• Krátkometrážní

Resident Evil: Apokalypsa (2004)

Akčné béčko plné bezduchej až primitívnej akcie postráda akúkoľvek atmosféru. A tej atmosféry sa z mesta plného zombíkov a temných uličiek dalo vyťažiť kvantum. Lenže to by na režisérskej stoličke nesmel sedieť pôvodným povolaním kameraman Alexander Witt (mimochodom nedávno pracoval ako pomocný režisér na Bondovke Skyfall). Film prakticky naväzuje na predchádzajúci diel: zombíci sa zo zariadenia "Hive" dostali na povrch a podarilo sa im ovládnuť celé mesto Racoon City. Mesto je zakrátko uzatvorené spoločnosťou Umbrella a hrstka preživších sa snaží nájsť spôsob ako zo zamoreného mesta ujsť. Sem tam sa tu síce nájde slušná akčná scéna ako napríklad bungee skok z helikoptéry či súboj Alice (Milla Jovovich) s mutantom zvaným Nemesis, ale väčšinou je to nuda a z filmu občas priam trčí diletantstvo režiséra. Skutočnej akcie sa dočkáte až v treťom pokračovaní s názvom: "Zánik". P.S. Film je to skutočne biedny a béčkový, ale je k nemu nadupaný soundtrack s kapelami ako: Rammstein, Killswitch Engage, The Cure, Demon Hunter či Slipknot. Ako puberťák som na tomto soundtracku dosť frčal.

Smrt krásných srnců (1986)

Dojemný film o útrapách židovskej rodiny Popperovcov počas vojny je natočený podľa známej knihy Oty Pavla. Karel Heřmánek tu podáva svoj životný herecký výkon.

Tali-Ihantala 1944 (2007)

Vojnová rekonštrukcia oficiálne najkrvavejšej bitky v histórii severských krajín. V lete roku 1944 sa červená armáda chystala definitívne dobyť Fínsko a pripojiť ho k SSSR. Po dvoch mesiacoch tuhých bojov však Fíni spoločne so švédskými a estonskými dobrovoľníkmi dokázali svoje pozície proti mnohonásobnej presile uhájiť a tým aj svoju nezávislosť. Tali-Ihantala nie je vojnový film na aké sme zvyknutí z hollywoodskej produkcie. Už len to že tu nie je prakticky žiadna hlavná postava, ktorá by rozprávala dej a navyše sledujeme tu viacero úsekov širokej fronty a tým pádom aj viacero postáv. Film je prekvapivo dosť naturalistický, drží sa historických skutočností a bojové scény postrádajú akýkoľvek pátos.

Iron Man 2 (2010)

Od akčného filmu natočeného podľa komixu divák logicky očakáva hlavne akciu. V pokračovaní Iron Mana sa však divákovi dostáva len dialógov a zápletka sa väčšinou sústreďuje na Starkove osobné a zdravotné problémy. Na akciu samozrejme príde rad tiež, ale prvá akčná scéna nastane až po 40. minúte a druhá akčná sekvencia nastáva až posledných 20 minút. To je na film s prívlastkom akčný trochu málo. Navyše hlavný záporák v podaní Mickey Rourka tu má len obmedzený priestor. Nebudem ale film zhadzovať, pretože zábavný fakt je a to hlavne kvôli charismatickému a ako vždy vtipnému Robertovi Downey Jr., ktorý celý film ťahá dopredu. No a samozrejme aj vďaka soundtracku, ktorý obohatili AC/DC. Čakal som ale že to bude väčší odvaz.

Odpor (2008)

Musím povedať že som dosť sklamaný. Očakával som pôsobivé vojnové drama, kde sa partyzáni snažia zachrániť stovky Židov pred nacistami, ale dostal som hollywoodskú limonádu nacpanú patosom až k prasknutiu. Režisér sa síce snažil mnohé scény natočiť čo najpôsobivejšie, ale až na dve výnimky pôsobivé nie sú a v záverečnej polhodine vás tu začnú otravovať tisíckrát videné klišé. Medzi také klišé patrí napríklad záchrana na poslednú chvíľu či až gýčovitá scéna prechodu cez bažiny, ktorá má symbolizovať exodus Židov pod vedením Mojžiša cez Červené More. Musím povedať že s výnimkou Tuvia Bielskeho, ktorého skvele zahral Daniel Craig som tu nenašiel ani jednu sympatickú postavu a až do konca filmu mňa vytáčala trapná židovská symbolika spoločne s nemenej trapnou scénou svadby. To už som bol z filmu skutočne otrávený. Idem si radšej spraviť chuť starou klasikou "Idi i Smotri" z roku 1985, ktorá rozoberá tému drancovania Bieloruska ďaleko pôsobivejšie a oveľa viac naturalistickejšie. A čo sa týka Holocaustu, pozrite si radšej klasiku Schindlerov zoznam či Pianistu.

