Matrix (1999)

Vynikající myšlenka podána vynikajícími herci ve vynikajícím filmu s vynikajícími digital. efekty. Matrix je kult, je to pojem který teď zná pravdepodobně každý kontinent, no s výjimkou Antarktidy. První díl série skutečně nemá chybu a již začátek slibuje neopakovatelné zážitky, které se postupem mění v realitu. Fantasticky zvládnuté bojové scény, až sem si říkal, jestli Reeves opravdu není mistrem Martial Arts :) Z hereckých výkonů bych možná připoměl ten Weavingův, který byl famózní, a narozdíl od ostatních (Neo, trinity, Morpheus ad) měl s dalšími díly spíše vzestupnou tendenci, zatímco u ostatních tomu bylo spíše naopak. Ale tohle je místo pro MATRIX a v tomhle filmu předvedl ohromující výkon skoro každý. I Vědma, i ta byla sqelá. Sice Matrix nepatří mezi mé uplně nejoblíbenější filmy, nicméně má můj Respekt a kdykoliv o něm někde slyším zmínku, okamžitě zpozorním. 88%

Kráčející skála (2004)

Nic moc akční snímek s nic moc hercem Dwaynem Johnsnem. Je pravda že, vypadá docela nabušeně a že možná kdyby si dal záležet tak by z něj byl obstojný herec, no zatím sice plive jednu hlášku za druhou ála Arnie, ale z jeho charismatu pobral hodně málo. Ovšem může se zlepšit, a třeba mě překvapí a hned v příštím filmu jeho herecký styl nebudu poznávat. Zatím za jeho herecký vrchol považuji asi Krále Škorpiona nebo Doom, no i když oba tyhle filmy jsou....no nejsou špatné, ale jde v nich o něco jiného než o herecký talent.

Vesničko má středisková (1985)

Nejlepší český film. Aspoň pro mě. Skutečně se mi ani nechce věřit, že v době socialismu, i když už byl skoro u konce, se podařilo natočit něco tak hezkého, optimistického, úsměvného a hodného, jako tento film. Hereckou star tady byl jednoznačně Rudolf Hrušínský, který tu podal jeden ze svých nejlepších výkonů, i když on jich podal skutečně hodně, takže je z čeho vybírat. Jeho doktor Skružný je skutečným klenotem v českém filmovém panoptiku. Dále zde ale jistě podal nezapomenutelný výkon Marián Labuda, který co by řidič náklaďáku Karel Pávek musí den co den prožívat starosti a strasti se svým mentálně nedorostlým závozníkem Otíkem v podání rovněž nezapomenutelného Jánose Bána. Ale dobrých herců je zde víc, Petr Čepek jako extrémně žárlivý manžel Libuše Šafránkové, nebo Rudolf Hrušínský mladší, jako pracovník družstva Drápalík či Jan Hartl s jeho sametovým hlasem, pod kterým si vždy představím Toma Hankse a další a další a další. Film obsahuje taky řadu nezapomenutelných scén jako třeba návštěva hypochondra hospodského u Doktora, nebo slavná bitka kde se Pávek zastává svého závozníka, či proslavené pivo ze třetího schodu a mnohé mnohé další. I když byl veselohrou století zvolen film S tebou mě baví svět, můj kandidát byl jasný. Vesničko má, středisková - film na Hollywoodské úrovni.

Vetřelec (1979)

„Pane Scotte, velice Vám děkuji za tento film“. Opravdu byla to odvážná akce, pustit se do tohoto filmu, zvláště po tom co tomu předcházelo, kolik problému na začátku stálo a čeho všeho se museli dva scénáristi Dan O´Bannon a Ronald Shusett vzdát, aby pak nakonec mohli zrealizovat svůj projekt a s pomocí dalších lidí vytvořit kult s názvem ALIEN. Příběh je v celku jednoduchý, ale nejprve se měl odehrávat na americkém bombardéru, který za 2.světové války napadnou němci. Nakonec se však tvůrci rozhodli, že tento děj přenesou na vesmírnou loď a němce nahradí stvořením z vesmíru, no nejtěžší bylo vytvořit ono monstrum a toho se chopil fenomenální Švýcar a autor mnoha hrůzostrašných obrazů - H. R. Giger, který vytvořil nejslavnějšího mimozemšťana, kterého filmové plátno poznalo. Původně se také film neměl jmenovat ALIEN(vetřelec) ale Star Beast(hvězdná nestvůra) pak vsak O´Bannon přišel s lepším názvem, názvem, jenž když se vysloví, tak každému přeběhne mráz po zádech a hned ví, o co se jedná. Na filmu spolupracoval též člen štábu Hvězdných válek - Ron Cobb, který mimo jiné navrhl pár mimozemšťanů do slavné barové scény na Tatooinu. To on dostal na starost navrhnout Nákladní vlečnou loď NOSTROMO a práci odvedl skutečně skvěle. Takže vše bylo již připravené, teď už jenom sehnat produkční společnost, která poskytne náklady nutné k realizaci projektu. O to se postarali pánové David Giler a Walter Hill a jejich společnost Brandwine, které se nápad velice zamlouval, došlo k podepsání smlouvy a následně k uzavření produkční smlouvy s 20th Century Fox, díky které se rozpočet ustálil na 8mil dolarů. A teď již skutečně nic nebránilo ve splnění snu. Tolik k historii mého oblíbeného snímku, která je jak uznáte velice zajímavá. Jako zajímavost bych ještě uvedl, že při slavné scéně, kdy se vetřelec poprvé "klube" z hrudního koše Johna Hurta alias Kanea, nikdo z přítomných herců nevěděl co přijde, neměli o ničem ani tušení a proto jejich překvapené a vyděšené obličeje nejsou hrané, ee, sou skutečné!!! Na tomto snímku je skutečně vidět estetika spojená s ekonomikou, uměním a strachem vyvolaným úplně přirozeně, i bez samotného Vetřelce.

