Panoptikum (1981)

Tento horor se mi fakt líbil. Z filmu přímo srší osmdesátková béčkovitost, ale právě proto tento kousek tak slušně funguje a působí opravdu zábavně a napínavě. Efekty jsou na docela dobré úrovni, dostaví se i pár lekaček a napínavý, tehdy asi dost děsivý závěr ve strojovně, ve kterém poslední přeživší teenagerka bojuje s odpornou slintající příšerou.

Americké graffiti (1973)

Pomník nenávratných 60. let a výrazný kult jedné doby. Americké graffiti, je kouzelný snímek, odehrávající se jedné horké letní noci po maturitním večírku, kdy se parta kamarádů toulá ulicemi amerického maloměsta. Kluci jezdí v nádherných nablýskaných kárách, balí holky, všude zní kytarová hudba a každý přemítá o své budoucnosti. Curt (Richard Dreyfuss) je nerozhodný mladík, který má druhý den ráno odletět a nastoupit na univerzitu. Během noci se svěří svému učiteli, že si není jistý, zda vše zvládne, protože neumí bojovat. Poté si užívá s pouličními chuligány, kteří si říkají Pharaons a hledá krásnou dívku, kterou krátce potkal večer na ulici. Steve (Ron Howard) chce také pokračovat ve studiích a opustit svoje rodné město, aby viděl opravdový svět, který za obzorem skýtá veliké možnosti. Nechce však opustit svou dívku, kterou i přes velké množství hádek a problémů miluje. Jeho rozhodování je velmi těžké. John (Paul Le Mat) je jedním ze vzorů této mladé skupiny. Na další studie už nemá dostatek financí a tak musí zůstat a i nadále opravovat auta. Je to také vyhlášený městský závodník, který nemá konkurenci a neustále se městem projíždí ve svém starém Fordu. Dívky se na něho přímo lepí a on sám, s krabičkou cigaret zastrčenou v rukávu trička a rebelským pohledem, dává silně vzpomenout na Jamese Deana. Nemá rád Elvise Presleyho a The Beach Boys, protože podle něho rozbíjejí klasický rock and roll, který on tak miluje. Terry (Charles Martin Smith) je trochu nemehlo a trouba, který by si rád vyrazil s dívkou a díky tomu, že mu Steve půjčí svůj vůz, se i dočká. Zažije spoustu příhod a dobrodružství, ale už brzy má být povolán do Vietnamu. Celý snímek se odehrává během jedné noci. Všechny postavy se neustále potkávají v motorestech, bistrech, na večírcích a hlavně na silnicích, aby se pak zase opouštěli a opět shledali. Malou roli má ve filmu i Harrison Ford, který si střihne závod s Johnem. Všechno do sebe krásně pasuje a do toho krásného příběhu zní moc pěkná hudba tehdejší doby, která však vůbec nezestárla, stejně jako tento snímek, který proslavil George Lucase. Povznášející, sympatický film a nádherná podívaná, která mě chytla za srdce.

Sicilský klan (1969)

Klasická gangsterka se skvělým hereckým obsazením a slušnou atmosférou. Jean Gabin, Lino Ventura a Alain Delon - to je záruka kvalitní podívané sama o sobě a když ještě přispěje svoji hudbou maestro Morricone, musím hodnotit vysoko. Film není zbytečně natahovaný a řekne vše, co říct chtěl, aniž by na to potřeboval třeba tři hodiny. Delonův útěk z policejního antonu na začátku filmu byl výborný, stejně jako Ventura žmoulající téměř celý film nezapálenou cigaretu, aby si pak stejně nechal připálit. Kvalita a dobrá práce.

Velká země (1958)

Romantický western, ve kterém se téměř vůbec nestřílí. Viděl jsem tento snímek zhruba před dvaceti lety a právě Velká země ve mně probudila lásku k tomuto žánru a díky tomuto snímku jsem začal objevovat další a další příběhy zaprášených kovbojů s kolty proklatě nízko. Trochu delší stopáž není v tomto případě na škodu a i když se toho ve filmu tolik neodehraje, tak nenudí a budí divákův zájem. Gregory Peck, jako gentleman, nemá chybu a Charlton Heston, coby drsný, ale rovný předák, taktéž. Jejich pěstní souboj, je jednou z ozdob snímku, který se odehrává v opravdu hodně rozlehlých pláních. Legendární znělka sem výborně pasuje, stejně jako vynikající dabing ještě Československé televize, se kterým jsem tento western viděl. Takzvaná povinná četba - pro fanoušky žánru určitě.

