Philomena (2013)

Philomena ponúka neobyčajný príbeh popretkávaný veľkým množstvom silných myšlienok. Judi Dench úloha moc pristala a predpokladám, že si ju celkom užívala. Páčil sa mi aj ten ostrovný humor, ktorý by som asi v tomto type filmu nečakal.

Sherlock (2010) (seriál)

MRS. HUDSON: "Oh, som si istá, že sa niečo objaví, Sherlock. Nejaká pekná vražda, ktorá vás určite rozveselí." SHERLOCK HOLMES: "Hm... Už aby to bolo!" /// Obdivujem vynaliezavosť Britov. Aj tisíckrát obohraný námet dokážu prepracovať a ponúknuť v novom svetle. Seriálový Sherlock je hravým, vizuálne atraktívnym, farebným a mimoriadne vtipným skvostom TV tvorby. Každý jeden dialóg ústrednej dvojice, každý jeden záber na Londýn, každý jeden príbeh... Všetko sú to absolútne lahôdky! Obrovským plusom najslávnejšieho detektíva je aj to, že si po celú dobu udržiava neopakovateľnú atmosféru a silný náboj. /// 1. séria: A Study in Pink (100%) = Úvodná epizóda ma bez problémov vtiahla do divokého sveta majstra dedukcie. Prvý prípad televízneho Sherlocka je veľmi napínavým dobrodružstvom. Celý príbeh je originálne napísaný a neuveriteľne nápaditý. The Blind Banker (90%) = Druhá časť si udržala nápaditosť a zábavnosť predchádzajúceho dielu. Príbehovo je o malinký kúsok slabšia, ale to je popri tom strhujúcom tempe seriálu zanedbateľná vec. The Great Game (95%) = Záverečná epizóda prvej série je vyšperkovaná hra medzi Sherlockom a jeho najväčším nepriateľom. Miestami by sa napätie dalo krájať. The Great Game sa kvalitatívne takmer vyrovnala bezchybnej prvej časti. /// 2. séria: A Scandal in Belgravia (100%) = Geniálne vystavaný príbeh drží celý čas diváka v strehu a hlavná zápletka má mocný šarm. Majstrovský úvod do druhej série! The Hounds of Baskerville (95%) = Bolo celkom príjemné hodiť na chvíľu Londýn za hlavu. Dej je o čosi jednoduchší, ale ten staromódny a hrozivo mysteriózny nádych Sherlockovi veľmi pristal. The Reichenbach Fall (100%) = Delikatesa, ktorá sfanatizovala davy divákov tak, ako sa to nepodarilo žiadnemu inému seriálu! /// 3. séria: Many Happy Returns (90%) = Vtipná vianočná ochutnávka. Špeciálny diel medzi druhou a treťou sériou rozdráždil nejedného vyhladovaného fanúšika. The Empty Hearse (95%) = Tvorcovia Sherlocka sa vybrali zaujímavou cestou. Detektívne prípady ustúpili do úzadia a prvé husle hrajú vzťahy a city hlavných postáv. Prekvapila aj poriadna dávka kvalitného britského humoru. Takto je to super, páči sa mi to. The Sign of Three (90%) = Potvrdenie nového kurzu. Zdá sa mi však, že všetko to nadľahčovanie je iba predvojom mohutnému a prekvapivému finále tretej série. His Last Vow (95%) = Sherlock Holmes je lovec drakov! Znamenité ukončenie veľmi originálnej série, ktorá je smelým dôkazom pestrosti a nápaditosti celého seriálu. ///

Policejní jednotka v barvách (1982) (seriál)

ED HOCKEN: "Poslal som tú žiadosť o výkupné do laboratória. Žiadajú milión dolárov." FRANK DREBIN: "Za čo žiada laboratórium milión dolárov?" ED HOCKEN: "Tí únoscovia to žiadajú, Frank." /// Niektoré vtipy uletia dostratena, ale inak je to vydarená seriálová jednohubka. Kamenné pohľady Leslieho Nielsena pri všetkých tých absurdných situáciach sa stali skutočnou legendou. Veľmi ma pobavili scény s Rexom Hamiltonom v úlohe Abrahama Lincolna, vševediaci leštič topánok Johnny a časté snímanie nôh hlavných zloduchov a podozrivých, ako v noirových kriminálkach. Výborná seriálová paródia!

Casino Royale (2006)

Nasadenie Daniela Craiga do role Agenta 007 bolo spájané s akýmsi neformálnym reštartom filmovej série o Jamesovi Bondovi. Obavy, ktoré sa vynárali v súvislosti s obsadením hlavnej úlohy a taktiež rôzne špekulácie o tom, či je Craig dobou voľbou alebo zlou, sa stali minulosťou už pri prvých záberoch bondovky Casino Royale. Martin Campbell sa zameral na atmosféru. Postupne na stôl vykladal silné karty. Esami boli najmä chladný bankár teroristov Le Chiffre (výborný Mads Mikkelsen) a Bondova životná láska Vesper Lynd (neodolateľná Eva Green!). Campbell tak vytvoril napínavý a strhujúci film, ktorý najviac pulzuje v pasážach pokrovej hry. Moja jediná výčitka bude mieriť k zdĺhavým akčným scénam, ktorých skrátenie by filmu určite neublížilo. Na druhú stranu chápem, že to k Bondovi patrí.

