv si myslím, že nějaké spoilery v tomto případě nemají vůbec žádný význam, lehký náznak tady asi bude, takže si to přečti, až když uznáš za vhodné. Spacey ačkoliv není můj oblíbenec, uznávám ho jako jednoho z nejlepších herců. K-PAX je vedle L. A. Confidental nejlepším příkladem jeho práce. Jakmile se na začátku doslova zjeví, nestačíš to vstřebávat, hltáš to a zároveň snažíš přijít na to, jak to doopravdy je. Na miskách vah se postupně hromadí indicie až nakonec… si třeba uděláš obrázek. Obvykle nemám rád otevřené konce, jenže u Prota je tomu jinak. Tomu frajerovi jménem Iain Softley se podařilo do filmu přidat další faktor. Je to jen na tobě. 100%

Čarodějky z předměstí (1990) odpad!

Já vím, je to pro děti, ale já už to neměl rád jako malý. Prý moderní pohádka. Tohle v roce 90? Spíš z toho čiší nádech doby čarodějů Gottwalda a spol. Nemůžu si pomoct. A Uhlíř? No ty vole.

Jen si tak trochu písknout (1980)

Další prda z neuvěřitelné doby. „Mám pro tebe známku z NDR. Ani nevím, jestli si ji zasloužíš.“ A servírují to řádně. Výrostek Suchánek exceluje, Poloczek naděluje a nechybí rating puberťaček - předchůdce X-Teenu „Prsa 2.“ „Sotva 1! A mínus 2 body za blbý kecy.“ „Proč dáváš za poctivost 10? Já nevím, jestli je to pro naše účely dobrý.“

Bang, bang, seš mrtvej! (2002) (TV film)

Šikana. Věčné a dost bolestivé téma, se kterým se setkal úplně každý, takže stejně tak každý ví, jak to v reálu vypadá. A jak to asi vypadá, když to dojde do extrému… (Není tomu tak dávno, kdy se svět dozvěděl o dalším z mnoha, Casey Heynesovi) Filmu vzhledem k jeho možnostem nemám co vytknout. Komu se film líbil, Klass bude zbožňovat.

Ordinace v růžové zahradě (2005) (seriál) odpad!

Ministerstvo zdravotnictví varuje: Sledování je vysoce návykové, nezačínejte s ním. Ministerstvo zdravotnictví varuje: Sledování vážně škodí Vám i lidem ve Vašem okolí. Ministerstvo zdravotnictví varuje: Sledování v těhotenství škodí zdraví Vašeho dítěte. Něco takového bych uvítal před každou epizodou.

Strážci - Watchmen (2009) odpad!

Komiks úplně jinak? Ono to má něco do sebe, jenom ne pro mě. Celý námět, postavy, zpracování, finále, prostě nic co by se mi na tom líbilo. Ponurá hudba a kontrast s realitou mi to kazí úplně. A dost mě to mrzí, obzvlášť když na to civím přes 3 hodiny. 5%

Rozchod Nadera a Simin (2011)

Pozor, Kramerová versus Kramer tohle rozhodně není. Pro tuzemského diváka není totiž jen o průběhu rodinné krize, starostech s nemohoucím otcem a nějaké náhlé nehodě. Nám přináší málo vídaný a velmi zajímavý pohled do muslimského světa, postavení tamních žen, tradic, víry a fanatickému přesvědčení. Filmaři odvedli dobrou práci. Až mi z toho všeho běhá mráz po zádech, ani nevím proč!!!