Predátor 2 (1990)

Předtím, než odjedete do Los Angeles, prosím přečtěte si pozorně: (Nikdy si nezahrávejte s LAPD, mohli byste na to tvrdě doplatit, policisté tam disponují skutečně velice brutálními prostředky, které neváhají použít. Dále si dejte pozor na místní gangy, obzvlášť na jamajčany, kteří sice nevěří na rituál voodoo, nicméně vám názorně ukáží, že ŽIVOT JE SVINĚ. Poté by vám mohli začít znepříjemňovat život federálové, kteří se objeví vždy když je nejméně čekáte a jejichž technika je na vysoké úrovní a tak by se vám mohlo stát, že by vás třeba bez varování zmrazili. Nedoporučuji jízdu metrem ve špičce, protože nikdy nenajdete volné místo, a když už budete mít štěstí a podaří se vám nějaké najít, tak zjistíte že se tam někomu udělalo špatně. A nakonec, přeci jenom, až se vám bude zdát, že vás někdo sleduje, nebo až uslyšíte podivné hlasy, ale nikoho neuvidíte, tak vězte, že je to ta správná chvíle na to opustit toto město a vydat se na bezpečnější místo, třeba do amazonského pralesa, kde vás určitě nikdo nenajde.)

Mumie (1999)

Velice dobré skloubení Hororového žánru a žánru komedie. Je to klasický popkorňák s dobrými digital. efekty u kterého se nudit nebudete. Rachel Weisz je zde opravdu roztomilá stejně jako Fraser :) Sommers holt přesně vystihl moment, kdy přijít s oživením legendy o mrtvém knězi, který zradil Faraona a stihla ho tak strašná kletba, horší než smrt. Pokračování mumie se vrací už bylo o hodně slabší a Král Škorpion, který vznikl jako vedlejší produkt dvojky je úplně nejhorší.

Gargoyl (2004) odpad!

Tak tohle je i na mě moc. -ODPAD-

Python 2 (2002) odpad!

Naprostá bezdebatní sračka. Nevím jak mohlo někoho něco tak strašného vůbec napadnout, natož to pak i chtít zrealizovat a následně tak učinit. To sou hned 3 provinění, proti filmařské etice, a pokud si tvůrčí tým tohoto braku běhá dál po svobodě, doporučuji co nejdříve najít a izolovat od společnosti, nejlépe na pustém ostrově v pacifiku, kde už snad nikomu neuškodí.

Souboj vojevůdců (2002) (seriál)

Opravdu dobře udělaný dokument. Člověk vidí válečné operace vždy z obou stran a to jak ze strany spojenců tak i z té německé. Jsou zde k vidění skutečně excelentní záběry, třeba v díle o bitvě u Stalingradu, člověk má pocit jako by stál vedle kameramana a mohl si na válku sáhnout. Dokument taky podává dost informací o jednotlivých vojevůdcích, od jejich narození, jejich předválečných úspěchů, působení ve WW2 až po jejich smrt. Vše je dobře nakombinované a podtrženo znamenitou hudbou. Určitě jeden z nejlepších dokumentů mapujících události 2. světové války a životy jednotlivých vojevůdců.

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Nejlepší, nejsilnější, nejemotivnější, nejkrásnější.. Dalo by se vymyslet spousta superlativů, jenž tento snímek vystihují. Snad ani není možné, aby někdo natočil tak dokonalý film, který diváka připoutá a nepustí až do závěrečných titulků. Je to skvělá ukázka toho, že není třeba ohromného rozpočtu, aby vznikl ohromný film. Já jsem ten film poprvé ani neviděl od začátku, přišel sem asi až po půl hodině, na obrazovce sem viděl Morgana Freemana ve vězeňské uniformě, tak sem se ze zvědavosti posadil a začal sledovat a vstal sem až když už byla dobrá půlhodinka po skončení filmu. Film mě jak se říká totálně dostal. Nevím co na něm bylo tak výjimečného, nevím čím to bylo, že mi u něj tekly slzy, ale nebyl sem ani smutný ani nějak zvláště dojatý. Nevím jak to Frank Darabont udělal, že se mu povedlo natočit jeden z nejsilnějších snímků světové kinematografie. Ale už je to prostě tak a já mu sem za to vděčný a zároveň mám pocit, že už nikdy nic podobného ve filmu nezažiju, jako tehdy, když se Tim Robbins a Morgan Freeman vykoupili z věznice Shawshank. Jak zde již bylo několikrát řečeno, pokud bych si musel vybrat jeden film, kde bych hodnotil plným počtem, byl by to tento. 100%