Sedm (1995)

Se7en má ohromnú intenzitu. Núti človeka premýšľať, dlho premýšľať o tom, čo práve videl. Film pracuje s divákom od začiatku až do úplného záveru. Podnecuje otázky, úvahy a roztočí mozgové závity. Ak toto dokáže nejaký film, tak potom to musí byť majstrovská práca celého štábu, ktorý sa na jeho vzniku podieľal.

Big Lebowski (1998)

Môj prvý kontak s Coenovským filmom. Pocity? Trošku rozpačité. Nádherné, až revolučné zábery kamery pri bowlingu. Fantastický Jeff Bridges. Skvelé hlášky. Vynikajúca hudba. Na druhej strane zvláštny dej, mix absurdných, bizarných postáv, čudný koniec. No možno keď uvidím ešte raz, tak zmením názor, ale zatiaľ je to tak na 70%.

Ďábel nosí Pradu (2006)

Bol som príjemne prekvapený. Film Diabol nosí Pradu podľa mňa nemožno označiť ako nejakú "tuctovú" komédiu, aj keď som si to predtým myslel. Charakterizuje ho milý humor, výkon Meryl Streep a pekná myšlienka na záver.

Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994)

Mám rád humor a poetiku Quentina Tarantina. Práve Pulp Fiction prispelo k tomu, že som sa začal zaujímať aj o iné režisérove diela. Je to skvelý film s nádherným prepojením poviedok na záver. Legendárne dialógy, vtipy a humorné situácie tu už viackrát boli rozobraté do detailov, preto asi nemá zmysel o nich písať znovu. Spomeniem len jednu, ktorá mi zostane v pamäti navždy: Výraz tváre Vincenta Vegu, potom čo vyšiel zo záchodu a Butch naňho mieril automatom... Jednoducho geniálne. /// V roku 2014 som si Pulp Fiction vychutnal aj na veľkom plátne v pohodlí staručkej malomestskej kinosály (Projekt 100). Bol to nezabudnuteľný zážitok!

Počátek (2010)

Som vďačný za to, že svoje umenie spojili Leonardo DiCaprio a Christopher Nolan. Týmto spojením vznikol pozoruhodný film, úplne odlišný od toho čo nám je prevažne ponúkané. Nemožno ho označiť ako nejaký historický mílnik, ale plné hodnotenie si podľa mňa bezpochyby zaslúži. Inception priniesol niečo nové, nepoznané.

Harry Potter a Relikvie smrti - část 1 (2010)

Na úvod môjho komentára píšem, že som veľkých fanúšikom Harryho Pottera, podľa toho môžte brať do úvahy zvyšok môjho hodnotenia. Harry Potter, ako je to pekne napísané v trailery, je filmová udalosť JEDNEJ GENERÁCIE. Generácie, ktorá postupne prešla knihami a filmami o Harrym Potterovi, postupne spolu s Harrym dospievala. Od detských filmov (rozprávok) pomaly prechádzala k vážnejším a náročnejším snímkom. Generácia, ktorá vďaka Harrymu opäť začala čítať knihy (možno je to už otrepané, ale je to pravda). Harry Potter a Relikvie smrti - časť prvá je podľa mňa dôstojným začiatkom vyvrcholenia celej série. Nieje určený pre nezasveteného diváka. Videl som vo filme len jedno negatívum, a to, že mohol byť viackrát zobrazený Voldemort. Scény s ním (Ralphom Fiennesom) majú neuveriteľný náboj, hltal som každú sekundu, keď bol na plátne.

Obecná škola (1991)

Myslím, že Češi môžu byť právom hrdí na dvojicu Jan Svěrák a Zdeněk Svěrák. Tento film som videl už viackrát, ale vždy vo mne čosi zanechá. Zábery, na ktorých vlak prechádza krajinou nemôžu nechať nikoho chladným.

Neúplatní (1987)

Mám rád filmy, ktoré sa držia historických udalostí. Obzvlášť pri gangsterkách ma to veľmi teší. Preto hodnotím Untouchables piatimi hviezdičkami. Mimoriadnym plusom filmu je Robert De Niro ako Al Capone. Je na neho radosť pozerať.

Bratrstvo neohrožených (2001) (seriál)

Band of Brothers je seriálom, po technickej stránke, úplne dokonalým. Historické reálie sú na najvyššej možnej úrovni, až to niekedy evokuje dokumentárny žáner. Samotná dokonalosť filmárskeho umenia by však nestačila na stopercentné hodnotenie. Seriál je výnimočný práve tým, o čom vypovedá. Je v ňom prítomná ľudskosť, sila priateľstva a hrôza vojny. Amerických vojakov nevykresľuje idealisticky a nemeckých vojakov neodsudzuje. Výpovede priamych účastníkov sú neuveriteľne silné a vyvolávajú zimomriavky. Band of Brothers je akoby pamätníkom na jednu z najhorších kapitol v dejinách.

Mafiáni (1990)

Na začiatku príbehu som sa neubránil pocitu, že ten mafiánsky život je krásny. Scorsese nám vykresluje mafiánsku rodinu tak sympaticky, že som až zatúžil po podobnom životnom štýle. Časom som však pochopil, čo to všetko obnáša. Goodfellas je podľa mňa druhý najkrajší film z mafiánskeho prostredia a byť v tejto oblasti druhý vôbec nie je hanba.