Kairo (2001)

Mno, tento film mi moc nesedl. Od japonců jsem přeci jen čekal něco víc. Doufal jsem, že se budu bát, že to zkrátka bude duchařina taková jak ji japonci umí. Ale strach se u mě bohužel vůbec nedostavil. Na druhou stranu, pokud bych měl hodnotit originalitu a zpracování (zejména vizuální), tak bych šel s palcem spíše nahoru. Celý film působí hodně depresivně a divák se nezbaví pocitu, že se každou chvíli musí něco stát. Něco špatného. A ono se taky něco špatného stane, jen to bohužel nebude nic tak děsivého, že by z toho člověk hrůzou zalezl pod peřinu. Já nepatřím k lidem, kteří považují lekačky za alfu i omegu dobrého horroru. Jde mi hlavně o dobrou atmosféru, s pokud možno napínavým dějem a něčím, co dokáže pořádně vyděsit. Atmosféra je v tomto filmu místy skutečně dobrá, ale všechno je příšerně natahované (podle mě by filmu slušela kratší stopáž - něco kolem 90min) a tak jsou veškeré dobré momenty vzápětí zabité. Hlavní postavy mi přišly také dosti nevýrazné, skoro až nesympatické. Pokud ovšem divák vydrží až do konce, bude mu odměnou překrásný postapokalyptický pohled na liduprázdné Tokyo, které je nádherné a děsivé zárověň a kam se na něj hrabe opuštěný NYC z I am legend. Celá moje jedna hvězdička nepatří ničemu jinému než právě těmto vizuálním orgiím.

Zlověstné ticho (2007)

Paráda !! V době kdy jsem si myslel, že americká produkce už rezignovala nad tvorbou originálních horrorových počinů přichází tento téměř dokonalý snímek od Jamese Wana. Je to zvláštní, ale v poměrně krátkém období jsem viděl tří filmy s tématem břichomluveckých loutek. Zdá se, že i Jamese Wana loutky učarovaly :) ale není se moc čemu divit, neboť do horroru se skvěle hodí a já z nich mám velice silné mrazení v zádech. Dead Silence je opravdu velice precizní v budování atmosféry. Od začátku je divákovi jasné, že tohle nebude žádné trapné béčko. Ve filmu je vše tak jak by mělo v dobrém horroru být a vše směřuje k velkolepému finále, které se ale nedostaví. Jediná slabina filmu je až na jeho úplném závěru. Není to nic, co by divák nepřekousnul, ale ten závěr je zkrátka jakousi ranou pod pás.

Scanners (1981)

Scanners představují jakýsi zlom ve filmografii kanadského režiséra a jeho tvorbu tak můžeme (ale nemusíme) dělit na filmy před a po tomto filmu. Samozřejmě těch zlomových okamžiků by se dalo nalézt více, protože filmový vývoj Davida Cronenberga je obdivuhodný. Scanners v sobě skrývají znaky filmů starších, tj. silný pocit odcizení z důvodu odlišnosti ať už fyzické nebo psychické (jako v tomto případě), ale není to podáno tak šokující formou a film je neobvykle umírněný. Na kvalitě mu to však neubírá, spíše naopak. Jeho zdánlivá mírnost dává skvěle vyniknout grandióznímu konci, který jsem sledoval s pusou dokořán. Vynikající efekty a masky jsou již jakýmsi nepsaným pravidlem Davidových filmů a ani tady tomu není jinak. Navíc perfektně zahraný záporák Michaela Ironsidea je pomyslnou třešničkou na dortu.

Houbičky (2007)

Irské Halucinogenní horrory asi nejsou pro mě. Nápad se mi líbil, bylo to aspoň takové menší zpestření v rámci žánru, ale tady pozitiva končí. Příšerní herci, (bože jak já jsem si jejich smrt ve filmu přál, no naštěstí mi to vycházelo) umolousané tempo, pár hodně laciných lekaček, snaha vtěsnat do filmu něco jako "podivné venkovské burany" a úplnou korunu tomu nasadil konec. Nějak sem nepobíral, ale ve filmu je možné prakticky všechno, že ano. Tento film si ke svým oblíbeným rozhodně nepřidám.