Velká ryba (2003)

Další z mistrovských kousků Tima Burtona. Tento režisér nám opět nabízí celou řadu zajímavých postav (vlkodlak, čarodějnice, obr atd.), příjemný - lehce dobrodružný děj, krásné triky, povedené herecké výkony a klasickou hudbu svého dvorního skladatele Dannyho Elfmana. Nechci se tady opakovat, ale i mě napadala při sledování snímku jistá podobnost s Forrestem Gumpem. Příběh má téměř vše, co by mít měl. Přátelství, tolerance, odvaha a hlavně láska - to jsou hlavní atributy filmu, který po trošku pomalejším rozjezdu o to víc graduje s každou minutou, až do dojemného závěru. Burton dal dohromady slušné herecké obsazení od DeVita, Buscemiho a McGregora až po obra Karla, který je skutečně nepřehlédnutelnou postavou. A Jessica Lange? Ta žena snad vůbec nestárne, i přes svůj věk jí to tady moc sluší.

Čínská čtvrť (1974)

Dlouho předlouho mi trvalo, než jsem se dostal k tomuhle klasickému filmu. Jack Nicholson se jako soukromý detektiv Jake Gittes zaplete do vysoké hry a pouští se do zdánlivě nerovného souboje, který na první pohled nemůže vyhrát, přičemž mu pomáhá krásná paní Mulwray (Faye Dunaway), která má na celé věci osobní zájem. Jack Nicholson podává výborný výkon, trousí vtipné hlášky a nezalekne se vůbec nikoho. Snímek má úžasnou atmosféru, takhle nějak si představuji 30. léta, trefnou, znepokojivou hudbu Jerryho Goldsmithe, skvělý scénář (Oscar) a výpravu. V malé, ale o to více slizké roli, se představí i legendární režisér John Huston a také Roman Polanski. Ano, je to on, kdo řízně Jakea do nosu. Film se ve svém závěru přesouvá z vyprahlých a sluncem vyhřátých ulic Los Angeles do Čínské čtvrti, aby se sem vydal i Jake Gittes a právě zde se odehrává i mrazivý a dramatický závěr snímku, který nenechá nikoho klidným.

Počátek (2010)

Několikavrstvé, přitažlivé, SNOVÉ. Dokonalá akce a skvostné obsazení v jednom z nejchytřejších sci-fi filmů vůbec. Christopher Nolan se postupem času zařazuje mezi nejoriginálnější režiséry všech dob a neustále nám ukazuje něco nového, neotřelého, navíc ve fantastickém zpracování. Všechny jeho filmy jsou příběhově velmi dobře vystavěné (např. Memento, Dokonalý trik či Temný rytíř) a kdo podlehne a nechá se svést, bude na konci filmu opět náležitě odměněn. Ten mrazivý a skličující závěrečný záběr na točící se káču, mi zůstává v paměti ze všeho nejvíc. Tak hezké SNY.

Svět za sto let (1936)

Na dobu svého vzniku film, který má slušnou vizuální stránku, nadčasový děj, jehož téma bude vždy aktuální a kvalitní hudbu. Pohled na svět, který se vyvíjí, ničí ho války, diktátoři a jiné živly, aby se znovu postavil na nohy a nepřestal existovat. Natočen moc pěkně. Bohužel, některé scény jsou zdlouhavé a některé dialogy trošku nudné. Z hereckých výkonů zazářil představitel diktátora, jinak nikdo nevyčnívá z lehkého nadprůměru. Zajímavá podívaná z pera H.G .Wellse.

Flash Gordon (1980)

Snímek, který už dnes asi nikoho neohromí a je určen spíše pro sci-fi fanšmejkry, kteří chtějí mít zhlédnuté co nejširší spektrum tohoto žánru. Ti dokáží ocenit snahu tohoto památného filmu a jeho určitou hodnotu. Je to velká zábava, Flash Gordon se totiž vůbec nebere vážně a působí o to sympatičtěji. Herecké výkony jsou úsměvné a český dabing taktéž. Soundtrack od Queenů je ale vynikající a dodává filmu jiskru, kterou neuhasí ani otevřený závěr.

Profesionál (1981)

Film o tajném agentovi francouzské vlády, zrazeném vlastní zemí, se řadí mezi nejznámější snímky Jeana-Paula Belmonda. Poté, co se Joss Beaumont vrací z Afriky do Francie, tak rozehrává hru na kočku a na myš, s vládou své rodné země. A je se na co dívat. Profesionál není jako typická Belmondovka. Je více akční, drsný, ale samozřejmě dojde i na tradiční hlášky a humor v podání hlavního hrdiny. Ennio Morricone je hudební Bůh - to ví každý, ale zde vytvořil jeden ze svých úplně nejlepších partů a hudba v tomto případě opět posouvá už tak kvalitní film do úplně jiné roviny. Ještě teď mi v hlavě zní ta nádherná mrazivá melodie, která se prolíná téměř celým snímkem. A ještě něco. Scéna, kdy se setká Beaumont s komisařem Rossenem je jako vystřižená z Leoneho westernů, tady jsem si skutečně pochutnal. Jeden z těch nesmrtelných francouzských filmů ze staré školy.