Terminátor 2: Den zúčtování (1991)

Dalsi z rady kultu, ktere nam uvaril James Cameron. Tento film je tak slavny jako sam hlavni predstavitel a hlavni herec. A musim rict, ze prave Cameron je mistr v pokorovani predchozich filmu, coz se mu povedlo nejen tady, ale take ve Vetrelcich. Judgement day je po technicke strance famozni zalezitost, k tomu jeste pricteme dokonale podpurnou hudbu, herce, jez se pro sve role doslova narodili, gradujici pribeh a mame tu Jeden z nejoblibenejsich filmu vsech dob. Arnolda tu mam spolu s jeho Predatorem uplne nejradsi, a nikdo na svete by Terminatora nezahral tak jako on. Nastesti tady jiz stoji na te "spravne" strane a tim spise si jeho souboje uzijeme. Protivnikem mu nebyl nikdo jiny nez dalsi stroj z budouctnosti, tentokrat daleko dokonalejsi a vice smrtici. Akce strida akci, clovek se ani nestihne vzpamatovat z toho, co se to pred nim odehralo a uz uz musi davat pozor, protoze se schyluje k dalsi senzaci. Terminator je filmem meho detstvi, podobne jako rada dalsich Arniho filmu, ovsem narozdil od nich je necim vyjimecny, protoze neobsahuje chyby jeho jinych filmu, natocil jej skvely reziser, ktery se opravdu postaral o to, aby na film dlouho nikdo nezapomel, coz se mu s prichodem IIIky povedlo, dale take ostani herecke vykony nejsou jenom prachsprostym krovim, jako v ostatnich Schwarzeneggerovych filmech, ale jsou take vyjimecne a stejne dulezite jako ta Arnieho. Tento film je to nejlepsi co Arnold natocil a ja za nej dekuju jak jemu tak i Jamesovi.

Komando (1985)

Tomuhle se rika akcnarna jako remen!! Arnold tu je ve vyjimecne forme a predvadi, jak lze zabit stovky protivniku a pri tom se poradne ani nezadychat. Hlasky z filmu da se rict zlidovely a treba veta: "Dosla ti para, Bennete" se u nas ve skole stala druhou nejpouzivanejsi hned po "Muzu si odskocit na WC"? Film ma slusne tempo, primo smrtelne, ale vse je brano jaksi s nadhledem a myslim, nebo spise doufam ze i reziser bral film spis jako ukazku Arnieho muskulatury a retoriky. Nektere sceny sou vsak velice dobre, jako ta s raketometem :)) No a hlavni zaporak je taky spravnej "Hajzl". Komando je v CR Kultovnim americkym akcnim filmem, je to proste sablona, podle ktere obkreslovala rada dalsich filmaru, nez prisli na to, ze neznicitelnost hlavniho hrdiny a vsudypritomna absurdni akce neni to nejdulezitejsi ani u akcnich snimku. Ja mam k filmu zvlastni vztah podobne jako rada dalsich a tak hodnotim s nadhledem.

Čelisti (1975)

No co jeste k tomuto filmu dodat, Apophis to napsal za me. Doplnim jen, ze je to prave tento film, ktery Spielberga vynesl az na post nejslavnejsiho rezisera soucasnosti. Navic tady je presne videt, ze velkeho rozpoctu je k natoceni dobreho filmu treba, ale ne tolik, co reziserskeho umu, schopnosti improvizace a napadu. Celisti jiz desi nekolik generaci, a delaji to skutecne dobre. Jejich pokracovani uz dopadly podstatne hure, protoze neprinesly nic noveho a zkazily i to stare a osvedcene. Pribeh o trech muzich na lodi, vedci, rybari a clenovi pobrezni straze je kultovni a treba mereni jizev patri ke slavnym scenam svetove kinematografie.

