Bourneovo ultimátum (2007)

Rozhodl jsem si zopakovat celou trilogii a zevrubně ji shrnu třeba zde. Původního Bourna jsem neviděl a ani mě pro svou stopáž neláká. Remake mi stejně nevadí a je mi obecně jedno, zda jsem viděl originál, srovnávat dva stejné filmy nepotřebuju. Líbí se mi, že hned od prvního Bourne Identity se na nic nečeká a nejenže Matt svým osobitým způsobem postupně vypráší kožich lidem snad půlce zeměkoule, ale máš tady navíc parádní zápletku. Ve velkém stylu se nese i Supremacy a Ultimatum je nejlepší možné zakončení. Není co vytknout, originální akce, super story i Matt. Zvedám hodnocení u všech na plný počet.

Thanks, Smokey! (2011)

Ty vole to je úchylárna! Koněčně mi někdo umožnil nahlédnout do hlavy ochránců zvířat. Směju se i na podruhé, housle miluju!

Vymítač ďábla (1973)

Říkám si, že jako horor je Exorcist už dnes spíš úsměvný než děsivý. „Fuck me!“, hlava se jí otočí, vyplázne jazyk a zase: „Let Jesus fuck you!“ Postupně se mi vybavují všechny možné parodie a nepřestávám se smát. Jenže postupně se nám holka začíná pěkně vyvíjet a pubertou to asi opravdu nebude. Nedovedu si představit, jaký dopad měl tehdy při pomyšlení, jaký má na mě dnes. Slabší jedinci museli vyskakovat z kůže a ti silnější snad jen zajistili rekordní tržby čistírnám a výrobnám spodního prádla. Byl to dokonce větší horor, než s mojí bývalou. Čtvrt století už jsem prožil, ale ode dneška se každopádně zase před spaním začnu koukat pod postel ;-) Jeden z vrcholů hororového žánru.

Zamrzlá země (2005)

Co jenom dokáže jedno nešťastné rozhodnutí v nouzi, jedna bankovka. Po vzoru slavnějších Requiem za sen nebo Crash je tu opět spletitost osudů několika lidí, tentokráte v drsném finském dramatu. A musím říct, že se jim jistým způsobem vyrovná. Seveřané totiž ve svých filmech vynikají syrovým provedením, na druhou stranu zase bez příkras a zbytečného přehánění. Paha maa je k tomu protkaná i opravdu vtipnými momenty a obohacená krásným poselstvím na závěr: „Jaký je smysl života, když náš pozemský život je peklo? Ale musíme věřit, že nakonec se věci zlepší. Jinak nic nedává smysl.“ I takový je život, pro mě 90%

Avatar (2009)

Nechci urážet film na téma šmoulové. Všechno je uděláno vcelku pěkně. Ale ten příběh! Nejdražší film s nejlacinějším scénářem, vždyť to kazí celý film. Není to pro mě ani přelomová audiovizuální bomba, vždyť se herci ztrácejí v záplavě roztěkaných digitalizovaných pasáží. K dokonalosti má Avatar ještě daleko.

Snídaně u Tiffanyho (1961)

No teda tomu říkám falešná reklama. Skvěle napsaný a vystavěný scénář? O tom se dá přinejmenším diskutovat. Visí to prakticky celé na osobním kouzlu Audrey a několika maličkostech. Už během úvodních titulků si tě za doprovodu libé hudby (2 Oscary zcela po zásluze) v oněch šatech, které tolik proslavila. Nikdy by mě nenapadlo, že tentokráte se z ní vyklube ta nejrozkošnější potrhlá bordelářka. No a dál jen romantika, romantika, romantika… Budu asi ta největší citlivka na světě, ale má štěstí, že kocoura nestihl neblahý osud! Ten konec byl pěkný.

Rozhodně nic pro intelektuály. Ubohé, trapné, nechutné, ale v každém ohledu skvělé, fandím Sashově nekonvenčnosti. Hlášky, vtipy a narážky, které ani po letech nezapomeneš. Pořádná dávka čistého humoru. Nejlepší je na Boratovi způsob natočení, vidíš ryzí lidské reakce. 100% So bang-bang and skeet-skeet, nigga!

Záskok (1997) (divadelní záznam)

Záskok je pecka, nejlepší Jára ze všech! Ale je to taky krásná ukázka, jaké rozdíly jsou v kvalitě jednotlivých her fenoménu Járy Cimrmana.

Hospoda Na mýtince (1997) (divadelní záznam)

Divadlo je něčím jiným, to chápu. Ale taková zábava, jaké je hodnocení, to pro mě není. V porovnání s jinými hrami mi z toho vychází průměr, který zachraňuje geniální a nesmrtelný Smoljakův párek.

Partička (2009) (pořad)

Televizní zábava dnes už není, co bývala. Namísto nových oprašuje náměty staré a improvizace, to je kumšt. Mě to tak vtipné nepřipadá a netuším, čím to je, že má tolik příznivců a je Partička probíraná snad všude. Vzpomeň a srovnej se staršími klasiky! Ta sestava bavičů by mohla být prostě lepší. Propast, mezi zkušenějšími a uvolněnými Geňou se Suchošem a ostatními, je dost patrná. Jó, být tam aspoň Izer…