D-Tox (2002)

Na D-Toxu se mi vždy nejvíc líbí ta část, která se odehrává v zasněženém údolí, v uzavřené léčebně. Když se děj přesune právě tam (a je to docela záhy), snímek si strašně užívám. Atmosféra je prvotřídní, v některých okamžicích mi tento film trošku vzdáleně připomíná starší Carpenterovu Věc, i když to je mnohem vyšší level. Ale ono klaustrofobické prostředí, zasněžená a zmrzlá krajina i tajemný zabiják prostě mají něco do sebe. Navíc je tady charakterní Stallone, který se své role zhostil na jedničku, stejně jako nechutně slizký Robert Patrick. Na takové lidi bohužel narazíme i ve skutečném životě, nejen na filmovém pásu. D-Tox je béčko, ale velmi zábavné, které mě pokaždé udrží v pozornosti a proto mu neváhám udělit vysoké hodnocení.

Den nezávislosti (1996)

Tak si to shrňme: Je to sci-fi od Rolanda Emmericha. Ba co víc, je to sci-fi od Rolanda Emmericha, ve které hrají a to docela dobře - Will Smith, Jeff Goldblum a např. Bill Pullman. Je to sci-fi, kde stateční Američané zachraňují svět před mimozemskou invazí (dokonce i prezident tady přidá ruku ke stíhačce). Třepetající se vlajka plná pruhů a hvězd i vlastenecká klišé, tím se tady také opravdu nešetřilo, ale: je to neuvěřitelně zábavný kousek, který snad nemá jedinou hluchou vteřinu! Navíc v pěkném vizuálním zpracování. Postupem let jsem si ke Dni nezávislosti vybudoval silně pozitivní vztah a čas od času se na něj rád podívám. Povedený blockbuster z 90. let, který řadím výš, než například uslzený Armageddon. Ostatně, skvělé tržby a dodnes veliká obliba u fanoušků asi také nebudou zcela náhodné.

Noční dravci (1981)

Kdysi před lety, když jsem Noční dravce v pozdních hodinách na RTL viděl poprvé, jsem byl celkem zklamán. Měl jsem za sebou už parádního Ramba i Rockyho a těšil se marně na další akční nářez, kde Sly bude kosit padouchy ve velkém. Dnes to mám naopak a tento snímek si umím vychutnat. Vím, že není nic extra, ale mně se líbí jeho pomalejší tempo, atmosféra potemnělých špinavých ulic New Yorku a dokonalý záporák Rutger Hauer, který je skutečně důstojným soupeřem Italskému hřebci. No a pár výborných akčních scén se tady také najde. Nenáročná, ale pro mě nadprůměrná kriminálka, kterou si jednou za čas s chutí dopřeji. A nikdy se nenudím, rozcvička před Rambem se Stallonemu docela povedla.

Návrat k vítězství (1981)

Jako fotbalový fanoušek a bývalý aktivní hráč, jsem měl v dětství NEROVNÝ ZÁPAS velmi rád. A to hlavně kvůli Pelému a přítomnosti dalších světových hvězd míče kopaného. Až později jsem samozřejmě docenil i filmové persony, kterých se tady sešlo a to požehnaně. Vedle hlavního hrdiny, kterého si s chutí střihl Sylvester Stallone, jsou zde přítomna taková herecká esa, jako Michael Caine či Max von Sydow. Režíruje legendární John Huston a hudba Billa Contiho není také vůbec špatná. Líbí se mi celý film, ale nejlepší je samozřejmě závěrečná půlhodina, kdy se hraje fotbalové utkání. V sázce je ta nejcennější trofej - svoboda!

Nepřítel státu (1998)

Kamera tady, kamera tam, družice všude, kam se podívám... Tak tohle je skutečně akční film v pravém slova smyslu. Nepřítel státu má až nebezpečné tempo, v moderním hávu a za pomoci špičkových technologií, si Tony Scott pohrává nejen s hlavním hrdinou, ale i s divákem a hlavně - s nosnou a nadčasovou myšlenkou. Will Smith je tady opravdu skvělý a herecký bard Gene Hackman dodává filmu své charisma. Výborná a chytře natočená podívaná, kterou bych se nebál zařadit na druhé místo ve Scottově nabité filmografii. Hned za legendárního Posledního skauta, samozřejmě. P.S. Vynikající je Vladimír Brabec, jako dabér G. Hackmana. Máš něco, co oni chtějí! - Ale já nic nemám! Skvělý film.

Ed Wood (1994)

Když jsem pracoval pro Universal, točili jsme dvě tři scény denně. Ale Eddie jich udělá dvacet, třicet. Je neuvěřitelný. Poklona jednomu šílenému, ale nadšenému snílkovi, který navždy obohatil Hollywood a legendární souboj s gumovou chobotnicí. Pro fanoušky Tima Burtona či kinematografie obecně, je ED WOOD výbornou podívanou. Pro fanoušky Tima Burtona a zároveň skutečného Wooda, je to krystalicky čistá filmová zábava a až dojímavá černobílá dokonalost. Znalost minimálně Plánu 9 z vesmíru, budiž velkým plusem, kdo viděl, užije si tento černobílý klenot o to víc. Už od stylových úvodních titulků, záležitost pro opravdové filmové fanšmejkry a ihned po původním Batmanovi, nejlepší Burtonův snímek, s vynikajícím Johnnym Deppem v hlavní roli (plus doslova fenomenální Martin Landau v životní úloze, za kterou získal Oscara). Pocta filmu. Belo, jsi rozrušený, nechceš na vzduch? - Hovno! Jsem připravený, rozjeďte kameru!