Spalující touha (1999)

Filmový virtuóz Stanley Kubrick přichází se zajímavým filmovým zpracováním příběhu manželského páru, kde to neklape tak jak má. Eyes Wide Shut mi dlouho unikal, no nedávno jsem ho zastihl a tak jsem nezaváhal ani na okamžik. Někteří, a není jich málo, považují právě tento film za Kubrickův vrchol. Já ještě nejsem hoden takových úsudků, přeci jen mi pár mistrových kousků zchází, ale i přesto musím uznat, že to je zatraceně silný film. Zápletka je jednoduchá, ale nebyl by to Stanley Kubrick, aby i z podobně klišovité situace nedokázal vytěžit maximum. Kamera, hudba, o tom není třeba mluvit. Herecké výkony ale stojí za zmínku - Tom Cruise podal nejlepší výkon, jaký jsem u něj viděl. Je mi až trapně, že jsem viděl hafo Cruisových filmů, a tento mi tak dlouho unikal. Nicole Kidman, sice nedostává zdaleka tolik prostoru jako její bývalý manžel ale využívá ho znamenitě, a v tomhle filmu je Nicole opravdu sexy!! Jinak co se týče oněch choulostivých scén, ať už s Kidman a nebo ta tajemná sekta - myslím, že tady Kubrick dokonale odhadl hranici estetičnosti a každý, kdo si myslí opak a odsuzuje tento film za pornografii to asi nebude mít v hlavě v pořádku. Je to velký film velkého režiséra, bohužel taky jeho poslední.

Letem světem (1994) (seriál)

Nejlepší cestopis, nejlepší moderátoři, prostě paráda. Ian Wright je fajn chlapík ale někdy jsem ho opravdu litoval, třeba jak musel v Norsku povečeřet beraní oči :) Ale nejen on, všichni průvodci mají svůj osobitý styl, který znamená i osobitý pohled na věc. Dodnes si pamatuji díl, ve kterém byly v řecku slavnostně obětovány ovce, což byla velká citová zátěž pro moderátorku, kterou tento rituál dohnal až k slzám. Nemůžu říct, jestli to bylo spontánní a nebo připravené, každopádně i taková věc může být dokumentu prospěšná.

2001: Vesmírná odysea (1968)

No, musím přiznat, je to velice osobitý projekt a jeden z nejtajemnějších filmů co jsem měl tu čest vidět. Není taky divu, když ho dělal sám velký pan Tajemný - Stanley Kubrick. Na filmu je poznat Kubrickův rukopis a musím říct, že čím víc jeho filmů zhlédnu tak tím lépe dokážu rozeznat jednotlivé společné znaky. Tak třeba práce s kamerou, v níž je Kubrick naprosto jedinečný - i tady ukázal, jak se na to musí a záběry vesmíru, kosmického modulu a závěrečné sekvence jsou nezapomenutelné. Dále hudba - no kdo jiný by se tehdy pustil do takového projektu, a použil při tom klasickou hudbu?? Ač se to mohlo zdát nevhodné, směšné nebo snad šílené, vyšlo to a klasická hudba pak zazněla třeba i v sérii Vetřelec a ani zde to neskončilo. Kubrick byl prostě filmovým průkopníkem, který měl ale smůlu, protože byl o krok napřed, takže lidé jeho práci docenili a hlavně pochopili až později. Je sice pravda, že Vesmírná odyssea narozdíl od jiných Kubrickových děl (Spartakus, Shining, Full Metal Jacket, Eyes Wide Shut) postrádá spád a je trošku náročnější, určitě ale stojí za to tento film vidět. Povinnost pro každého filmového fanouška Sci-fi žánru !

Návrat do budoucnosti (1985)

Klasika. Fenomén. Nářez. Mnoho slov vystihuje tento film, který mi přirostl k srdci a který je pro mě nostalgickou vzpomínkou na mé filmové dětství. Njsem si úplně jistý, ale myslím, že Návrat do budocnosti byl prvním hraným filmem, který jsem zhlédl a hned jsem si ho zamiloval. Marty McFly pro mě byl hrdinou číslo jedna a DeLoraine sem si přál k Vánocům pod stromeček :) Mnoho nezapomenutelných scén a mnoho nezapomenutelných hlášek to a mnohem víc nabízí tato nesmrtelná klasika, na kterou nějaký stroj času a podobné projekty prostě nemají.

