• Pohádka

Snídaňový klub (1985)

S tímto filmem jsem se fakt úplně minula. Přitom to není tak dávno, kdy jsem chodila na střední, ale taková jsem rozhodně nebyla.. Nešlo mi ztotožnit se ani s jednou z postav, všechny mi přišly děsně šablonovité, hloupé, afektované. Souhlasím s komentářem uživatele Rob Roy, tohle NENÍ realita. Film je složen ze samých klišé; největší grázlík, jenž si libuje v trhání knížek, měl ve skutečnosti těžké dětství, princezna nechce být zbohatlická jako její rodiče a klidně zahodí diamantovou náušnici, šampion v zápasení je ztělesněná empatie a už by nechtěl vyhrávat, ale nutí ho k tomu jeho otec, z totálně uhozené dívky, která na začátku vydává jen „Ha!“ a plive po ostatních nehty, se stane krasavice k pohledání, zastávající se ostatních … Uááá, pomoc! A co teprve ten konec… Jedinými světlými body v temnotě jsou výkon Anthonyho Michaela Halla v roli šprta Briana, chytlavá ústřední melodie a snad jediná (?) vtipná hláška ve filmu: „A co jsi udělala ty, že jsi tady?“ „Nic. Jen jsem neměla lepší program…“ Bída, bída. 96. ze 1001

Habermannův mlýn (2010)

Habermannův mlýn mě příjemně překvapil. Spolu s Občanským průkazem je to určitě nejlepší český film roku 2010, který jsem měla možnost zhlédnout. Toto historické (válečné) drama je unikátní zejména tím, že se snaží být nestranné, nenahrává Čechům ani Němcům a na nikoho neukazuje prstem. Jen zobrazuje ty hrůzy… Film má jednoznačně výbornou režii a také citlivou kameru a střih. Pochválit musím i nevtíravý soundtrack. Herci jsou výborní, dokonce i projev Karla Rodena coby hajného Karla Březiny je překvapivě civilní, líbil se mi. Patřičně slizce působí Ben Becker v roli Sturmbannführera Kurta Koslowského a zajímavá je též jeho civilní podoba. Z vedlejších postav bych vypíchla Radka Holuba v roli Maška (postavě ne nepodobné té, kterou sehrál v Bratrech Karamazových), Wilsona G. Ochsenknechta v roli Habermannova mladšího bratra Hanse a nádhernou Franzisku Weizs v roli Marty, Březinovy ženy. Film jako celek hodnotím velmi kladně. Nebudu skrývat, že mě úplně pohltil. Velice věrohodně zobrazuje nejnižší lidské pudy a útočí na náš pocit spravedlnosti. Chápeme rozhorčenost lidí vyčerpaných válkou, ale zároveň vidíme, že zde jde spíš než o rasové vyrovnání o závist majetku a snad i morálních vlastností. Habermannův mlýn je podle mého názoru v České republice poměrně unikátní. Kvalitou bych ho mezi českými historickými filmy přirovnala k Protektorovi, zpracováním je ale určitě tradičnější. Jistě se najdou lidé (i zde na ČSFD), kteří v něm budou záměrně hledat chyby (např. v odklonu od reality) a upozorňovat na jeho nedostatky (postsynchrony…), z mého pohledu ale nějaké ta klišé nemohou zabít emocionální dopad na diváka během, a především po skončení filmu. Oceňuji také režisérovu odvahu zpracovat tak kontroverzní téma a přeji si více takových (alespoň zčásti) českých filmů.

Butch Cassidy a Sundance Kid (1969)

„Kdyby ty peníze byly moje, tak bych se nechal okrást jedině od vás.“ Tahle filmová hláška perfektně vystihuje atmosféru díla i neodolatelné charaktery dvou hlavních hrdinů- Butche Cassidyho (Newman) a Sundance Kida (Redford). Newmanova postava se mi líbí víc, což je jistě ovlivněno i tím, že on se mi líbí nesrovnatelně víc :). Už titulky a úvodní scéna dávají tušit nadprůměrnou podívanou. Film samotný je pak kombinací chytrého scénáře, novátorské kamery (přecházející od strohé černobílé do sépiových odstínů starých fotografií) a už zmíněného skvělého spojení dvou charismatických herců. Sestavu doplňuje ještě krásná Katharine Ross v roli Etty- doslova nezapomenutelné je, jak učí oba desperáty přepadávat banku ve španělštině. Další vynikající scény: jízda na kole za doprovodu geniální písně „Raindrops keep falling on my head“, skok do vodopádu, přepadení s tahákem a samozřejmě úplný konec. Butch Cassidy a Sundance Kid je po právu kultovním westernem. A vtipným! „Kde je ta stará banka? Byla krásná…“ „Pořád ji někdo vykrádal.“ „No, za krásu se platí.“ =D

Na vlásku (2010)

