Zachraňte vojína Ryana (1998)

5 hviezd bez ziadnych siahodlhych debat, naturalisticky zobrazeny vojnovy konflikt, osub malej skupiny vyslanej pre zachranu jedneho vojaka, zverstva pachane pocas bojov, realisticky zobrazene bojove akcie, strhujuci pribeh s vybornou zvukovou kulisou - famozny vyber hercov a na reziserskej stolicke svetova velicina menom Spielberg - Scitane, podtrhnute - perfektny a takmer dokonaly vysledok 99.99%

Statečné srdce (1995)

Vyborny historicky film kde Gibson zvlada hlavnu ulohu i rezisera v jednej osobe. Pribeh ma naboj a strhujuci spad - nevadia mi ucite historicke odchylky kedze vysledok je naprosto uzasny a zasluzene patri do mojej Top 10. Tvorcovia museli vysvetlit veskere efekty ked ochrancovia zvierat chceli sudit Gibsona za tyranie zvierat. Ziadny kon nebol utrateny v tomto filme. Vacsinu koparzu tvorili vojaci z blizkeho okolia. Dufam, ze nasadena latka vydrzi Gibsonovi i do buducnosti a zachova si svoju nezavislost.

Cesta do zatracení (2002)

Napinavy dobovy thriler s vynikajucim Tomom Hanksom, Jude Lawom a Paulom Newmanom. Dohromady tvoria nosnu konstrukciu celeho filmu o uteku zbytku rodiny ku lepsiemu zivotu, co sa nakoniec nevyplni. Vo filme su urcite detaily, ktore mozu a nemusia niekoho urazit. Napriklad je tento pribeh situovany do Chicaga roku 1930 a v pozadi periferie mesta je vydiet metro. V tom roku sa vystavba metra iba planovala a kopec dalsich malych nezrovnalosti. Mne osobne to nevzalo tu euforiu z pribehu samotneho a som ochotny prizmurit oci nad tymi malymi nedostakami, pretoze kompletne to vytvori nazabudnutelny zazitok. Poctiva filmarcina, stylovo navodi nadych doby Al Capona a clovek si moze vychutnat tento akcni koktail i bez mnohych padlych. Malem Sullivanovi sa tato cesta nakoniec vydari a zacne iny novy zivot, ktory mu dava nadej na lepsi zivot. Nemozem inak ako pet hviezd.

Četa (1986)

Oliver Stone toci vacsinou filmy s nadychom americkeho patrionizmu, no co sa mu podarilo tymto snimkom by sa dalo povedat - majstrovske dielo. Surovost pribehu nas strhne uz hned v uvode a myslienka o nezmyselnosti vojny na nas srsi pocas celeho filmu. Film nabity hereckymi velicinami kde si medzi inymi vyborne sekunduju Dafoe s Berengerom. Je jedno kde sa nachadzas ked mas problem, potrebujes ho vyriesit. Bohuzial v tomto pripade maju nezmieritelny rivali v rukach zbrane. Toto bol jeden z mala filmov americkej produkcie ktory sa dostal za rezimu u nas do kin. 99%

Tanec s vlky (1990)

Klasika zanru - Kevin Costner nastavil latku tak vysoko, ze zrejme uplynie nejaky cas nez prekona niekto tento skvostny klenot. Film obsahuje napadity scenar, skvelu kameru, vyborny strih, uzasnu a podmanivu hudbu, samotny neokopirovany pribeh ktore su vo svojich kategoriach na velmi vysokej urovni a ako celok mame tu nadherne veledielo. Porucik severnej armady US, ktory chce sam seba znicit nakoniec nachadza zmysel zivota na odlahlom konci v indianskych teritoriach. Takto by mal vypadat westernovy epos ktoremu tri hodiny vobec neuskodili prave naopak.

Město bohů (2002)

Naprosto strhujuci napinavy thirller z prostredia slumu na okraji brazilskej metropole. O to viac sokujuce je to, ze tento pribeh bol inspirovany skutocnymi udalostiami, kde sa odohrala vojna gangov na predmesti Ria. Moji brazilsky spoluziaci iba potvrdili fakt, ze taketo veci sa deju v ich krajne. Vacsina regionov je ale bezpecnych pre turistov a navstevnikov tejto velmi rozmanitej krajiny. Dych beruce sceny s malymi detmi, sotva 10 rocnymi po zuby ozbrojeni a pripraveni likvidovat svojich protivnikov. Tak to chce naozaj otrlej a hodne surovej povahy prekusat sa takymto zivotom maleho zabijaka a dorast v dospeleho bez toho aby bol zlikvidovany niekym dalsim. Zakon dzungle - 99%

Schindlerův seznam (1993)

Spielberg opat dokazuje akym je velykanom sucasnosti. Filmu z nedavnej historie nejde takmer nic vytknut, ma to gradujuce tempo, posobivu hudbu, surove prostredie vyhladzovacich taborov, fanatickych nasledovatelov a vykonavatelov rezimu, bezmocne obete, famoznu dychberucu atmosferu medzi vsetkymi zucastnenimi. Neodskriepitelny fakt, ktory to vsetko umocnuje a dava celemu pribehu vacsi rozmer je, ze sa to naozaj stalo. 99%

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Tu su asi vsetky slova zbytocne - velmi silny ludsky pribeh o nadeji s excelentnim Morganom Freemanom. Plny pocet hviezd bez dalsich dlhych debat.

Úsměv Mony Lisy (2003)

Krasna hlavna predstavitelka v emancipacne ladenej postave a to je tak vsetko co by sa dalo povedat o tomto pokuse ktory zostal na starte. Takmer dve plne hodiny nudy a nezazivenho klabosenia. Ja len dufam, ze sa konecne Julia spameta a zacne si vyberat role hodne jej kvalit. Zufale 25%

Pohotovost (1994) (seriál)

Musim sa priznas toto bol najhorsi horor co so kedy videl. Po casti kde na pohotovost priviezol otec syna s vesiakom zapichnutim v krku, ktory sa nedal vybrat a striekala z chlapca krv - som prestal tento hororovi serial pozerat. Moj takzvani pohar s tim co dokazem uniesiet pretiekol. Netvrdim, serial to bol vydareny, ale nie som na taketo sado-maso stavany.