Boj o oheň (1981)

Odvazny krok tvorcov stvorit pribeh z doby neandrtalcov vysiel znamenite - bez vypocitavosti, bez slov, s jedinim cielom ziskat spat strateny ohen. Z tohto snimku na mna osobne dychla surova atmosfera tej doby, kde spravanie sa hlavnych postav skor pripominalo zvierata nez ludi. Majstrovske dielo i s prihliadnutim na male vypadky, ktore som ochotny tolerovat pretoze ponuknute dielo je viac nez nadpriemerny snimok. Pan reziser, moja ucta....

Medvěd (1988)

Jeden z najvacsich skovstou na filmovom nebi...Annaud sa do niecoho len tak nepusi a opet latka velmi vysoko a on to opet bravurne zvladol...Film s velkym posolstvom pre dalsie generacie. Nesmiem opomenut vhodne zvolenu kulisu a to prirodu samu, dojemny a srdcervuci pribeh ktory Vas nenecha chladnymi. S odstupom casu cca 20 rokov od jeho vzniku a co som to videl po prvy krat v kine musim zmenit svoje stanovisko a dat plny pocet naprosto zasluzene.

Jurský park (1993)

S postupom casu musim svoje hodnotenie upravit z troch na pet hviezdicek. Na tento prelomovy film od majstra Spielberga sme sa sli pozriet s ostatnymi tinedzermi do kina a bola neopisatelna pecka v tej dobe vidiet zivych dinosaurov na filmovom platne. Niekolko malo rokov potom ako clovek vyrastol a stal sa dospelym tak uz to hodnotenie nebolo nijak valne s digitalnimi dinosaurami kedze sa snimi rozrhlo vrece a clovek ich mal moznost vidiet vsade. Az do nedavna ked svetlo sveta uzrelo moje prvoredene dieta - syn, ktory momentalne ma najoblubenejsie postavicky dinosaurov. Ale nie uz len tak nejake druhy ale - Tyranosarus, Allosaurus a Gigantosaurus su jeho najoblubenejsi. Clovek ked vecer cita ti rozne knizky o dinosaurov pre male deti a hlada na internete dalsie a dalsie inspirativne clanky, tak sa pritom nauci a dozvie zaujimave veci. Dokonca i to ze tvorcovia vydavali deinonichusa za velociraptora, co dnes mozem povedat ako (lajk) odbornik bolo velmi neprofesionalne. Kazdopadne to co odstartoval tento snimok na celom svete bola osveta druhohorneho sveta plneho nepredstavitelnych priser, ktore sa stretavaju priamo s najvetsim vladcom planety homo sapiens v tom samom case. Uzasna a skvostna prehliadka pre nas vsetkych malych i velkych (02/01/2010). Majster Spielber si zaslusi plny potlek a plny pocet za jeden z jeho mimoradne vydarenych diel. 99%

Přátelé (1994) (seriál)

Tomuto serialu sa vyhnut nedalo, dokonca i na hodine "listening" sme rozoberali jednotlive dieli znovu a znovu. Clovek tomu prisiel pocase na chut a pohodova zabava pokracovala i mimo skolskych lavic. Ide tu predovsetkym o humor ktory viac menej pobavi a clovek dostava to co od toho ocakava plnou mierou. 85%

Mělký hrob (1994)

Vyborny thriler so vsetkym co k takemuto filmu patri. Naprosta mraziva atmosfera si vas podmani ak vydrzite ten trosku humorny zaciatok. S postupom casu je toho nasilia a hustej atmosfery dost i na otrlejsie postavy. Nechcem rozpytvavat sceny dopodrobna - len jednu vec by som na zaver zdoraznil - KAZDY MA SVOJU CENU....