Titanic (1997)

Velkolepy projekt Jamese Camerona se nepotopil jako Titanic ba naopak, v kinech zaznamenal slavu kterou uz hodne dlouho nepamatuji. Kdyz sem si par let pred uvedenim procital nazory a predbeznou kritiku, vedel sem, ze tento projekt bude bud velkolepym filmem a nebo velkolepym propadakem. Kazdopadne to bude velike. Pamatuju se, ze sem na teno film sel prvne do multikina, na Jiznim meste, a zazitek z filmu na ohromnem platne byl vskutku extremni. Pak sem se na to kouknul v televizi a uz to zas tak extremni nebylo, i kdyz nutno rict, ze i tam to pusobilo do znacne miry giganticky. No na cem film hlavne stavel, byla obri maketa lodi, ktera stala nehorazny penize, ale nakonec se to vyplatilo, protoze nektere zabery by jeste s tehdejsi trikovou technikou nesli natocit. Pro DiCapria znamenal tento film volnasek do hollywodskych ochozu a pasoval ho na hvezdu svetove urovne. Kate taky hrala obdobne a rozhodne se neztratila. Film na me pusobi i po letech dobre, a vzdy si ho rad skouknu. Lide na nej maji ruzny nazor, ten muj je vesmes pozitivni a tento mega projekt Jamese Camerona ma ume zaslouzeny respekt.

Obvyklí podezřelí (1995)

Tento dechberouci film musi videt kazdy, teprve pak muze o nejakem filmu prohlasit, ze ma "necekany konec". Film se rozjede jako sachova partie a jednotlive postavy budou jako figurky na sachovnici a vy budete moci jen sledovat jednotlive tahy. Obvykli Podezreli jsou dokonalym krimi filmem, s nadechem tajemna a mystiky. Kdo je ten tajemny Kaiser Söze?? Je snad v radach podezrelych zivlu, nebo se dokonce skryva v radach policie?? Zpusob, jakym je tady onen tajemny zabijak vykreslen je dotazen k dokonalosti. I kdyz se Kaiser ve filmu skoro neobjevi, vzdy kdyz se o nem mluvi, mate neprijemne mrazeni v zadech, ze to bude prave ted, kdy prikraci na scenu a vy mu konecne budete moct pohlednout do tvare. Perfektni herecke vykony, hlavne Spaceyho, ktery se mozna prave po tomto snimku stal hvezdou prvni velikosti a mnoho lidi ho uznava miluje. Zde Spacey exceluje a s jeho postavou Verbala budete doslova prozivat kazdou sekundu. Strih, kamera, zvuk to vsechno tu dosahuje stejnych kvalit jako samotny film. Bezchybna prace, zalozena na vypraveni, nasem strachu z neznameho, perfektni detektivni atmosfere a brilantnich vykonech hlavnich predstavitelu. Muzu si film poustet znovu a znovu a beztak budu ke konci stale sokovan. Zaverecna scena z "Usual Suspects" patri k mym nejoblibenejsim, a ja si vychutnavam kazdou sekundu onoho zaverecneho Matu, jenz byl zasazen. Nevim co by se muselo stat, co by se muselo natocit, koho by museli obsadit a kdo by to musel zrezirovat, aby to dosahlo takovych zanrovych kvalit jako tento film. 95%

Černý jestřáb sestřelen (2001)

Dalsi z rady americkych valecnych filmu. Tento je z te rady kvalitnich, realnych a nezapomenutelnych. Zahralo si zde plno hvezd, jmenujme treba Ewana McGregora, Erica Banu, Toma Sizemorea a dalsi. Vykony byly misty dechberouci, ale misty mi zas pripadali trochu prehrane. Tak jak se menily herecke vykony, menilo se i tempo filmu, nekdy byla atmosfera vytocena na nejvyssi obratky, ze clovek ani nedychal, ale za chvili na to se hladina uklidnila a clovek si uz uz pral aby se neco delo. Co do detailu je film zkomponovan bajecne - zbrane, bojova vozidla, uniformy, nebo architektura Mogadishe je tak realisticka ze sem mel pocit ze se divam na dokument. Ve filmu je vsak rada naturalistickych scen, ktere sou opravdu krute a tak ne vsichni si je vychutnaji tak, jak asi autori zamysleli. Je zde take jedna scena, ktera me osobne prisla nejsmutnejsi z filmu, i kdyz filmari ji viditelne chteli podat jako jednu z americkych grotesek 30 let. Ale podtrzeno secteno se jedna o snimek nadmiru kvalitni, ktery nedela ostudu jeho slavnejsim valecnym predchudcum a nedopadl tedy tak jako ona valecna operace o ktere pojednava a to fiaskem. 80%