Pád Třetí říše (2004)

Na začiatku je nutné uznať jednu vec: Nemci točia otrasné ba až brakové seriály, ale filmy jednoznačne točiť vedia. A sú to hlavne filmy, ktoré sa zaoberajú ich vlastnou históriou. Za posledných 5 rokov som videl z nemeckej produkcie jeden vydarený film za druhým. Môžem menovať napríklad Baader-Meinhof Komplex, oscarom ocenený Das Leben Der Anderen a práve titulný Pád Tretej Ríše. Film sleduje posledné chvíle Adolfa Hitlera, (v démonickom podaní Bruna Ganza) ktorý vo svojom bunkri v podzemí Berlína čaká na zázrak, ktorý by odvrátil jeho nevyhnutný koniec. A tento pohľad je dosť surový až dokumentaristický. Zo všetkých postáv sú nám tu predstavené všetky osobnosti a nacistickí pohlavári, ktorý len v tretej ríši boli: Albert Speer, Joseph Goebbles, Heinrich Himmler či Hermann Göring. Herecké výkony sú skutočne na úrovni a Bruno Ganz na seba strháva zaslúženú pozornosť. Film sa dá po 9 rokoch od jeho premiéry označiť aj za kultový, pretože scéna ako sa Hitler vzteká už koluje v podobe rôzných paródii na Youtube už dlhé roky. Každopádne je Der Untergang pôsobivou rekonštrukciou rozpadu Tretej Ríše a poteší každého milovníka historických filmov z 2. Svetovej Vojny.

Nelítostný souboj (1995)

Al Pacino ako policajný detektív Vincent Hanna sa vydáva po skupine profesionálnych zlodejov vedených Neilom McCauleym v podaní Roberta De Nira. Obaja sú profesionáli a robia svoju prácu najlepšie ako vedia. McCauley a jeho banda majú v pláne prepadnúť banku v centre Los Angeles a následne zdrhnúť za kopečky. Zabudli však na to, že horlivý detektív Hanna ich nenechá len tak odísť. Hlavnou silou celého filmu je jednak ultrahviezdne obsadenie, ale v prvej rade je to ústredná dvojica, ktorá stojí proti sebe, navzájom si šlape na päty ale zároveň sa rešpektujú. Film má veľmi dusnú atmosféru z ktorej neskôr čerpal Christopher Nolan pri tvorbe filmu The Dark Knight. Zároveň je vo filme veľké množstvo nezabudnuteľných scén ako napríklad 10 minútová efektná prestrelka medzi gangstermi a políciou v centre mesta či dialóg oboch ústredných postáv o zmysle života a o tom, že sa človek nemá upínať k ničomu, čo by nedokázal za 30 sekúnd opustiť. Pre mňa osobne je splnený sen vidieť dvoch mojich najobľúbenejších hercov v súboji, pri ktorom je divákovi tejto geniálnej kriminálky fakt horko. A rovnako skvelo ich dopĺňajú herci ako Jon Voight, Val Kilmer, Tom Sizemore, Ted Levine, William Fichtner, Danny Trejo, Wes Studi, Henry Rollins či dokonca aj mladá Natalie Portman. Zo všetkých filmov, ktoré kedy Michael Mann natočil, je tento jeho najlepší.

Barbar Conan (1982)

Arnie sa v tomto legendárnom príbehu vydáva s mečom v ruke do boja proti zákernému vodcovi hadieho kultu Thulsa Doomovi (James Earl Jones). Schwarzeneggerove svaly v plnej sile, monumentálna hudba Basila Poledourisa a scénár Olivera Stonea. To sú všetko základné ingrediencie tejto nesmrteľnej fantasy klasiky, ktorá aj po 32 rokoch pôsobí stále rovnako zábavne a na bojové scény je radosť pozerať. Rovnako tak sa podarilo perfektne vykresliť bájnu mýtickú zem v ktorej sa film odohráva. Pokiaľ je v Arnoldovej hereckej kariére film, ktorý ho dostal na vrchol, tak je to jednoznačne tento. Skrátka a jasne: na zrádnu mágiu platí jedine ostrý meč.

Wanted (2008)

Akciou nabitá bomba, v ktorej sa James McAvoy premení z usmrkanca na špičkového strelca a ukáže všetkým motherfuckers zač je toho loket. Komiksové prestrelky a Angelina Jolie v žiguláku sú len špičkou ľadovca tejto adrenalínom namumpovanej akčnej jazdy, ktorá jasne ukazuje jak má vyzerať pocitvá strieľačka.

G. I. Joe (2009)

Na úvod môjho komentára sa k tomuto filmu hodí jeden vtip: "na rusko-čínské hranici došlo k závažnému incidentu, dva čínské tanky napadly ruský traktor, ten palbu opětoval a po zničení obou tanků v klidu odlétl". Zhruba v takomto duchu sa nesie celý film v tom zmysle, že by ten traktor šoféroval (pilotoval) niektorý z tejto akčnej skvadry.. G.I. Joe je akčný film na motívy plastových figuriek, ktoré pozná asi každý, kto sa ako chlapec hrával s vojakmi. Práve detská fantázia a kvanta zbraní sú súčasťou tohto nabušeného blockbusteru, ktorý svojou infantilitou a nelogičnosťami hravo strká do kapsy Schwarzeneggerovské Komando. Po úvodných 30 minútách sa film prakticky nezastaví a rejža Stephen Sommers (Chobotnice, Mumie, Van Helsing) nám s prehľadom servíruje jednu akčnú scénu za druhou. Je libo honičku miniponoriek pod obrovským ľadovcom či scénu zničenia Eiffelovej veže? Nezabúda sa ani na vzťahy medzi jednotlivými postavami, hlášky a samozrejme ani na romantickú zápletku. Nebudem tu zakrývať jedno: film je infantilná blbinka, ale je to blbinka setsakramentsky zábavná a ani na chvíľu som sa pri tomto filme nenudil. Preto nechajte logiku za dverami a znovu oživte svoju detskú fantáziu.