Kožená tvář (1990)

Třetí a pro mě poslední film, který nedělá značce TCSM ostudu již nenatočil Hooper, což je zajisté dobře, ale postaral se o to mě nepříliš známy Jeff Burr. Tento muž ale jistě není horrorem nedotčený a právě tímto filmem vzdal holt originální klasice z roku 1974 a nutno dodat, udělal to velice dobře. Po parodické dvojce se tak znovu ocitáme tváří v tvář zlu, které nemá slitování - motorovou pilou vyzbrojený Leatherface a jeho kanibalská rodinka znovu připraveni šířit hrůzu ve státě Texas. Tentokrát žádné odlehčování, žádné vtípky a neschopnost řezníků naporcovat maso. This evil is so serious ! Jaká radost opět vidět rozzuřeného Leatherface s motorovkou běhat po lese. Také kanibalova rodina prošla drobnou obměnou a mě to přišlo docela milé :) Film je opravdu zdařilým pokračováním kultovní jedničky a nebýt totálně podělané čtyřky, mohla vzniknout hodně dobrá horrorová trilogie. THE SAW IS FAMILY !

Poslední dům nalevo (1972)

Rok 1972 a mladý Wes Craven se chystá ukázat něco s čím se zatím nikdo předtím nesetkal. Musí to být něco šokujícího, děsivě-zábavného a v hlavě se mu pomalu začíná rýsovat jeho druhýfilm v kariéře - film, který ovlivnil celou řadu dalších. LHOTL je velice kontroverzní dílo a to nejen kvůli sexuální otevřenosti a brutalitě, ale především díky zpracování. Film působí na jednu stranu děsivě a opravdově, (hlavně scény znásilnění a zabíjení) ale pocit zděšení v zápětí vynulují groteskní akce dvou policistů a hippies hudba provázející nás celým filmem. Herecké výkony byly průměrné a pokud si mohu dovolit menší srovnáni se žánrovým filmem "I Spit On Your Grave", výchází druhý jmenovaný jako vítěz. Film si u mnohých vydobil postavení kultu v žánru exploitation a jeho pozice na poli horrorů je dosti stabilní a i přes své stáři je schopný přitáhnout nové a nové diváky. To se o všech horrorech říci nedá.

Červi (1975)

Začátek geniálně-šíleného Davida Cronenberga nemohl být lepší ! Uvedení do děje je bleskové, takže divák musí už od začátku dávat dobrý pozor a pokud možno nespouštět oči z obrazovky. Dění filmu je celkově velice přímočaré, žádná velká snaha o budování atmosféry či o polemizování nad vzniklým problémem. Jen pro upřesnění - ten "problém" se zvětšuje každým okamžikem a pokud někdo nezasáhne včas, vymkne se kontrole nejen obyvatelům panelového věžáku Skyliner, ale možná zlikviduje celé město. Parazitičtí červy jsou geniální. jak už tu někdo charakterizoval - cosi mezi slimákem a hovnem (opravdu by mě zajimálo kam Cronenberg na ty své nápady chodí... a nebo radši ani ne :) a to jsem ještě nezmínil jakým způsobem se tato "infekce" přenáší z člověka na člověka. Nechutnější už to být nemůže. Ale je to krásně nechutné, nádherně originální a smyslně hrůzné. Pokud byl tento film skutečně reakcí na stále početnější zombie horrory, nutno dodat, že nešlo o žádnou prachsprostou vykrádačku se snahou napakovat se na cizí myšlence. Film je jen jakousi alternativou hrozby v podobě infekce šířicí se "metodou pyramidy". Ale vše je podáno nanejvýš originálně a důmyslně, takže srovnávat to s žánrem zombie filmů je trochu mimo. Konec je typicky Cronenbergovský z čehož jsem měl velkou radost :) Pro milovníky horrorů jednoznačně "must see" film.