Vyvolávač deště (1997)

Francis Ford Coppola nás tímto zajímavým filmem zavedl do světa právníků, světa, kde nemůžete věřit nikomu a ničemu. Je to přesný opak pohádek, tady vyhrává zlo, lži a podvody zatímco pravda a čest jsou ukryty hluboko uprostřed tmy a čekají, až jim někdo pomůže na světlo. Tím někým se může stát mladý začínající právník Rudy Baylor, který stojí před svým prvním velkým případem a sice bez zkušeností je pln odhodlání bojovat za lidi, kteří už ztratili veškeré naděje a jediné co jim zbývá je věřit mladému muži, který je sám proti silnému a zkušenému protivníkovi. Film dopodrobna popisuje život začínajícího právníka - jeho uvedení do světa justice není takové jak by si optimista mohl představovat a základní pravidlo zní - nevěřit nikomu! Není to lehký život, protože právní boj se obvykle vede na více frontách a tak musí mít člověk nervy z oceli a pevnou vůli aby neshořel jako papír. Také se musí obklopit správnými lidmy, ovšem vybrat si ty správné, kteří ještě nepoztráceli veškerou čestnost není lehké. Nejtěžší to má ovšem právník, který chce skutečně pomáhat a hrát fér. Každý ať chce či nechce někdy zabrousí do kalnějších vod spravedlnosti, důležité ovšem je, aby se z toho nestalo pravidlo. A tímto se mladý Rudy řídí, a nezbývá než doufat, že mu to vydrží. Damon se mi tu líbíl. Nemám ho rád, opravdu, ale tady hrál dobře a zlepšíl si u mě reputaci. Danny DeVito je tu k sežrání a jeho malá postava do filmu vnáší velkou pohodu. Malý vedlejšák pro Mickeyho Rourka potěší, je to fakt frajer. Danny Glover, Jon Voight prostě všichni byli nezapomenutelní. Dobře odvedená práce.

Smrtonosná zbraň 2 (1989)

Pokračování úspěšné Smrtonosné zbraně dopadlo ještě lépe a fanoušky je považováno za nejlepší z celé serie. Musím s nimi souhlasit, i já mám druhý díl nejradši. Ke skvělé akci se přidal skvělý humor a výsledkem je jeden z nejlepších žánrových filmů. Film je plný nezapomenutelných hlášek, o které se stará nejen Mel Gibson (Riggs) a Danny Glover (Murtaugh), ale i Joe Pesci (Leo Getz), jehož slovní průjem nemá chybu. Tentokrát dvojice svérázných poldů stojí proti Jihoafrickým diplomatům, kteří jsou namočeni do obchodu s drogami a díky diplomatické imunitě na ně nikdo nemůže. Nebo aspoň to si naši áríjští pánové mysleli, dokud nepotkali Los Angeleský poldy, kteří na nějakou imunitu zvysoka serou. Geniální scénář má opět na svědomí můj oblíbenec Shane Black a je ještě vtipnější a akčnější než v prvním filmu. Určitě se jedná o jeden z mých nejoblíbenějších filmů z konce na akci bohatých let osmdesátých :)

Training Day (2001)

Neskutečně cool filmec. Denzel Washington je polda, pro kterého už jsou policejní pravidla a postupy jenom slova napsaná na papíře. On si vytvořil svůj vlastní svět, vlastní pravidla. Ethan Hawke je zase slušný polda, který bere svou práci jako poslání konat dobro, a proto se rozhodne zkusit práci v oddělení narkotik, kde by mohl udělat kariéru. Brzy pozná, jak moc se mýlil. V jeden den se osudy těchto zcela odlišných postav prolnou, je to Training day, den kdy má zkušený polda Alonzo Harris zaškolit nováčka do každodeních problémů, jaké tuto speciální jednotku provází. O tomto dni je tento film. Denzel Washington hraje jako bůh a role zkorumpovaného a necitelného policisty mu sedla. Popravdě je to nejlepší role, v jaké jsem ho viděl. Jeho hadry bych chtěl nosit. Jeho auto bych chtěl řídit. Jeho ženu bych chtěl...milovat. Je to fascinující sledovat tohoto odvěkého představitele kladných rolí jak se na plátně mění v odporného hajzla ale i přesto působí sympaticky že si ho zamilujete. Ethan Hawke se v jeho přítomnosti skoro ztrácí, to však neznamená, že hraje špatně, ale že Denzel hraje božsky. Jinak prostředí je mi velice sympatické - Los Angelské ghetto, nejnebezpečnější oblast Spojených států, které je jako město ve městě. Platí zde jiná pravidla a kdo se podle nich neřídí zkonči špatně. Pro mě je už teď tento snímek kultem a navždy jím zůstane. A role Snoop doga potěší :)

Let číslo 93 (2006)

