South Park: Peklo na Zemi (1999)

Bůh? To je ta největší kurva ze všech! Filmová verze South Parku podle mě ještě překonává jinak naprosto skvělý stejnojmenný seriál a o dvě délky vítězí před konkurenčním, později natočeným animovaným snímkem Simpsonovi ve filmu (který ovšem není také špatný). Potěší a pobaví nejen několik chytlavých písní a trefných (někdy dost vulgárních) replik, ale hlavně neuvěřitelná kadence nekorektní srandy, kterou nám v pozdějších letech naservíroval snad už jen Sacha Baron Cohen a které je jako šafránu. A proto si Pekla na Zemi tak cením. Dokonalé ztělesnění nefalšované zábavy a drsného černého humoru, všem úzkostlivým divákům navzdory. Slyšel jste někdy o proklamaci emancipace? - Neposlouchám hip hop.

Asterix a Obelix (1999)

Animovaná dobrodružství Asterixe a jeho kamaráda Obelixe, která vzešla z kreslených komiksových sešitů a natáčela se již od 60. let minulého století, mám moc rád a proto jsem kdysi (hlavně ze zvědavosti) přivítal, že bude natočena i hraná verze. Obzvlášť, když se režie chopil legendární Claude Zidi (Křidýlko nebo stehýnko, Zvíře, Prohnilí). Film jsem dnes viděl podruhé a můžu s klidným srdcem říct, že není rozhodně špatný. Chybí ono kouzlo starších animovaných příběhů a velkou slabinou je i hudba (Vladimir Cosma byl jen jeden a jeho písničkový motiv nelze nahradit), ale herecké obsazení (mě potěšil Michel Galabru) a několik podařených fórků snímek drží v lepším průměru. I některá pokračování nejsou zlá, dá se u toho dobře odpočívat, což není málo, obzvlášť v dnešní podivné době...

Fargo (1996)

FARGO je film, kterým bratři Coenové zbořili jistý milník, neboť je jejich prvním tvůrčím počinem, který vyloženě zabodoval jak u fanoušků, tak i u kritiků a dokonce u filmové Akademie (snímek byl nominován i na Oscara za nejlepší film roku), kde si ze slavnostního vyhlášení odnesl hned dvě ceny. Ač je tady vše na nejvyšší možné úrovni, od režie, až ke skvělým hereckým výkonům, nejvíc mě na tomto kousku přitahuje jeho zvláštní, až trochu lynchovská atmosféra (napomáhá i skutečný námět). Zasněžené pláně a uprostřed nich několik tragikomických postav. Fargo, zasazené do Coenovic rodné Minnesoty, se dá skvěle prožít.

Císařův pekař - Pekařův císař (1951)

Nejen na svou dobu a na české poměry - skutečný megafilm. Tehdy rekordní rozpočet (téměř třicet milionů Kčs), obrovské množství komparzistů, legendární kostýmy, které jsou dodnes uloženy v ateliérech na Barrandově, jako kulturní dědictví naší země a hlavně - plejáda těch nejlepších herců v čele s dokonalým Janem Werichem, kterého si zde užijeme hned dvakrát. Druhý díl (Pekařův císař) mám o něco radši, ale celé dílo je naprosto bravurně natočeno i zahráno. Úplně nejradši mám pak scénu, kde je rozebírána sluneční soustava a jako planety poslouží kalichy s vínem. Skvost mezi českými filmy, který si v televizi nikdy nenechám utéct.

Tenet (2020)

Stalo se něco, čeho bych se nenadál a sice... Christopher Nolan mě jako diváka poprvé zklamal. A to tak, že pořádně. Jeho TENET je strašně přehlučený, vizuálně samozřejmě povedený blockbuster, skákající z místa na místo, plný nesympatických postav, kde stojí za zmínku snad jen, světe div se - Robert Pattinson. Zhruba po hodině mi film byl zcela lhostejný a dokoukal jsem ho v pozdních ranních hodinách spíš jen ze zdvořilosti k tvůrcům. Úplně mimo mě, je mi líto. Kde je ten Nolan, který natočil atmosferický a chytrý Dokonalý trik, fantastickou kulervoucí trilogii o Temném rytíři či bezchybně promyšlený Počátek?

