Pacho, hybský zbojník (1975)

"Nerob nikdy ústupky v živote, kým nevisíš za galoty na plote." /// Až s odstupom času som si uvedomil aký krásny, sofistikovaný a inteligentný humor zdobí film o slovenskom Herkulovi, Pachovi. Určite je to do veľkej miery zásluha pánov Lasicu a Satinského, ktorí ani nemohli byť, kvôli perzekúciám zo strany režimu, uvedení v titulkoch. Pacho, hybský zbojník je na slovenské pomery veľmi nevšedný a zábavný počin. Jedna z najlepších slovenských komédií.

Nadaný žák (1998)

Nadaný žiak nie je ani tak o nacizme, ale skôr o ľudskej zlobe. Obe hlavné postavy stelesňujú koncentrované zlo. Dôležitosť tohto filmu spočíva v tom, že pôsobí ako naliehavý odstrašujúci príklad. Ian McKellen a jeho diabolské úsmevy vyvolávajú husiu kožu. Nadaný žiak je majstrovským remeslom a po jeho pozretí zostane v človeku poriadne ťaživý pocit.

Jízlivě tvůj (2013) (seriál)

STUART: "Kto si myslíš, že si?! Gróf z Granthamu? Si z Wiganu!" FREDDIE: "Stále lepšie, než pochádzať z Laytonstonu." STUART: "Ako sa opovažuješ?! Bol som v Oxforde." FREDDIE: "Áno, na obed." /// Videl som už viacero britských komediálnych seriálov, ale tento je suverénne najlepší. Neustále hašterenie Freddieho a Stuarta ponúka nevídané množstvo vtipných situácii. Ešte väčší náboj tomu dodáva ich dôvtipná priateľka Violet a mladý sused Ash. Prostredie a herecký pátos navodzujú netradičný dojem divadelného predstavenia, čo sa mi veľmi páči. Vicious je skrátka extra podmanivý a mimoriadne zábavný seriál.

Konzultant (2013)

Väčšinou, keď opúšťam kino, mám chuť diskutovať o tom, čo som práve videl. The Counselor rozhodne nebol týmto prípadom. Napriek tomu si myslím, že tento temný thriller stojí za zamyslenie. Po predstavení mi môj veľmi dobrý kamarát povedal jednu zaujímavú myšlienku: "Veď, predsa, aj v hudbe a vo výtvarnom umení existujú diela, ktoré majú vyvolať úzkosť, skľúčenosť a pocity melanchólie. Prečo by niečo také nemohlo byť prítomné aj vo filme?" Ak Ridley Scott chcel vyvolať u divákov negatívne emócie a znechutenie, určite sa mu to podarilo. Preto tento jeho film nebudem odsudzovať. Ale bolo to až príliš anonymné. Utrpenie hlavnej postavy sa ma výraznejšie nedotýkalo. To je asi najväčšie negatívum. Naproti tomu boli herecké výkony ako z ríše snov. Ústredná päťka bola dokonalá (Diazovej mrcha Malkina mi obracala žalúdok a všetkému kraľoval Fassbenderov Counselor). Film je to nesporne dobrý a aj napriek nízkemu hodnoteniu ho netreba zatracovať.

X-Men (2000)

Nepoznajúc komixovú predlohu som sa po mnohých rokoch odkladania rozhodol ponoriť do sveta mutantov. A som nadšený! To, že sa mi X-Meni páčili aj po trinástich rokoch od ich premiéry len dosvedčuje aké nadčasové a kultové dielo Bryan Singer vytvoril. Hybnou silou prvého filmu sú dialógy medzi Xavierom a Magnetom. Vychutnával som si každé ich slovo. Ako diváka ma bavilo riešiť súvislosti a vzťahy medzi hlavnými postavami. Zaujímala ma história a príbeh každého jedného mutanta. Singer pravdepodobne vytvoril fenomén inteligentného komixu, pri ktorom si na svoje príde aj náročnejší divák.

X-Men 2 (2003)

Bryan SInger sa X2-kou vyrovnal svojmu predchádzajúcemu filmu. Je až neuveriteľné koľko priestoru dostávajú postavy, napriek tomu, že ide o komix. Každá z postáv môže ponúknuť divákovi ničo špeciálne. Ian McKellen je okrem magnetickej sily obklopený obrovskou charizmou a scény s ním som si maximálne užíval. Príbeh je stopercentne vyvážený a nič mu nechýba. Na záver len také moje malé osobné zistenie: Mystique je najsexi komixová postava všetkých čias!

X-Men: Poslední vzdor (2006)

Bryan Singer tretím X-Menom jednoznačne chýba, ale nie je to až také zlé, ako by sa mohlo zdať. Brett Ratner ponechal psychológiu postáv na vedľajšej koľaji a dej posúva prevažne akciou. Dodržuje pritom určitú stopu, ktorá bola v predchádzajúcich filmoch vytýčená. Ratner tak vytvoril film, ktorý je dynamický a zaujme široké publikum, ale padá na dialógoch. Divák síce má dobrý pocit z toho čo videl, no kdesi vnútri ho trápi otázka: Nebol by to so Singerom dokonalý vrchol legendárnej komixovej trilógie? Posledná scéna s Magnetom a úplne posledná potitulková scéna sú však veľkou lahôdkou pre fanúšikov a vzbudzujú veľmi zvedavé otázky.

X-Men Origins: Wolverine (2009)

Tej digitálnej akcie a dejových zvratov tam bolo až príliš. Navyše aj taká akcia a dejové zvraty by sa mali riadiť určitou logikou. Vo Wolverinovi väčšina vyznela do prázdna. Najväčším prínosom tohoto prequelu je to, že aspoň trochu obohacuje filmový svet X-Menov a divákovi vysvetlí tragický príbeh Logana. Ale nezaslúžil si tento sympatický mutant niečo lepšie?

Wolverine (2013)

Začalo to celkom dobre. Zarastený Logan sa potuloval sám po horách a bojoval so svojimi nočnými morami. No potom to skĺzlo niekde na úroveň X-Men Origins: Wolverine. Neviem ako pre fanúšikov komixu, ale pre mňa - fanúšika filmových X-Menov, bola Wolverinova cesta po Japonsku nezmyselná a ságu obohatila len minimálne. Najlepšia scéna celého filmu príde až v záverečných titulkoch a vykreše nemalú iskierku nadšenia. Následujúce mesiace sa tak budú niesť v duchu veľkého očakávania Singerových Days of Future Past.

X-Men: První třída (2011)

Môže sa stať, že sa človek zaľúbi do filmu? Lebo to, čo som prežíval pri First Class, sa asi inak nazvať nedá. Sám neviem, čo moje zaľúbenie spôsobilo skôr. Či to boli herci, ktorí sa predbiehali v skvelých výkonoch, alebo to množstvo krásnych žien, ktoré sa snažil Matthew Vaughn natlačiť do každej scény, alebo ten silný príbeh Erika a Charlesa. Páčilo sa mi, že okrem ústrednej dvojice, sme sa dozvedeli aj o minulosti Mystique a Hanka McCoya. Matthew Vaughn je neuveriteľný v tom, ako dokáže meniť tempo rozprávania a striedať jednotlivé scény. Aby sekundu po tom, čo divák vybuchne smiechom, nasledovala scéna, pri ktorej ho úplne zamrazí... Tak to ma naozaj ohromilo a pred Matthewom sa za to skláňam! Samozrejme mi radosť spravili aj malé cameo role, najmä prekrásna Rebecca Romijn, strašne drsný Hugh Jackman a nenásytný Rade Šerbedžija. Stopercentný divácky pôžitok!