• Krátkometrážní

X-Men: První třída (2011)

X-Meni mňa vždy bavili, to priznám hneď. First Class je predpokračovanie a odhaľuje, ako sa Charles Xavier a Erik "Magneto" Lensherr zoznámili aj čo vôbec viedlo k nepriateľstvu. Sme v roku 1962 a vo Svete zúri studená vojna. Dochádza k vypuknutí kubánskej krízy a jeden extra silný mutant a bývalý nacista Sebastian Shaw (Kevin Bacon) sa snaží rozpútať Tretiu Svetovú. Režisér Matthew Vaughn nesklamal a dokázal urobiť z X-menov úžasný perquel plný skvelých trikov a so záverečným bombastickým finále. Oproti trapnému X-Men: Posledný vzdor totiž Vaughn dokázal k filmu pridať silný príbeh a vzťahy medzi mutantmi. To je niečo, čo Brett Ratner nedokázal. Musím povedať, že ani na chvíľu som sa u filmu nenudil a herecké duo James McAvoy a Michael Fassbender zahrali svoje úlohy dokonalo. A Wolverinova cameo úloha poteší snad každého fanúšika série.

Haunt (2013)

Toľko prevarených klišé pokope sa hneď tak nevidí. Rodinka sa presťahuje do baráku v ktorom straší a dvaja teenageri začnú komunikovať s duchmi pomocou rádia. Snáď z každého záberu priamo trčí vykrádanie nápadov z iných filmov (utopené decko až príliš pripomína Samaru z filmu Kruh, záverečné titulky drzo kopírujú Insidious) a záver je predviedateľný už od začiatku. Nehovoriac o nulovej atmosfére. Tých pár lakačiek už výsledný dojem nenapraví.

Slunce, seno, slanina (2013) (pořad) odpad!

Hromada buranských primitívov s iq bublajúceho bahna sa vytŕča na obrazovke a myslia si akí sú borci. A tá alkoholická troska, ktorá sa hrá na veľkú hlavu rodiny by zaslúžila lopatou po gebuli. Hnus!!!!!!

Contracted (2013)

Mladá lesba sa nakazí pohlavnou chorobou a začne sa pomaly rozpadávať. A to nielen fyzický ale aj psychicky. Zhruba prvá polovica filmu je správne nechutná a je to poctivý splatter horor jak sa patrí. V druhej polovici (ako to už tak vo väčšine nových hororov býva) však tempo filmu začne upadávať, pôvodná hustá atmosféra sa stratí a z filmu sa nakoniec stane tuctová vyvražďovačka so zombie pointou. Film zrážajú k podpriemeru aj nesympatické postavy ako napríklad vymletá matka hlavnej hrdinky, ktorá si myslí, že jej dcéra fetuje, pritom je očividné, že jej problémy sú ďaleko horšieho rázu. Z postáv je tu ale vyložene nechutná postava priateľky hlavnej hrdinky, ktorá vo filme otvorene vyhlasuje že nenávidí mužov. No aspoň že počas filmu dostane čo proto. K filmu sa dá dodať snad už len, že potenciálnemu divákovi vezme nielen chuť do jedla, ale aj chuť na sex (scénka s červíkmi). Jedno je isté: druhý raz už to vidieť nechcem.

Světová válka Z (2013)

Nie je to až taká bomba jak si asi všetci myslia. V prípade tohto velkofilmu jasne víťazí forma nad obsahom a celý príbeh je až neuveriteľne naivný. Brad Pitt tu zasa predstavuje typického amerického hrdinu, ktorý všetkých zachráni a chýba tu výraznejšia dramatická linka. Rovnako jak nelogičnosti ako že cesta z južnej Korey do Izraele sa dá absolvovať za chvílu. Samotná koncepcia svetovej nákazy, ktorá mení ľudí na krvilačné monštrá tiež nie je dvakrát originálna. Veď to sme videli už dávno v Romerových zombie hororoch či 28 dní Poté. Napriek tomu sa však hlavne kvôli niektorým bombastickým scénám z filmu stáva dosť dobrý blockbuster. Pre mňa však len na jedno pozretie.

Smotánka (1996) (pořad) odpad!

Vo vyspelom civilizovanom svete sú za celebrity považovaní spisovatelia, vedci, umelci či režiséri. V čiernej diere Európy zvanej Slovensko sú však za celebrity považovaní alkoholici, feťáci, zlatokopky (kurvy), tunelári či kadejakí primitívovia. Sledovať túto reláciu je čisté utrpenie a je utrpením sledovať hromadu imbecilov typu Braňo Mojsej či múmie ako Eva Máziková, ktorí sú považovaní za VIP. Toto nie je smotánka, ale Zakysanka po záruke, z ktorej môže človek dostať riadnu hnačku.

Americký vlkodlak v Londýně (1981)

Myslím že tento film sa dnes môže smelo zaradiť medzi klasiku (nielen) vlkodlačích hororov. Príbeh o tom ako dvoch amerických turistov na anglickom vidieku napadne vlkodlak a následne sa z jedného z nich vlkodlak stane, je dnes už povinná klasika. Film sa stal prelomovým hlavne aj kvôli špičkovým maskérským efektom za ktoré dokonca obdržal Oscara. Na filme mňa veľmi potešili aj typické anglické stereotypy (dvojpodlažný autobus, školáci v uniformách) či notná dávka čierneho humoru. Záver by sa divákovi mohol zdať mierne odbytý a splácnutý narychlo, ale možno vďaka záverečnému krvavému masakru v pornokine a následne na Piccadily Circus má ten správny šmrnc. Za pozornosť stoja aj ujeté snové sekvencie hlavného hrdinu.

Motörhead - Ace of Spades (1980) (hudební videoklip)

If you like to gamble, I tell you I'm your man, You win some, lose some, all the same to me, The pleasure is to play, makes no difference what you say, I don't share your greed, the only card I need is The Ace Of Spades Playing for the high one, dancing with the devil, Going with the flow, it's all the game to me, Seven or Eleven, snake eyes watching you, Double up or quit, double stake or split, The Ace Of Spades You know I'm born to lose, and gambling's for fools, But that's the way I like it baby, I don't wanna live for ever, And don't forget the joker! Pushing up the ante, I know you wanna see me, Read 'em and weep, the dead man's hand again, I see it in your eyes, take one look and die, The only thing you see, you know it's gonna be, The Ace Of Spades

Dlouhý Velký pátek (1980)

Napínavá gangsterská výprava do útrob londýnského podsvetia. Vzhľadom k tomu že Bob Hoskins včera zomrel, som si uvedomil aký skvelý herec to bol, pretože v tomto filme v úlohe mafiánského bossa Harolda Shanda úplne exceluje. Jednu zo svojich prvých rolí tu vytvoril aj mladý Pierce Brosnan ako člen IRA.

Tři sestry - Lidojedi (1993) (hudební videoklip)

"Jezdíme hrát do Světa, z konzervy žerem párky................"