Underworld: Probuzení (2012)

Underworld ode mě za první tři části získal plných 15 hvězd, poněvadž upíří tématika, to je moje. Tedy až na výjimku z Twilightu, a to si neodpustím, v podobě křížence Justina Biebra a komára. Omlouvám se, ale vážně mě to štve, protože tohle je vampír, tohle je lycan a Dildo Pattinson je jen metrosexuál obalený v mouce. Tolik pro srovnání, teď zpět k filmu. Jak jsem se již zmínil, Underworld je srdcovka, takže Awakening jsem nedočkavě vyhlížel více než rok. [POZOR, MŮŽE OBSAHOVAT MALÉ SPOILERY] To je pak vcelku kruté, když ti po tříleté pauze naservírují jen 80 minut a nicneříkající konec. Ale pěkně popořádku. Selene (Kate) neztratila nic ze svého půvabu a v latexu to dál řádně práší všude kolem, jenže tím končí výkaz pozitiv. Na to, jak dlouho jsem čekal, přišel mi film dost odfláknutý. Vysoká kvalita zpracování lycanů vzala za své na úkor 3D provedení, stejně jako kvalita scénáře, který se od slibného začátku dost neobratně prokličkoval na konec. To už se ani nebavím o chybách ve filmu, kde tentokrát kolísá snad všechno, hlavně schopnosti hlavních aktérů. To bije do očí. Největším zklamáním je pro mě krásně bestiální šavlozubý šmoula Michael, kterého sprostě a bez okolků zametli pod koberec na úkor malé holky, na které si rozhodně záležet nedali. Vypadá hrozně. Končit se mělo v nejlepším, čtyřka mě hodně zklamala, takže dávám to nejhorší hodnocení vůbec, jen čtyři hvězdičky z pěti! Nezbývá, než doufat v propracovaný pátý díl, který nám vše důstojně ukončí.

Kronika (2012)

Jako krtek ke kalhotkám, tak tři kamarádi ke schopnostem přišli. Od začátku se Chronicle nese ve znamení nudy a nevytrhne ji ani pohled z vlastní kamery jednoho z nich. Své momenty film sice má, ale já si nemůžu pomoct, nějaká dramatičnost mi v tom od začátku chyběla. Než se někam dostaneš, je prakticky konec, protože se vše zajímavé odehrává až v posledních patnácti minutách. A je to velký nepoměr, když hodinu nic zásadního nevidíš a pak tolik povedené vyústění nacpou jen do takového kousku. No, aspoň ti nemusí být líto, když do kina přijdeš pozdě. Čemu nerozumím, je okouzlení některých z vás nízkým rozpočtem. $13M? Možná že je to úctyhodné, přesto ne úplné minimum. Já hodnotím výsledek.

Rande měsíce (2006)

Skoro jako ženské sedící za kasou u nás v sámošce, na sobě přehoz a z paměti ťukají cenu na staré klávesnici polorozpadlé pokladní kasy. Třetí v řadě čekáš, až si staré báby před tebou povykládají lokální novinky týkající se vesnických celebrit a s vypětím všech sil držíš místy nervy z netrpělivosti nebo záchvaty smíchu na uzdě. Neskutečná zábava! Je jasné, že typická potrhlá americká komedie ve stylu Waiting, zasazená do takového prostředí nebude tak zábavná. Stejná sestava, stejný koncept. Frajer, jeho sok, pár nebožáků, hloupý šéf, mudrc, blondýna a vyústění happyendem. Celé je to hloupé, ale stejně ti to se slušnými herci přijde vhod, jako zábavná oddechovka. No dnes by bývalo hodnocení o něco slabší, ale kdysi jsem měl tento žánr docela rád.

Železný Schwarzenegger (1977)

Přesto, že kulturistika je dnes definována úplně jinak, není bodybuilder, který by tuto bibli alespoň tucetkrát neviděl. A nejen pro ně je to nádherný dokument. Je nádherné vidět, jak moc úsilí stojí za úspěchem, jak malý rozdíl mezi vrcholem a druhým zapříčiní diametrálně odlišný osud. Problém zde budou mít jedinci, kteří vidí kulturisty jenom jako napíchané agresivní blbce (pravda, sypali, sypou, sypat budou). Ale to je každého věc, Lou 4ever

Herkules v New Yorku (1970)

Nedovedu si představit, jak tu blbost vnímali v roce 69. Postavit komedii na Arnýho muskulatuře a pózách? Blbost. Nějaký vtip se ani neobjevil. Rvací scény, dialogy, hod diskem a oštěpem, nadhoz, Olymp. Blbost. Za celou dobu na sebe triko samozřejmě vezme sporadicky, jen aby se neřeklo. K tomu ta otravná řecká hudba. Blbost. „Já jsem Herkules!“ Blbost je i to, že tomu dávám hvězdu.

