Odplata (1999)

Nevím proč, ale v některých scénách mi Mel Gibson až příliš připomínal drsně hláškujícího Bruce Willise ale nevadilo mi to ani trochu. Mám rád tyhle filmy, který si na nic nehrajou. Když gangsterka, tak s průměrem co tři minuty, to mrtvola. Některý dialogy byly skvostný: "...vypadá to že ty historky že jsi mrtvej byly pravdivý...jenom ty si to odmítáš připustit..." - super! A navíc ten sarkastickej vnitřní monolog ála Phil Marlowe. Dobrá odpočinková jízda.

Můj přítel Monk (2002) (seriál)

Vypadá to, že lidem prostě scházel někdo takový jako bývával svého času inspektor Colombo. Svérázný, vtipný vlastně mimochodem, každopádně originál, který své případy řeší zvláštním, neotřelým způsobem. A tak vznikl Monk. Monk, který se se svými fobiemi hodí do naší současné přetechnizované doby asi jako tulipán do kosmické lodi. Hlavní představitel bude mít těžký problém vymanit se z pout této role, se kterou tak srostl. Je sice velmi zábavné ho sledovat, ale osobně mi to přijde "na jedno brdo". Tím jen snižuji plný počet na 4*.

Když Harry potkal Sally (1989)

Velmi příjemná romantická komedie, která má jako bonus nápad, vtip i myšlenku. Myslím, že jde o nejlepší roli Meg Ryanové (Samotář v Seattlu fakt nebyl lepší) a nebýt filmu "Přeber si to", mohl bych totéž napsat i o Billy Crystalovi. jak stárnu, zdá se mi film čím dál více uvěřitelnější a jednání postav pochopitelnější.

Švédská trojka (1994)

Když jsem před deseti lety ten film poprvé viděl, byl pro mě překvapením. Myslel jsem si tehdy, že jde o nějakou "novou vlnu" amerických teenagerovských komedií, které mají kupodivu nápad, vkus a sympatický humor. Pozdější vývoj a všechny díly "Amerických koláčů" mě vyvedly z omylu. O to více se mi dnes při zpětném pohledu tenhle film jeví jako výjimka, kterou stojí za to vidět znovu. zajímavá zápletka, přirozené herecké výkony a velmi citlivě natočené "erotické" scény. Takhle si představuju příjemnou romantickou komedii a řadím ji na roveň filmu o Harrym, co potkal Sally.

Toy Story: Příběh hraček (1995)

Zvláštní, že tenhle film tak nějak nestárne, všimli jste si? A to přestože by se mohla hračka typu Buzz-Rakeťák zdát překonaná, stejně jako kovboj, prasátko i dinosaurus. Ale je to tím silným a dobře vystavěným příběhem, kde nehrozí doslovné morality, kde jsou dialogy napsány svižně a posouvají děj, kde žádná akce není samoúčelná, kde jsou postavy napsány plasticky a vůbec ne černobíle. Možná, že nebýt tohoto animáku, nestrhla by se lavina podobných a firma Pixar by dnes nebyla legendou.

Producenti (2005)

Ano, s MelBrooksovou klasikou se tohle opravdu nedá srovnávat, přesto je to tisíckrát vtipnější a řemeslně zpracované, než totéž na prknech karlínského divadla. Ale stejně si nemůžu nevzpomenout na skvělou hitlerovskou kreaci Willa Ferella. Nebýt té rozvleklosti, mohl film dostat i 3*, takhle o jednu méně.

Její případ (2005)

Od tohohle filmu jsem nečekal nic a byl jsem velmi překvapen a s výsledkem navýsost spokojen. Silný příběh, scénář dobře dramaticky vystavěn, režie nápaditá a všichni zúčastnění herci hráli jako o život. Moje oblíbená Frances McDormand, kterou mám tak rád ve filmech bří Coenů někdy ve společných scénách až zastiňovala hlavní představitelku. A mužské postavy? Sean Bean i Woody Harleson byli uvěřitelní, stejně jako všichni ti šovinisté v závodní jídelně na dolech. No - aspoň víme jak to asi všechno s tím harašením začalo... Nebýt zvláštně uspěchaného a trochu nerealistického konce, nestyděl bych se dát plný počet.

Kokosy v pralese (1994)

Tak bohužel. Zkoušel jsem nejdříve mozek přepnout do úsporného režimu. nepovedlo se mi nevnímat celkovou stupiditu tohoto snímku. Nakonec jsem mozek vypnul a zkusil jen vizuál. Ani tak nemohu, než ohodnotut tuto slátaninu pouhou jednou *.

Waynův svět (1992)

Trochu absurdní, trochu trapné, chvílemi vtipné, ale celkem fajn. Na první pohled je všechno šité horkou jehlou, scénárista se pravděpodobně spoléhal na to, že Mike Myers při natáčení "už něco vymyslí", kvalita odpovídá těm necelým čtyřiceti natáčecím dnům. Podle mého mínění byl budoucí Špionátor v tomhle filmu zastíněn kolegou Carveyem. Ačkoliv scéna kdy paroduje Marylin Monroe je prima. Stejně jako mám rád Alice Coopera v roli historicky vzdělaného rockera. Ale na víc než 3* to není...

Imagine (1972)

Dneska mi celý ten surrealisticko - avantgardní umělecký přístup přijde spíš matoucí a nevěrohodný - spíš taková póza. To ale nemění nic na tom, že Lennon byl geniální písničkář a že Yoko pro něho byla bezesporu silnou inspirací.