Super 8 (2011)

Podle mého úsudku velký propadák. Očekávání kvalitní sci-fi nebyla vůbec naplněna, naopak jsem měl velké problémy tento film dokoukat. Pokukování po hodinkách bylo tak časté, jako srdceryvné projevy hlavních protagonistů o tom, kdo komu nechtěl ublížit a koho co mrzí. Začátek byl přitom slušný. Po několika minutách však film začne nudit, protože pořád jen naznačuje, nic neukáže, neřekne a snaží se být tajemný, což se mu ale paradoxně vůbec nedaří. Téměř všechny scény, ve kterých se aspoň něco děje a mají potenciál jisté napínavosti, jsou natočeny výhradně v noci. Jsou pak strašně tmavé, nepřehledné a zběsilý střih a rychlá kamera zajistí, že divák nemá ani ponětí, co se na plátně (obrazovce) děje. Závěrečná půlhodina je pak obyčejnou střílečkou, kdy se pořádá hon na mimozemšťana (ukáže se až v úplném závěru). Jediným, ale opravdu velkým plusem je krásný soundtrack. Říkal jsem si, že je docela škoda použít takhle hezkou a chytlavou melodii na tak slabý snímek. Fakt škoda.

Žít po svém (2005)

Herecké legendy Redford a Freeman, poprvé od snímku Brubaker (1980), společně v jednom filmu. Lasse Hallström natočil krásný příběh plný nádherných záběrů z nespoutané americké přírody, o stárnoucím rančerovi Einarovi (Redford), který už žije pouze ze svých vzpomínek, stará se o pár zvířat a dávného přítele - zmrzačeného Mitche (Freeman), který je nucem po útoku medvěda prakticky neopouštět lůžko. V okamžiku, kdy na ranč dorazí Einarova snacha Jean (Jennifer Lopez) se svou dcerou, pronásledovaná vyšinutým násilníkem, obrátí se život starých rančerů naruby. Einar Jean viní ze smrti svého syna a na ranči jí nechce, ovšem jeho malá vnučka, kterou poznává až po jedenácti letech, mu dává nový smysl života a vnáší to pravé osvěžení do jeho stereotypních dnů. Robert Redford v tomto filmu naprosto září. Hraje přesně tak jak má, jako by na tuto roli čekal celý život. Starý, protivný rančer, který má ovšem zlaté srdce - mu skutečně sednul. Morgan Freeman je zde sice trochu upozaděn, ale i on potvrzuje své mistrovské herectví. Ale - ještě jednou, toto je film Roberta Redforda. A nesmím zapomenout zmínit výbornou hudbu. Úžasný film, velice lidský příběh.

Avatar (2009)

Moderní sci-fi verze Tance s vlky. Boom, který byl v roce 2009 kvůli Avataru po celém světě rozpoután, je naprosto oprávněný. Technicky i emocionálně se totiž tento snímek řadí mezi absolutní špičku a bude ho v budoucnu velmi složité překonat. Při jeho sledování si budete připadat, jako, když si vezmete nějakou drogu a vydáte se do jiného světa. James Cameron je inovativní Bůh, jehož představivost nezná hranic. Po tolika letech, kdy Avatar chystal - vyslal do světa omračující sci-fi, která bude minimálně v následují dekádě měřítkem kvality ostatních zástupců tohoto žánru a mně už odteď budou všechny ostatní filmy připadat tak nějak všední. P.S. Po více než pěti letech jsem si dopřál opakovanou projekci (tentokrát na Blu-ray) a musím potvrdit, že další filmová revoluce byla skutečně započata. Mám novou lásku (a nemyslím tím jen herečku Zoe Saldana).

Láska nebeská (2003)

Ač nejsem přímo vyznavačem romantických komedií, tak tato mě opravdu potěšila, rozesmála, zaujala, překvapila a ve svém žánru se v mém osobním žebříčku řadí skutečně vysoko. Snímek je rozdělen na několik příběhů rozehraných před očima diváků, podpořených vynikajícími hereckými výkony a trefnou, přesně padnoucí hudbou v krásném vánočním balení. Několik scén je opravdu nezapomenutelných, dostaví se skutečně i slušná dávka humoru (hlavně stárnoucí rocker Nighy je kapitola sama pro sebe) a film celkově je velice nabitý a ani na vteřinu nenudí. Doporučuji na nějaký příjemný sobotní večer, když máte po ruce dobré pití a po boku někoho, koho máte rádi.