V každodenní realitě, ještě podpořené sledováním depresivních filmů, působí pohádka Na vlásku jako osvěžující vánek. Nebudu se podrobně rozepisovat o postavách a příběhu (je ostatně docela složitý, ale funguje), spíš vypíšu jednotlivé dojmy. Locika je perfektní (kamarád se po filmu nechal slyšet, že od teď je jen na animované blondýny…). Má takový ten typický Disneyovský kukuč, ale je fakt roztomilá. Flynn je fešák, sice ty jeho rádoby husté hlášky chytaly za uši, ale daleko víc mi vadil příšerný- čti špatně načasovaný- dabing. Dialogy, písničky, všechno asi o vteřinu a půl zpožděné. Na plátně vidíte dopad meče, ale zvuk je slyšet až posléze. Dost hloupé. Doufám, že v jiných kopiích je to v pořádku. Ještě k dabingu: v českém znění hraje zlou čarodějnici Helena Vondráčková, a když pronáší repliku: „až pomine tohle sladké mámení“, celý sál řval smíchy :) Digitální efekty velmi povedené, zejména tam, kde hraje nějakou roli voda. Kýčovité scény by šly spočítat na prstech jedné ruky, což je rozhodně plus. Naprosto bezvadný je mnohokrát zmiňovaný kůň, dobrá je ale i pánvička :). Nápad s lampiony skutečně rozkošný. Na své si přijdou i dospělí, ideální je pak tento film pro páry. Musím přiznat, že mne moc nedojal, ale rozesmál spolehlivě, takže vřele doporučuji! Antropologická poznámka: film je svébytným příspěvkem do diskuze, zda rozhodující vliv na člověka má genetika nebo výchova.. I když Vás totiž do 18 let vychovává odporná čarodějnice, stejně si dokážete zachovat nevinnost a holubičí duši, protože jste přece potomkem laskavé královny a hodného krále :)

Labutí princezna (1994)

V dětství jsem ji opravdu hodně žrala, do teď si pamatuji jen scénu s jablkem a šípem a přeměnu labutě v princeznu v jezeře :) Z nostalgie (a kvůli nízkému hodnocení) dávám 4, i když vhodnější by byly určitě 3* ;)

Hanami - čas kvetoucích třešní (2008)

To, že si pořídíte děti, Vám ještě nezaručí, že se o Vás budou ve stáří starat nebo Vás alespoň pozvou na kávu.. Když se řekne německý romantický film, naskočí mi vyrážka. V případě Hanami se ale není čeho obávat. Je to film jemný a zároveň smutný, ale něco mi stejně říká, že se bude líbit spíše ženám :). Na prvním místě bych pochválila kameru. Zejména záběry z Japonska (Tokio, kvetoucí sakura, Fudži) jsou velmi povedené, a člověk zajisté dostane chuť to vše vidět naživo. Dále se mi líbilo expresivní, ale zároveň citlivé zobrazení Smrti. Z hereckých výkonů na mne nejvíce zapůsobil ten Hannelore Elsner (Trudi). Přestože Elmar Wepper (Rudi) byl na plátně podstatně déle, jeho herecký styl mi nějak nesedl, byl občas křečovitý či snad příliš „německý“. V některých scénách byla ale vyloženě kouzelný (cedule na krku, zelné závitky, oblékání modrého svetru…). Nj, chlap to vždycky snáší hůř. Vody německé kinematografie jsou pro mne zatím neprobádané- nemám ráda němčinu (zde mi ani nevadila, ale byla jsem ráda, když byla v polovině nahrazena převážně lámanou angličtinou) a mezi německými režiséry chybí nějaký skutečný velikán (snad s výjimkou Wernera Herzoga). Pro mne osobně je tento film vyjádření toho, že své blízké občas nepochopíme nejen za jejich života (Rudi a Trudi), ale ani po smrti (rozhovor jejich dětí po Rudiho pohřbu).

Tak dlouho tě miluji (2008)

Nádhera. Film, který ve vás bude dlouho doznívat a díky kterému si i hodně uvědomíte. Velkou (i když ne jedinou) zásluhu na tom má Kristin Scott Thomas, excelentní jako vždycky. Obdivuji ji už od Anglického pacienta, v každé své roli ukáže něco trochu jiného. Zde je uhrančivá už od prvního záběru. V úvodu záměrně ošklivá, sešlá, ke konci bez přehánění nádherná. Dokonce mi u ní ani nevadilo, že kouřila jednu od druhé. Další skvělou herečkou je její filmová sestra, Elsa Zylberstein, s kukučem vyplašeného kachněte. Sestry se ze začátku sbližují, neví co říct a jak. Rovnováha je příliš křehká… Žádná postava není navíc, dialogy vybroušené, nuda opravdu nehrozí. To spíš slzy… Akorát ta- víte jaká- věc s policejním kapitánem na konci mi přišla taková nedořešená a trochu bezdůvodná. Jinak 5 hvězd bez debat. PS Uživatel Boblig: Fakt oduševnělý spoilerový komentář :|

Futurama (1999) (seriál)

Po zhlédnutí prvního dílu jsem nechápala. Nepřišlo mi to vůbec vtipné, jen zkrátka divné. Nenechala jsem se ale odradit a nakonec jsem si Futuramu a všechny její bláznivé postavičky naprosto zamilovala. Líbí se mi také odkazy na jiné filmy a seriály a reflexe současných společenských témat. Lepší než Simpsonovi, to bezesporu, ale na 5 hvězd tomu ještě hodně chybí. Pozn.: Futurama filmy jsou výrazně slabší než seriálové díly, celovečerák prostě tahle parta neutáhne.

Byl jednou jeden... člověk (1978) (seriál)

Jsem šťastná, že jsem coby dítě sledovala v televizi tento nádherný, poučný a po právu kultovní seriál, a ne Disney Channel jako dnešní děti... Věřím, že zde se zrodil můj zájem o historii. (DVD, Vánoce 2009)

Teorie velkého třesku (2007) (seriál)

Přímo vedený útok na moji bránici. Mám ráda všechny postavy, nejvíc asi Leonarda, ale Sheldon je taky skvělý, a jeho hlášky někdy skutečně smrtící. Slabost mám pro Penny, s níž mě spojuje to, že jsme obě ženy, a máme zhruba stejnou znalost fyziky a geekovských seriálů :) Velkým plusem BBT je, že po (zatím) všech 6 sérií si zachovala svoji vysokou kvalitu, což u sitcomů tohoto typu zdaleka není pravidlem (fanoušci HIMYM smutně pokyvují hlavou).