Stopař (1986)

Toto dielko srsi temnotou a zaroven pre mna jeden z nostalgickych filmov ked nas otec prvy krat zakupil drahy videoprehravac a ja som si siel pre VHS kazetu do videopozicovne. Des a strach si pametam este z tej doby a vzdy sa rad opet bojim pri prehravani tohto velmi zaujimaveho pocinu. Skor to beriem ako mrazivy hororovy pribeh nez ako akcnu pecku. Atmosfera husta a ponura kde nasho hlavneho predstavitela dotlaci do neriesitelnej situacie, ktoru je nuteny riesit okamzite. Rutger Hauer nam tu opet dokazuje ze je a bude herecka hviezda ktora sa na filmovom nebi nestrati. 95%

Duch (1990)

Jeden z mojich najoblubenejsich filmov mojej tinedzerskej mladosti. Film so stipkou duchovna sa Vam vryva pod kozu a par Schwayze vs Moore bol vybrany nahodne dokonale. Dalsou neprehladnutelnou postavou je Oda Mae, kde Woopi dokonca obdrzala zlatu sosku za tuto rolu. Pribeh je kompaktny a drzi cely pohromade, pretkany pocitmi a nanaplnenou laskou. Takto nejak si predstavujem romanticky film kde nechyba mystika, humor, napetia a ani akcia. Zasluzene plny pocet a pre mna klasika romantickeho zanru.

Gladiátor (2000)

Gladiator i napriek mnohym historickym nepresnostiam je jednoznacne prelomovy snimok ktory v roku 2000 odstartoval novu cestu pre masovu produkciu historickych filmov. Vyborny strhujuci pribeh situovany do dob Rimskeho imperia vyraza dych a nepusti nas od zaciatocnej masiarskej bojovej vravy az do ocakavaneho finale kde si to po 140 minutach rozda nas hrdina s najmocnejsim a despotickym panovnikom. Rezia je pevne ukotvena v Scottovskych rukach, ktora nam serviruje naozaj brilatnu podivanu. Hudba umocnuje zobrazene a skvele doplna orchester hereckych velicin. Scenar ma urcite slabsie miesta, ale pozitiva valcuju negativa a co sa tyka hereckych kvalit hlavnych zucastnenych - jeden perfektne ladiaci stroj. Bojove sceny su perfektne prepracovane i ked ich mohlo byt viac. Ked to vsetko scitam a podtrhnem mame to velkolepu historicku show na ktoru sa nezabuda a cas jej na krase neskodi (2/1//2010). Doporucujem ako povinne sledovanie, takto ma vyzerat poriadny film z dob nedavnych - nezabudnutelny zazitok. 99%

Základní instinkt (1992)

Sharon Stone sa timto cinom katapultovala nielen medzi moje top herecky ale aj medzi megahviezdy holywoodskeho neba. Mraziva atmosfera tohto kultovneho snimku spolu s vybornou hudbou nevtiahne len malokoho. Zaroven skvely scenar nam odvija nezvycajny pribeh vysetrovania policie ktora sa snazi dolapit chladnokrvneho a nevypocitatelneho vraha. Podozrivy pachatel sa nam vykruca z okov spravodlivosti so schopnostou uhora, ale postupom casu snad ziadny z divakov nema jasno kto je skutocny pachatel. Otvoreny koniec v nas neustale vyvolava otazky i davno po skonceni toho nadstandardneho a odvazneho snimku. Silne Kava PS: Michael Douglas sa tak vzil do jeho postavy, ze musel podstupit liecbu zavistlosti na sexu po skonceni nakrucania

Jméno růže (1986)

Opat tvorcovia predviedli znamenity casting a vyberali jedna divne stovrenie po druhom. Spracovanie nesfilmovatelnej knizky je znamenite a Jean-Jacuques dokazuje svoje prednosti zamerane viac na kvalitu nez kvantitu. Surovost a chlad stredoveku nam dava pocitit plnymi duskami v akej uvolnenej dobe dnes zijeme. Vzdelanost sa dostava kazdemu, dokonca i narodnostnym mensinam, ktore si budu narokovat na vacsie ustupky, socialne vymozenosti a poddajnost sucasneho systemu..............Detektivny pribeh nas stiahne do svojeho deja hned od uvodnej vrazdi az k finalnemu rozuzleniu nevieme kto je vrahom so svojimi motivami. Opis doby opat famozne vykresleny a neludskost, mraziva atmosfera, krasa okolitych kulis i prirody a nadherna hudba nas sprevadzaju pocas celeho filmu. Connery je charizmaticky herec a tato uloha mu naozaj bola sita namieru. Nemam co by som mohol vytknut, nadherna podivana...99%