Indiana Jones a Poslední křížová výprava (1989)

Fantasticke!!!! Tohle je ten nejlepsi priklad, ze se da dobre skloubit dobrodruzstvi, komedie, trocha sci-fi a akcni zanr. Pri sledovani tohoto Spielbergovsko-Lucasovskeho opusu se nebudete ani chvili nudit, ba si dokonce ani nevzpomenete na to si treba odskocit a vykonat potrebu. Film je od zacatku do konce skvely. Herecke vykony uchvatne, vzajemna chemie mezi Fordem a Connerym snad ani nemohla byt lepsi. Dechberouci kamerove zabery, atraktivni lokality k tomu nadherna hudba proste jednim slovem NADHERNE. A taky sou zde nackove, a nacek ve filmu znamena pulku uspechu :) Po trochu fadnim Chramu zkazy Spielberg znovu dokazal, ze pravidlo "kazde dalsi pokracovani je horsi a horsi" pro nej neplati. Toto je muj nejoblibenejsi indy a patri i k mym vubec nejoblibenejsim filmum.

Daktari (1966) (seriál)

Tenhle serial sem mel jako maly opravdu hodne rad. Miloval sem lva Clarence, co mel trochu problem zaostrit, vynalezavou opicku Judy, ale i lidsti protagoniste byli fajn. Kdo by taky nechtel zit pod africkym sluncem a starat se o zvirata? Uz dlouho jej zadna televizni stanice nezaradila do vysilani a to je skoda, ja bych si jej zase rad pripomel.

Klíče od pevnosti Boyard (1990) (pořad)

Tak tohle je neco po cem se mi styska stejne jako po mem ztracenem detstvi. Vzdy kdyz sem zaslechl znelku, kterou sem pak nemoh cely den dostat z hlavy, sem sednul pred obrazovku a tesil se na dalsi dobrodruzstvi lidi kteri zmeri silu zde v Pevnosti Boyard. Zadne dnesi souteze nebo reality show, proste nic se tomu nemuze vyrovnat. Jeste ted si pamatuju detailne hlavnich postav souteze - maleho pruvodce Paklice, stareho a tajemneho otce Furu ve vezi, ci tlusteho strazce ktereho se bojim jeste ted :) Je to proste nostalgicka vzpominka na perfektni soutez, ktera narozdil od mnoha dnesnich mela co nabidnout - pro ucastniky nevsedni zazitky, prekonani strachu a zaslouzenou odmenu a pro divaky dobrou zabavu, ktera oprvda stala za tu dobu stravenou pred televizi.

Samuraj (2003)

Brilantni dilko. Kitano znovu potvrdil svuj rezisersky um. Podle me v mnohych ohledech predci i Cruisova Posledniho Samuraie. Tento snimek si na nic nehraje, neni to zadny "samurajsky megafilm", nejsou zde zadne velkolepe sceny, ktere byste sledovali se zatajenym dechem. Tento film je verny a zachycuje bez prehnaneho patosu zivot tehdejsich lidi v Japonsku. Hlavni hrdina tez neni nejaky superbojovnik ale slepy maser, ktery pozvedne svuj mec je-li to skutecne nevyhnutelne, ale zato potom se mu v boji nikdo nevyrovna. A to se mi na filmu prave libi, jeho smysl pro realitu, skoro by se dalo rict ze je to neorealisticky pohled na stredoveke Japonsko, zachycujici do detailu treba hry, nebo praci tehdejsich obyvatel. Vsichni herci hraji vyborne a hlavne nenucene, najdou se i velice humorne situace, u kterych sem se ja osobne nasmal 100x vic nez u vetsiny americkych "komedii". Take kostymy jestli se to tak da nazvat odpovidaji do nejmensich detailu skutecnosti. Takeshi Kitano nam vypravi legendarni pribeh o slepem maserovy Zatoichim, ktery putoval Japonskem a snazil se branit nevinne, kteri byli mnohdy ohrozovani vselijakymi zivli. Mistrovske dilo Takeshiho Kitana, BRAVO. 95%