• Krátkometrážní

Maniac Cop 2 (1990)

Slabé béčkové pokračovanie znovu uvádza na scénu maniakálneho fízla Matta Cordella aby dokončil to, čo v prvom diely nestihol - očistiť svoje meno a pomstiť sa skorumpovaným policajtom. Hororová atmosféra jedničky opadla a nastupuje akcia a divoké prestrelky. Záver sa zmení na dobrú komédiu, kde sa z Cordella stáva živúca pochodeň a zapaľuje každého koho vidí. Bruce Campbell sa tu objaví len sotva na 20 minút, zato ho smelo nahradzuje charismatický tvrďák v podaní Roberta Daviho. Moc veľká zábava už to ale nie je, chýba totiž atmosféra prvého dielu ktorý ťažil atmosféru z temných ulíc New Yorku.

Maniac Cop (1988)

Krimi-horor o policajtovi, ktorý vstal z mrtvých, aby sa pomstil skorumpovaným fízlom a politikom, ktorí ho uvrhli do basy. Film vyniká temnou a depresívnou atmosférou nočného New Yorku a hlavne tu žiari skvelý Bruce Campbell. Temnú kulisu doplňuje aj smutná hudba. Zaraďujem medzi obľúbené horory.

9. rota (2005)

Sovietska vojna v Afghánistane (1979 - 1989) dnešným pohľadom pripomína sovietsku paralelu ku konfliktu USA vo Vietname. Tisíce vojakov bojovali v horách proti mudžahedínom a nikdy nedosiahli výraznejšieho úspechu. Vojnu ukončilo až stiahnutie vojsk samotným Gorbačovom. V príbehu sledujeme čatu parašutistov od ich výcviku v Uzbekistane až po nasadenie v teréne. Chvíľami mi film pripomenul Stoneovu Platoon či Full Metal Jacket od Kubricka. Akurát s tým rozdielom, že tu dotyční vojaci vedeli do akého pekla idú. Film má znamenitú videoklipovú štylizáciu a režisérovi sa skvele podarilo zachytiť atmosféru bojiska aj postupného rozpadu Sovietskeho zväzu. Poslednou dobou mi ruské filmy viac a viac šmakujú. Páčila sa mi Brestská pevnost (2010) a páči sa mi aj tento skvost. Ostatne natočil ho syn slávneho ruského režiséra Sergeja Bondarčuka.

Nákupní maniačky (2013) (pořad) odpad!

Pribrzdené telence sa s 500 eurami vyberú do obchodu a snažia sa čo najviac vyfintiť. Debilita modernej doby už pokročila do kozmických rozmerov. Je utrpením sledovať ako sa ženské s iq 80 promenádujú s obchodoch a vidia v nakupovaní hadrí zmysel života. Mne je z toho akurát tak zle. Väčšina ženských, ktoré sa v tejto relácii objavujú by sa hodili tak akurát ku šporáku alebo do bordelu. Zábava pre vygumovanú konzumnú spoločnosť. Zaujímavosti: pôvodný názov pre túto reláciu bol "Piče idú do Polusu".

Horákovi (2006) (seriál) odpad!

Príšerný pokus o sitcom nám ponúkne hromadu infatilných vtipov a postavy, ktoré sa správajú ako deti z pomocnej školy. Nechce sa veriť že z českých seriálov už sa definitívne vytratil situačný humor a originálne nápady. Jediné čo na diváka čaká je konská dávka trapnosti, kŕčovistosti a debilných ksichtov.

Godzilla (1954)

Sci-fi klasika o jednej naštvanej oblude, ktorá sa vybrala na výlet do Tokia. Vôbec sa nejedná o béčkový monster horor jak tomu bývalo v amerických predobrazoch. Tento film totiž svojím presahom jasne poukazuje na zahrávanie sa s prírodou, je tu plno odkazov na Hirošimu a Nagasaki a na terajšiu dobu nukleárnej hrozby. Pochvalu si zaslúžia predovšetkým vynikajúce triky.

Gappa (1967)

To je k nevíře, jak vetché a nerealistické ty stvůry byly. Daleko věrnější dinosaury dávali zadarmo ke krabici ovesných vloček.

Příběh kmotra (2013)

Tak toto bola teda pecka, akú som absolútne nečakal. Príbeh mafiánského kápa Františka Mrázka, ktorý sa napakoval v privatizácii, tuneloval miliardy z bánk a nakoniec sa aj paktoval s vysokými politikmi je natočený osobitným štýlom, aký sa v českých filmoch hneď tak nevidí. Ondřej Vetchý a Lukáš Vaculík podávajú skvelé herecké výkony a tento súboj ruky zákona a gangstera mi trochu pripomenul slávny Neľútostný Súboj Michaela Manna. Človeku je pri sledovaní tohto filmu zle keď vidí ako dokonalo je politická scéna spojená s mafiou. Bolo to tak vždy a bude to tak naďalej. Režisér Petr Nikolaev tak po filmoch ako Báječná Léta pod Psa, Kousek Nebe či Lidice natočil ďalší vydarený kus.

Rudý škorpion (1988)

Štandartné osemdesiatkové béčko kde sa z Dolpha Lundgrena ako príslušníka Specnazu stane hrdinný ochránca afrického ľudu proti zlotrilým sovietským agresorom. Nudná a značne naivná záležitosť s nezáživnou akciou. Najväčší kopanec pre diváka však nastane na záver pri tradične akčnom zúčtovaní kde logika dostala dovolenku a z filmu sa stane dobrá paródia.

Charlie: Všichni pejskové jdou do nebe (1989)

Musím priznať, že tento film som videl v útlom detskom veku, pretože pochádzam z generácie, ktorá zažila staré VHS a videopožičovne. Ale teraz som si po 18 rokoch projekciu zopakoval a moc nostalgie na mňa nepadlo. Skorej mi film pripadá dosť naivný a plný ohraných klišé o napravení sobeckého Charlieho, ktorý sa zmení na obetavého kamoša. Dobrým trapasom sú aj jednotlivé hudobné čísla. Ale je mi jasné že je to film pre deti, takže tým pádom mne ako dospelákovi už nemá čo ponúknúť.