Quantum of Solace (2008)

Už dávnejšie som čítal na nejakom filmovom webe zaujímavú informáciu. O réžiu Quantum of Solace údajne prejavil záujem Quentin Tarantino. Ak by to bola pravda, tak potom je veľká škoda, že to nakoniec nevyšlo. V jeho podaní by bola dvadsiatadruhá bondovka pravdepodobne dokonale vybrúsenou drámou o pomste. Ale na keby bolo keby sa nehrá... Quantum of Solace Marca Forstera je slušným pokračovaním Casina Royale. V akčných pasážach sa mi zdalo dokonca o kúsok lepšie. Za zmienku stoja aj dve nezabudnuteľné scény - majstrovsky zostrihané dostihy na začiatku filmu a audiovizuálne dokonalá scéna v opere. Škoda len toho slabého využitia motívu pomsty.

Skyfall (2012)

Inšpirácia Temným rytierom je celkom zjavná a je dobré, že sa tým Sam Mendes ani nijak netajil. Pochmúrnejšie prostredie Agentovi 007 veľmi pristane. Skyfall je nápaditým a atmosferickým filmom, ktorý rešpektuje bondovské pravidlá a v mojich očiach má punc luxusnej filmovej záležitosti, nielen na jedno pozretie.

12 let v řetězech (2013)

Skľučujúce a mrazivé filmové dielo, ktoré zbytočne nehrá na city diváka. Hrôzostrašný príbeh Solomona Northupa o strate slobody, mena i vlastnej identity je zachytený surovo, staticky a prostredníctvom dlhých záberov. Michael Fassbender je v úlohe zverského otrokára Eppsa dokonalý a Zimmerova hudba ideálne dopĺňa tú tiesnivú atmosféru. Popri všetkej tej ťažobe je to však aj mimoriadne ľudský film.

Špinavý trik (2013)

Poznáte to, z času na čas sa to stane... Nejaký film vás očarí, ani sami neviete čím, a pritom všetci ostatní naň nadávajú. Presne to sa mi stalo s American Hustle! Tento štýlový retrofilm rezaný modernejšou hudbou si získal moje srdce. Tempo je pomalé, pomalšie ako pieseň Jeep's Blues od Duke Ellingtona, ale rýchlejšie by tomu vôbec nepristalo... Sem-tam sa objaví vtipná scéna, sem-tam nezabudnuteľná životná múdrosť podaná formou karikatúry. Charaktery postáv sú dokonale vykreslené. Smutný hrdina Irving Rosenfeld, tajomá a zároveň veľmi inteligentná milenka Sydney, zaslepený agent DiMaso, hlúpučká žienka domáca Rosalyn a dobrácky Carmine Polito. Herci predvádzajú majstrovské výkony. Christian Bale je expertom na premeny, Jennifer Lawrence rastie do krásy a hereckej bravúrnosti a Amy Adams je príťažlivá ako nikdy predtým! Film naberie najväčšie obrátky nástupom Victora Tellegia (pochopiteľne kvôli hercovi, ktorý ho hrá). Celé to na mňa pôsobilo veľmi úprimne, možno až naivne, a tak čisto! Preto s pokojným svedomím dávam štyri hviezdičky a od tej piatej ma delí veľmi málo, možno len ďalšia projekcia.

Vlk z Wall Street (2013)

Komentár obsahuje spoilery! Belfort stratil dve manželky a prišiel o svoje krásne deti, ale i tak sa počas záverečného motivačného seminára pozerá na tých "úbožiakov z ulice" s rovnakým pohŕdaním ako v časoch jeho najväčšieho besnenia na Wall Street. Bolo mu to niekedy ľúto? Hanbil sa za túto svoju životnú kapitolu alebo bol na ňu dokonca hrdý? To sa žiaľ z filmu nedozvieme. Výkriky: "Hilfe! Hilfe!" nadrogovaného Jordana a jeho spoločníka/priateľa Donnieho, sú tak zrejme tým najúprimnejším momentom v trojhodinovej freske, čo sa mi zdalo žalostne málo... Je to veľká škoda, lebo Vlk je po filmovej stránke dokonalý. Scorsese je majstrom réžie. Dokáže spomaliť bez toho, aby začal nudiť a, naopak, extrémne zrýchliť bez toho, aby pôsobil chaoticky. DiCaprio je zase prvotriednym majstrom hereckého remesla a v tomto filme mu zdatne sekunduje Jonah Hill. Vlk z Wall Street má aj úžasne vtipné, ikonické a nezabudnuteľné scény. Hádzanie trpaslíkov na terč, Šialený Max, rozhovor s agentom Denhamom na jachte, myšlienkový dialóg Belforta a Saurela, rozhovor s tetou Emmou, Pepek námorník a mnohé ďalšie. Naozaj obrovská škoda neprítomnosti hlbšieho posolstva, silnejšej myšlienky... Mohlo to byť Scorseseho najlepšie dielo!

Americká krása (1999)

Štýl Sama Mendesa je pomerne jednoduchý. Nesnaží sa o veľkolepé obrazy a priestor ponecháva hlavne výborným hercom. Najmä preto na mňa pôsobila jeho Americká krása veľmi osobne. Záverečný monológ Lestera Burnhama dáva filmu obrovský emočný ráz a robí z neho mimoriadne dielo.