Pomáhat a chránit (2011)

Bláznivý, flegmatický morous Gerry Boyle, pravý opak parťáka Wendella Everetta, kolikrát už tohle tady bylo? Třetím do party, který přispěje svou troškou do mlýna je (pro mě asi nejlepší) malý Eugene Moloney. Peníze, vraždy, drogy, šlapky. Prostě ohrané. Jak se ale k mému úžasu ukázalo, je to úplně jedno, protože všechno v duchu svérázného irského humoru funguje, jak má. Nic nechybí, nic nepřebývá. Tedy až na pořádný westernový konec. Překvapivě velmi povedená irská variace na téma Smrtonosná zbraň. 75%

Dogville (2003)

O co von Trierovi v Dogville půjde, jsem neměl potuchy. Pomalu se rozvíjející děj, nic výrazného, nic zajímavého. Během čtvrté kapitoly už jsem přemítal nad tím, jak nadutí mohou místní uživatelé být. Pár kulis vytvořilo divadelní scénu, podepsán Lars von Trier = automaticky neadekvátně pěti hvězdičkami nadhodnocené pseudoumění? S postupem času se vývoj událostí v Dogville začal pozvolna měnit, přes opravdu silné momenty až do mistrovského finále. Na konci jsem vše pochopil, každý detail k filmu rozhodně patří. Pokorně přiznávám, že ten blbec jsem byl já, protože jde o nejlepší von Trierův počin a jedno z nejlepších dramat, jaké jsem kdy viděl. Čistých 100%

Napoleon Dynamit (2004)

Není to pro každého. Máš tady naprostý nesmysl plný extravagantních bláznů, přesto něčím kouzelný film. Snad je to Jon Heder, který má v životní herecké formě obrovskou zásluhu na úspěchu, snad je to bizarností všeho a všech, kteří se kolem Napoleona pohybují, nevím. Krásná komedie, kterou nevidím poprvé a s jistotou ani naposled. Poprvé 3, podruhé 4, potřetí dávám 5. Vote 4 Pedro!

Štěstí ve hře (2007)

♠ ♥ ♦ ♣ Kultovní Rounders nebo Mavericka těžko někdo překoná. Curtis Hanson jako by se ani nesnažil a vsadil na americkou klasiku, vybral kolik se dalo z obou slavných předchůdců, nezapomněl dodat nějakou zamilovanou slečnu a laciné klišé je na světě. Novodobý tulák, talentovaný, avšak zbrklý Huck po vzoru Mela Gibsona shání peníze ke vstupu do turnaje všemi možnými způsoby, do cesty se mu připlete neodolatelná Billie a samozřejmě hodný, ale mazaný tatínek. Připomíná ti to něco? Nemluvě o tom, jak jednoduchý je příběh a očekávatelná pointa. Je s podivem, že jim není hanba vykrádat klasiky, vyplivnout toto a spoléhat na to, že milovníky pokeru okouzlí přítomnost největších pokerových mistrů a odvrátí pozornost od chyb a povrchní story. Naklepáno samozřejmě dostanou borci jako Chris Ferguson, Antonio Esfandiari, Phil Hellmuth, Johnny Chan, Mike Matusow, Doyle Brunson, John Juanda, Chau Giang, Erik Seidel, Sammy Farha, Berry Greenstein, Jennifer Harman, Ted Forrest, „kidpoker“ Daniel Negreanu a velá řada dalších. Slow roll střídá slow roll a obecenstvo aplauduje, příznačné pro celý film. Dvojité štěstí Lucky you spočívá v tom, že překonává alespoň ultrašmejd Shade, a že o rok později přišel na svět snímek Deal, který okopíroval úplně i Lucky you. Miluju poker, tohle ne. ♠ ♥ ♦ ♣

Není co ztratit (1997)

Martina Lawrence mám moc rád, je to velký sympaťák a tenhle typ krimi-komedie mu vyloženě sedí. Snad jen díky němu se nejeden podobný kousek může pyšnit velmi solidním hodnocením i při nevalné kvalitě scénáře. Naopak Robbins je v komediální poloze jalový, k jeho vážnosti se mi to nehodí. Přesto před ním smekám, když po sobě nechal lézt tu velkou černou chlupatou mrchu, která mu zapálila lejtka a ještě si střihl Scatmana. Dobře že se postupně úroveň zvedá.