Zjizvená tvář (1983)

Al Pacino v jedné ze svých nejznámějších rolí. Tento charismatický little big man, si opět odcizil celý film pod svá křídla a vší silou ho táhne vpřed. Drogy, mafie, sex, ženy, zbraně, moc. O nic menšího zde nejde. Snímek se přes několik zapamatování hodných scén (poprava motorovou pilou, oběšení z vrtulníku) přenese do krvavého závěru, který nemůže nechat chladným žádného fanouška Al Pacina.

Po přečtení spalte (2008)

Velice zajímavý snímek. Jak se z banální situace, může stát zamotaný, mezinárodní případ, na jehož konci je hned několik mrtvol. Příjemný, černohumorně laděný film, ve kterém stojí mimo jiné za pozornost neustále fuckující bývalý agent CIA John Malkovich, paranoidní lev salonů George Clooney či správně natvrdlý sportovec Brad Pitt. A samozřejmě Coenovic favoritka Frances McDormand.

Muž, který nebyl (2001)

Balada o suchém čistění. Ledový Billy Bob Thornton a jeho precizní herecký výkon, decentní a nevtíravá hudba, černobílá kamera, tradičně mistrovská noirová režie, pomalé tempo filmu, krimi zápletka a krásná Scarlett Johansson - to je ve zkratce MUŽ, KTERÝ NEBYL. Coeni opět originální a pozornost poutající. Až do samého konce.

Sociální síť (2010)

Velmi zajímavý pohled do (v uvozovkách) zákulisí vzniku dnes již celosvětové a zaběhnuté internetové značky, která se dá nejlépe vystihnout jediným slovem - fenomén. Velký, miliardový spor o to, kdo s nápadem přišel jako první a kdo ho první dokázal přenést z myšlenek do reality a vdechnout mu vlastní život. David Fincher výborně režíruje, hudba je povedená a herci zajímaví. Střihač stříhá jako o život, divák se slušně baví a občas jen nechápavě kroutí hlavou (či uznale pokyvuje). Vítejte v 21. století. Vítejte na Facebooku.

Černá labuť (2010)

Dokonalé! Bylo to dokonalé! Silný zážitek. Nepamatuji si, kdy naposledy se stalo, aby mi běhal mráz po zádech ještě během celých závěrečných titulků. Takový dopad na mě měla úderná a neuvěřitelně silná závěrečná scéna Black Swan. Ihned po skončení tohoto mistrovského díla jsem musel vykouřit cigaretu, abych vstřebal dojmy a vydýchal právě skončenou podívanou. Příběh o tanečnici absolutně posedlé svou rolí, výtečně ztvárněnou úžasnou Natalií Portman, doporučuji každému, kdo má rád silná dramata. Aronofsky je režisér budoucnosti. Tento snímek je tak temný, děsivý, lidský a zároveň stylový. Divák zde dostane skutečnou dávku emocí. Mysteriózní děj, provokativní lesbická scéna, krásná hudba, famózní kamera, režie a hlavně (ještě jednou) Natalie Portman a její skvělý výkon. Tady žádné superlativy nestačí. Toto je unikátní film. Takhle si představuji opravdový filmový zážitek, který zanechá skutečný dojem. Ta přeměna z bílé labutě na černou, zrcadlo v úplně každé scéně, které má charakterizovat dvě tváře hlavní postavy - božské. Tento film v sobě skrývá mnohem více, než se na první pohled může zdát. Jde jen o to - uvědomit si to. Zásah přímo do srdce.

Dobrý ročník (2006)

V režijní filmografii pana Ridleyho Scotta, se jedná o naprosto ojedinělý snímek. Dobrý ročník se rozjíždí ihned od začátku a stejně rychle jako mi byl na úvod Max (Crowe) nesympatický, stejně rychle si mě začal získávat. Čím víc času jeho postava tráví na francouzském venkově, tím víc mě film dostával. Kromě pěkné hudby, krásných hereček a výkonu Russela Crowea, se mi moc líbilo to, jak Scott výborně střídal scény z uspěchaného a chladného velkoměsta s prostředím prosluněných francouzských vinic. I moje volba by byla jasná a jasné je i hodnocení.