Zelená kniha (2018)

Další z filmů, u kterého mohu litovat oddalování zhlédnutí. Do Zelené knihy se mi i vlivem průměrných recenzí doma moc nechtělo, o to více jsem byl potom překvapen. Moc příjemný a hluboký film, Viggo Mortensen v hlavní roli na jedničku s hvězdičkou.

Vybíjená (2015)

Samozřejmě je Vybíjená trošku jednodušší a taková přihlouplá, ale dívat se na to pořád vcelku příjemně dá. Film se tolik neodlišuje od jiných filmů ze školního prostředí, proto mi přijde zdejší hodnocení trošku podstřelené. Spousta věcí by se dala zejména v námětu a ve scénáři provést lépe, výběr herců se v některých případech moc nepovedl, ale v režii moc problém nevidím - navzdory těm nedostatkům se na film dívá dobře, Nikolaev i tady ukazuje, že je výborným režisérem. A divákovi nezbývá nic jiného než litovat, že se Linda Bartošová přesunula od filmu "jen" ke zprávám.

Přes prsty (2019)

Langmajer film hodně zachraňoval a dostal z něho asi maximum. Některé scény byly díky němu natolik skvělé, když začal rozvášněně ze sebe dělat Hrouzka z Lajny (hlavně scéna v luxusní restauraci) - a to baví vždy. Škoda jen množství hloupých vtipů - když postavy říkají, že něco v žádném případě neudělají - a potom následuje střih a přece to dělají, není to vůbec vtipné.

To Kapitola 2 (2019)

Ach jo, proč? Jednička byla tak super, to prostě nebyl běžný horor, takže se film v něčem odlišoval, což přineslo tvůrcům nepřekvapivě takový úspěch. Dvojka je hrozná, obsahuje takřka jen hloupé a očekávané lekačky, u všech postav se pořád opakuje to samé, celkově se chovají mnohdy iracionálně až dementně. Jedna hvězda za skvělou scénu u důchodkyně doma.

Staříci (2019)

Za každou road movie v českých podmínkách jsem neskonale rád. Staříci jsou skvělí, Schmitzerovi se dá vyšší věk hodně věřit, navíc je opět upozorněno na odporné činy komunistického režimu. Podkrušnohoří působí na plátně zajímavě a neokoukaně, celkově jsou natáčená místa velmi dobře vybraná - jako například nádherná radnice Prahy 13, o jejíž existenci jsem doposud neměl ani tušení. Škoda jen části s hledáním psů v Chebu, tohle bylo docela prázdné a zbytečné místo, nezapadající do celého kontextu filmu.

Běda tomu, skrze něhož přichází pohoršení (1950) odpad!

Příkladná komunistická propaganda, stejně jako Černobyl by se toto mělo pouštět na hodinách dějepisu s tím, co je komunismus zač - co umí způsobit a jakou odpornou propagandu umí pro své účely použít. Pavouček Wall Street ale pobavil.

Tiché doteky (2019)

Nejslabší film, který byl letos na lvech nominován na hlavní cenu. Nuda, nikde nic, hlavní zápletka a problém přijdou docela pozdě. Film se má odehrávat v Nizozemsku, ale podle SPZ je jasné, že to fakt Nizozemsko není, nýbrž Lotyšsko - proto mi zůstává záhadou, proč se to neřekne rovnou, že to je Pobaltí. A taky jsem nepobral důvod jediné německy pronesené věty na samém konci - jak se do toho dialogu dostala? Nic dalšího ve filmu totiž německy nepadne, takhle jen vznikl zbytečný otázník nad již komplikovanou jazykovou stránkou filmu. Palec nahoru ale dávám za Křenkovou v hlavní roli, skvěle se na ni dívá, člověku se ani nechce věřit, že už jí letos bylo 30. Prosím více obsazovat do hlavních rolí!

Vše pro dobro světa a Nošovic (2010)

Klusák se snaží, ale dokument hrozně zhazují absurdní výroky a omezenost místních starousedlíků ("to pole nám vzali komunisti, teď nám to vzali taky... sice za to zaplatili... ale, no, stejně nám to prostě vzali"). Půlka místních neumí před kamerou mluvit, rozhodně to nebude nářečím, když netrefují správně rody u substantiv, říkají domnělá synonyma, která rozhodně neoznačují to samé a jejich výroky mnohdy ani nedávají smysl.

V síti (2020)

Klusák opět exceluje. Jak už se stalo u něho zvykem, opět se jedná o aktuální celospolečenské téma se silným dosahem do médií, na konci nesmí chybět velkolepé diskuzní finále. V síti je tak skvělý počin s poselstvím, že by se snímek mohl i výrazně dostat za hranice. Nechutné, ale osvěženo o prvky komedie, které dávají celému dokumentu jedinečný nádech, díky kterému se poté nelze divit tak skvělému hodnocení. Herečky jsou vynikající, zajímavý je rozhodně fakt, že jedna z nich je vnučkou federálního premiéra Petra Pitharta. Ačkoli je film nechutný a snad každému normálnímu jedinci se po jeho zhlédnutí bude chtít zvracet, jsem obzvláště rád za jednu věc - tento problém tu je, dlouho existoval, teď se rozhodně medializuje a snad se tomu bude věnovat pomocí některých programů i MŠMT, aby se nějak vyřešil. A snad si i společnost uvědomí, jak to se sexuálními úchylkami ve skutečnosti je - že to nepostihuje jen duchovní, jak se nám snaží média namlouvat, u nich se jedná jen o 0,001 procenta kléru - mnohem vyšší podíl je ovšem u skautských vedoucích a dalších pracovníků, co přichází do každodenního kontaktu s dětmi a na které si dodnes nikdo nedovolil vznést i menší náznak pochybnosti, že něco není v pořádku. Doufám, že se česká justice toho nebude bát a uvedeným predátorům dá exemplární tresty odnětí svobody.

Vlastníci (2019)

Parádní konverzační komedie ve stylu Jména či Boha masakru, takže za každou takovou v českých podmínkách palec nahoru. Námět z divadelní hry je skvělý, protože koho by při opravdových schůzích bavily ty pedantské formality stanov, volby zapisovatele či naplnění usnášeníschopnosti. Škoda jen opakujícího se humoru - když potřetí proletí hláška "já mám takovou firmičku...", tak už to vážně není vtipné, jenže potom je zmíněna ještě asi pětkrát. Takovou hlášku má bohužel každá z postav, což trošku filmu sráží body.