Jméno růže (1986)

Historické filmy nejsou rozhodně filmovým žánrem, po kterém bych vyloženě prahnul, ale Jméno růže je snímkem, který se mi docela líbí. Je tady samozřejmě držák v podobě Seana Conneryho (špatný není ani mladý Slater, kterého jinak moc nemusím či starý známý F. Murray Abraham), ale i děj filmu se zajímavou krimi zápletkou, má dost do sebe. Tři a půl hvězdičky a na německo-francouzsko-italskou koprodukci rozhodně povedený kousek.

Truman Show (1998)

Film z doby, kdy Jim Carrey začal pracovat i na vážnějších a hlubších projektech (např. Muž na Měsíci) a ne pouze na šílených komediích. Ze škatulky crazy komika mu pomohl vystoupit i tento geniální snímek. TRUMAN SHOW, pod taktovkou přesného Petera Weira, je naprosto unikátní filmový počin, který nemá pro svoje neotřelé a originální téma v rámci žánru sobě rovného. Celoživotní reality show, ze které se čím dál víc osvícený Truman snaží vystoupit, uměle vybudovaný fiktivní svět, jedna velká láska, zatracení i svoboda. Je tady vše. Kromě vynikajícího Carreyho stojí ještě za pozornost charismatický záporák Ed Harris. Kultovní film, který vřele doporučuji, pokud ho ještě někdo neviděl.

K-9, můj přítel se studeným čumákem (1989)

Známý komik a herec James Belushi, už měl v roce 1989 za sebou malou roličku ve snímku Záměna a dvě důležité, ovšem vedlejší role v takových trhácích, jako Salvador či Rudé horko, ve kterých si zahrál např. po boku Jamese Woodse či Arnolda Schwarzeneggera. Tentokrát však dostal šanci, nejspíš na vrcholu své slávy, zahrát si i hlavní úlohu a prodat tak svůj nezpochybnitelný herecký talent. A podařilo se. K-9 je povedená krimi-komedie z konce 80. let, která jako oddychová podívaná splní svou roli na jedničku (je tady i odkaz na Čelisti a dozvíme se, co je to kolumbijská kravata). Režisér Rod Daniel už na sebe v budoucnu upozornil pouze příjemným pokračováním Beethovena, ale ani za tenhle studený čumák se rozhodně stydět nemusí.

Můj soused zabiják (2000)

Nenáročná krimi-komedie z dob, kdy ještě Bruce Willis točil kvalitní filmy. Když si milovník majonézy v hamburgerech a zároveň nájemný vrah, Jimmy Tulipán (Willis), pořídí dům vedle nervózního a věčného smolaře Oze (tradičně vyjukaný Matthew Perry), je o zábavu postaráno. Za pozornost stojí ještě dvě krásné herečky ve vedlejších rolích, konkrétně Amanda Peet a především Natasha Henstridge či dominantní obr Michael Clarke Duncan, který si zde střihl jednoho z mafiánů. Pohodový film, který má ještě docela slušné pokračování, na které se dá také podívat. I když tento film je lepší a dá se sledovat i vícekrát.

Blbý a blbější (1994)

Máte ráda velký ptáky? Když dva kamarádi Harry a Lloyd dostanou v jeden den padáka, rozhodnou se pro dlouhý výlet napříč Amerikou. A nás berou sebou! Asi ta nejlepší komedie Jima Carreyho a jedna z těch nejšílenějších vůbec. Tentokrát to ovšem není pouze Jimova one man show, ale jen proto, že je tady ještě Jeff Daniels (nedovedu si v Jimově roli představit původně zvažovaného Garyho Oldmana). Slavná komediální road movie o cestě dvou týpků do Aspenu, nacpaná fekálním humorem, mě baví už mraky let a asi na ni nikdy nedám dopustit, protože dokáže pokaždé zabavit a člověk si u ní hezky odpočine. Dle závěrečné scény BLBÝ Harry a ještě BLBĚJŠÍ Lloyd, jsou prostě skvělá dvojka. P.S. Fanoušci NHL, poznali jste v roli Sumce/Vazbiče slavného kanadského hokejistu Cama Neelyho?