Atlas mraků (2012)

Pokud bych měl hodnotit všech šest příběhů, pak následovně: "dobrodružný" z 19. století je nezajímavý a scénáristicky dosti naivní, příběh skladatelů považuji za zřejmě nejlepší, je zde jasně cítit Tykwerův rukopis, detektivní je pouze průměrný, příběh těžící z přeletu přes kukaččí hnízdo je klasicky oddechový, ale jistě zábavný, příběh z nového Soulu je technicky brilantní a je zde několik zajímavých nápadů a poslední, postapokalyptický je opět průměrný, ale alespoň prostředím a postavou Old Georgieho zajímavý. Příběhy se obecně vyznačují značnou jednoduchostí, to ale souvisí s tím, že slouží "většímu" celku, jsou vesměs plné klišé, herci výkony až na výjimky (výborný Jim Broadbent) za průměrnými příběhy ničím nezaostávají, nicméně alespoň typově neruší. Je zajímavé, jak Hugh Grant coby krvežíznivý barbar, zaujme opět pouze svojí nevýrazností. Filmu však při komplexním hodnocení musím udělit 5 *. On totiž jako celek překvapivě vyspěle funguje, je formálně brilantní, přechody mezi příběhy zejména v poslední třetině filmu jsou dokonalé, má několik opravdu velmi silných scén, ale hlavně má něco do sebe, ostatně jako všechny pohádky, a za to si určitě pochvalu zaslouží.

Looper: Nájemný zabiják (2012)

Film i přes komentáře jiných uživatelů nebyl příliš složitý (v ději se údajně neztrácel ani Sgt.Tracnik!). Pozitiva: propracovaný děj, povedené akční scény, hlavní hrdinové uvěřitelní. Negativa: milostná scéna bez nahé Emily Blunt, nelogičnosti při cestování v čase, odklon od akčního sci-fi k romanci. I přes uvedená negativa dostali tvůrci z mála peněz hodně líbivé muziky, takže pěkných 80%.

Expendables: Postradatelní 2 (2012)

Téměř 90% rating uživatelů a neustálé přemlouvání uživatele Dont mě na konec přesvědčilo, abych na tento "akční nářez" zašel do kina. Moje předchozí očekávání se však naplnilo bohužel do puntíku. Neustálé hláškování, u kterého se zřejmě bavili jen hlavní protagonisté, naprostá absence děje (Track them, Find them, Killl them!) a vcelku nezajímavé akční scény, podobné těm v Rambovi IV, považuji za největší slabiny filmu. Hodně diváků hodnotí tento i podobné filmy (Red) značně nadprůměrně ze sentimentu. Já sentimentem netrpím, a když si chci zavzpomínat na zlaté 80tky pustím si klasiku jako Predátora nebo Jozefínu. Za pozitiva považuji vtip s kobrou Chucka Norrise, postavu (nemyslím fyzickou) Dolpha Lundgrena a několik málo vydařených vtipů, což dělá 3* + Van Dammův bezchybný kop = hodně silné 3*. Na trojku půjdu jen, když se ve filmu objeví pán s cejchou smrti Seagal.

Drive (2011)

Hodně jednoduchý, ale rozhodně ne špatný, film, ve kterém Gosling po většinu času blbě čumí, považuje překvapivě mnoho lidí za umění. (Dont je úchyl!)

Warrior (2011)

Krásné drama o životních hodnotách vyprávějící o tom, jak je důležité udržet si svůj životní standard např. krásný dům i v dobách, kdy na to rozhodně nemáte. Stačí se jen přihlásit do soutěže zápasů v kleci, trošku potrénovat a pak porazit pomocí aplikované fyziky několik profesionálních mlátiček v čele s neporazitelným Kobou. V konečném souboji se pak postavíte i svému bratru a když mu budete při lámání kostí neustále opakovat, že ho milujete a že ty peníze vážně moc potřebujete, pochopí to a všechno vám odpustí.

Saló aneb 120 dnů sodomy (1975)

Na tento film jsem se odmítal dlouhou řadu let podívat. Abych byl přece jen v obraze, připravil jsem se na nejhorší a šel jsem do toho. Výsledek mě na konec vcelku dost překvapil. Čekal jsem opravdu něco úděsně odporného, ale až na několik scén, byl film vcelku normální. A co mi přišlo nejvíce podivné bylo, že měl něco do sebe. Film o absolutním zneužití moci, které je vždy nejextrémnější před vlastní smrtí, lidí bez jakýchkoli morálních hodnot či víry. Maximální ponížení lidské bytosti s cílem způsobit mu, co možná největší utrpení, jistě musí určitým lidem dávat extrémně silný pocit převahy. Sadistické scény na konci mi připadly na tehdejší dobu jistě odvážné, v současnosti však můžeme vidět v každém laciném béčku mnohem horší. Dost divné mi přišlo pojídání výkalů samotných organizátorů, což z nich dělalo absolutně dekadentní úchyly. Pokud někoho přitahuje pojídání sraček, těžko si dokáže vychutnat skutečné ponížení své oběti. Extrémně úchylné pojetí hlavních "hrdinů" z nich dělá ztělesněné zlo a ne „prázdné“ moci chtivé osoby po prohrané válce. Toto dle mého názoru filmu dost ubírá a sráží jej skutečně jen na samoúčelný nesmysl o možných úchylkách. Hodně mi také vadilo chování obětí, které bylo dost nevěrohodné a ničím zajímavé. Napadlo mě srovnání s Velkou žranicí, která však celkově vyzněla neskonale lépe. Původně jsem si myslel, že tento film budu nenávidět podobně jako např. místními tolik vychvalovaný Suicide Circle, ale film mi přišel docela zajímavý, po kterém jsem měl jen opravdu nepříjemný sen. A ještě jedna věc mě po shlédnutí jako ostatně asi každého napadla, že jsem moc hodný člověk, asi jako každý.

Tex a pán temnot (1985)

Tehdy jsem to viděl chvíli po Dobyvatelích ztracené archy a líbilo se mi to asi tak stejně. Takže nejspíš to bude taky klasika....

Pán prstenů (1978)

Tento film po četbě knih a Jacksonovi raději nevidět...