Texaský masakr motorovou pilou 2 (1986)

Pokračování kultovního horroru Texas ChainSaw Massacre je...no řekněme, že si tak trochu pohrává s parodickými prvky což je víceméně dobře, protože kdyby se to snad autoři rozhodli brát zcela vážně, dopadlo by to hodně špatně. Takhle se ale jedná o solidní zábavu, kde je dobře namixováno napětí a humor, takže výsledný efekt - film je dost natáhlý, ale místy se člověk slušne pobaví, pár dobrých hlášek (Cook pod stolem rlz :) pár nečekáných lekaček a finální souboj motorových pil ve stylu souboje světelných mečů ála Luke Skywalker x Darth Vader. Dennis Hopper potvrdil, že role psychpatů mu jdou dobře a pro jistotu si jich ještě v budoucnu pár střihne. Nemůžu říct, že bych se z filmu posadil na prdel, ale pro fanoušky (!Pouze pro fanoušky se sakra velkým nadhledem!) série uvařil Hooper domácí gulášek, kam sice naházel vše co dům dal, ale světe div se, spapat se to dá.

Hlava nehlava (2004) (TV film)

Tento snímek na mě docela zapůsobil a to i přes jeho stopáž a natahovaný konec. O Charliem Mansonovi jsem slyšel už dost dávno, o jeho krvavém tažení a vraždách, díky kterým si vysloužil statut jednoho z nejznámějších, nejšílenějších ale také nejpodivnějších zabijáků americké historie. Nevím, jestli se někdy někomu podařilo přijít na to, co se tomuto muži skutečně honilo hlavou a proč kvůli jeho "vizi" zemřelo tolik nevinných lidí. Výpovědi lidí se lišily - někteří jej měli za pomatence, který to vše dělal pro svě potěšení, jiní v něm spatřovali novodobého mesiáše, jehož skutky měly jakýsi skrytý význam s ohledem na budoucnost světa. Také tu ale byly názory, že to byl vysoce inteligentní člověk a svým konáním si přišel nejen na slušné peníze, ale také si zajistil slávu (především díky brutálnímu zavraždění manželky Romana Polanského - americké herečky Sharon Tate) a hlavně nesmrtelnost. Ať už to bylo jakkoliv, jedno se mu upřít nedalo a to jeho schopnost manipulace s lidmi. Jeremy Davies zvládl svoji úlohu ve filmu výborně, jeho zanícené řečnické projevy, pohled maniaka, náladovost, to vše nám příblížilo Mansonovu temnou stránku, ale také dokázal poukázat na zdánlivě lepší část tohoto člověka a představit tak vizionáře, který se snaží lidem ukázat lepší svět, kde "všechno patří všem, kde neexistují žádné zábrany a smrt je pouhou iluzí. Schopnost manipulovat s lidmi byla ve filmu dobře vidět také u závěrečného soudního přelíčení, když už celý svět věděl, co je Charles zač. I tehdy měl své věrné stoupence pořád ve své moci a oni v něj stále a navzdory skutečnostem nepřestávali věřit. Jeho "odkaz" nezemřel a je jisté, že se stal inspirací pro mnohé další. Helter Skelter, Mansonova údajná rasová válka měla změnit svět a on měl na jejím konci stát na vrcholu.

Plivu na tvůj hrob (1978)

Tohle byl opravdu festovně škodolibý film :D Byla to vlastně taková poněkud brutálnější verze pohádky. Dobro přeci zvítězilo nad zlem a je jedno za jakou cenu, nebo ne? Naše spisovatelka Jennifer je kus a kdo by se tedy divil tomu, co se tahle správná čtyřka venkovanů chystá provést s její důstojností. No každý ale ví, že tím nejhorším protivníkem je zhrzená a ponížená žena a tou se Jenn stane co nevidět. Hehe, skoro se zdá, že film natočila nějaká zapřisáhlá feministka, protože zatímco hrdinku obdařila chladným myšlením, pevnými nervy a tak z ní udělala důmyslný stroj na zabíjení, její mužští protivníci působí jako kohouti na střelnici. Ale tak když už je to ten Day of the woman, tak bych to skousnul. Pomsta bude sladká. Zvláště scéna ve vaně je perfektní - au :) Absence hudby, zajímavá práce s kamerou, herci-neherci ... to vše mi tu sedělo a já se při filmu bavil.