Když se vrátím trochu do minulosti, respektive do doby těsně po 11.září 2001 vybavím si slova amerického prezidenta George Bushe, který prohlásil, že se žádné filmy na motiv tohoto teroristického útoku (útoku na americkou svobodu) nenatočí, že nechce zviditelňovat terorismus a tím ho zpopularizovat. Uběhlo pár let a najednou je situace zcela jiná. Bush si uvědomil, že přesně tohle lidi potřebují - film, který by jim připoměl co se stalo a zároveň uctil památku zemřelých. No a tak se nám pomalu začaly na obzoru rýsovat mnohé projekty, mezi nimi i United 93 britského režiséra Paula Greengrasse. Abych pravdu řekl, nic jsem od projektu neočekával, snad jen klišovitý příběh, který už stejně nemá čím překvapit, neboť události, které se v onen smutný den odehrály nám byly předkládány znovu a znovu. Dále jsem byl přesvědčen, že film bude plný typického amerického vlasteneckého patosu, a tím pádem půjde realita věci stranou a prostor dostanou emocionální výlevy, které sice mohou zabrat u amerického diváka, ale v ostatních zemích by se na ně dívali zcela odlišně. Jednoduše jsem snímku nevěřil až do té doby, kdy jsem uviděl trailer, který sice jen zlehka poodhalil děj, ale bylo mi jasné, že to bude výjimečný film, a že Greengrass to myslí vážně. Mé tušení něčeho výjimečného se naplnilo v okamžiku, kdy jsem si přečetl první recenze - Lidé byli nadšeni, byli okouzleni a uzeměni, nic takového nečekali, možná trochu serióznější film, ale něco podobného je vůbec nemohlo napadnout. Greengrass vnesl do filmu tolik emocí (v kladném slova smyslu), tolik realističnosti že to snad nemá a dlouho nebude mít obdoby. Film popisuje co přesně se stalo, 11/9 2001 a to z pohledu lidí, kteří si to uvědomili jako první - zaměstnanců Řízení Letového Provozu. Ten den si všichni prošli peklem - dozvědět se o únosu letadla je strašné, ale zjištění, že byla unesena hned čtyři a hlavně DŮVOD únosu - to muselo být nepředstavitelné. Ve filmu jsou použity ony známé záběry nárazu letadel do budov WTC, jenže i když je divák moc dobře zná, dostanou záběry nový rozměr a člověka přikryje pocit bezmoci jako tlustá deka. Greengrass dokazuje, že umí perfektně skloubit dokument a film, využívá všech dokumentárních skutečností a s pečlivostí neurochirurga je vnáší do filmu, aniž by snad cokoliv poškodil, či přerušil náš filmový zážitek. Spíše tím ještě umocňuje atmosféru filmu, která je už tak dost silná. Film nejdříve působí spíše dokumentárně, informativně, aby člověk zapomněl na to co už zná, a nutí ho prožit onu tragédii znovu a od začátku, ale ze zcela odlišného pohledu. Pak ale nastane zlom a události se vymknou kontrole. Člověk jen nedýchajíc pozoruje to utrpení, bolest, zkázu a všemožné emoce s ním cloumají jako s hadrem. Přistihl jsem se jak se v duchu snažím pomoci cestujícím letadla, aby se jim podařilo dostat jej pod kontrolu a zachránit se, jenže pak si uvědomím, že osud cestujících už byl napsán. Vzdejme jim hold aspoň za to, co udělali a že zabránili teroristům v dalším hrůzném útoku. Tento film v sobě nese vzpomínky na cestující letu 93 a jejich odvahu, také je však připomínkou nejhoršího teroristického útoku v novodobých dějinách, od kterého už nic není jako dřív. Paul Greengrass to dokázal, natočil snímek, který bude mít ve světové kinematografii navždy unikátní postavení.

Bezstarostná jízda (1969)

Oni budou jen kecat, kecat a kecat o individuální svobodě, ale když se s takovou setkají, tak se jí zděsí. A přesně o tom je i tento pohodovej film, o svobodě a užívání si života. Je o lidech, pro které není důležitý majetek a kterým pojem čas nic neříká. Oni jsou svými pány a řídí si svůj život přesně tak jako svoji motorku na které jedou po cestě svobody. Peter Fonda, Dennis Hopper - dva motorkáři, kteří byli až příliš svobodní a nekonvenční na to, aby mohli žít a přežít ve světě, který trestá každého kdo se zřekne jeho daných pravidel.

Smrtonosná zbraň (1987)

Černoch, který právě oslavil své padesátiny, je spořádaný otec rodiny, který už myslí na důchod, až bude rybařit a užívat si zaslouženého odpočinku. Vše je ideální a jelikož nepracuje příliš riskantně, dušuje se dobrému zdraví a jen počítá dny do svého odchodu. Najednou mu ale jeho sen překazí bláznivý běloch, trpící sebevražednými sklony, který neváhá vrhnout se střemhlav naproti kulce. A na tomhle kontrastu vlastně stojí celá tato brilantní akce, která se dočkala ještě tří dalších pokračování, neméně úspěšných ba dokonce o něco lepších. Richard Donner ukormidloval tuto velkou loď plnou střelného prachu a nabídl nám opravdu skvělou akční podívanou, proloženou i trochou kvalitního humoru. Ještě dodám, že scénář napsal Shane Black (Hawkins z predatora) a potvrdil tak svoje prvenství v tomto žánru, kdy jeho hrdinové nejsou slušní a spořádaní ochránci zákona, nýbrž sprostí a agresivní poldové, kteří pro ostřejší slovo nejdou daleko. Smrtonosná zbraň je učebnicovým příkladem dobrého akčního filmu, skvěle obsazeného, s brilantním scénářem a dobrou režií. Proto si nezaslouží méně než za 5*.