• Krátkometrážní

Stav ztroskotání (1983)

Klasický normalizačný výtvor plný omletých klišé. Parta vodákov splavuje rieku, dostanú sa do krížku s tlupou cigánov. Časom sa im stratia prachy a podozrenie pochopiteľné padá na našich milovaných spoluobčanov. Nakoniec sa ale podľa žánrových pravidiel samozrejme ukáže, že páchateľ je niekto iný. Film dnešného diváka zaujme snad len plejádou dnešných "celebrít" ako: Brožová, Jílková, Renč, Suchánek, Zounar, Tofi či Blanarovičová. Ale to je asi jediné čím stojí za pozornosť. Filmu totiž chýba patričné tempo, vďaka ktorému by film išiel dopredu. A niektoré postavy sú nesympatické až hanba, napríklad zabrzdená blbka, ktorá sa zabuchne do vodcu cigánov (Tofi).

Žhavé výstřely 2 (1993)

Humorom a akciou nabitá paródia na filmy Rambo, Basic Instinct či Star Wars. Herci si tu robia srandu sami zo seba a Lloyd Bridges ako prezident Benson nemá chybu. Skutočná klasika paródií, u ktorej sa smejete od začiatku až do konca.

Sexy párty (2002)

Ako väčšina "prcičkovských" komédií je aj táto v mnohých momentoch dosť nechutná a zvrhlá. Ale na druhú stranu aj sakramentsky vtipná a Ryan Reynolds má tak veľké charisma, že dokonalo utiahne celý film.

Strážci - Watchmen (2009)

Adaptácia komiksu Alana Moora (Z Pekla, V jako Vendeta), ktorá bola dlhé roky považovaná za nezfilmovateľnú. Sme v alternatívnej realite v roku 1985. U moci je stále Richard Nixon a USA vojnu vo Vietname vďaka Watchmenom vyhrala. Na dvere však klepe hrozba nukleárnej vojny so ZSSR. V úvodnej scéne je jeden z Watchmenov zabitý a zvyšok sa snaží vypátrať prečo musel zomrieť. A pravda bude veľmi krutá. Prvé čo ma pri sledovaní tohto filmu napadlo je, že temnou noirovou atmosférou a neónovou štylizáciou pripomína klasiku Blade Runner. Monológy hrdinov či jednotlivé flashbacky vás dokonalo pohltia a napriek tomu že je film dosť dlhý, tak sa tu ani na chvíľu nenudíte. Film mňa dosť prekvapil nečakaným množstvom násilných scén, kde sa lámu ruky a krv strieka všade naokolo. Musím povedať že to sa v komiksovej adaptácii hneď tak nevidí. Režisér Zack Snyder (Dawn of the Dead, 300) filmu dodal úžasný vizuálny štýl, ktorý spoločne s inteligentnými dialógmi a sympatickými postavami vytvára z filmu dokonalý zážitok, ktorý vo mne ostane nadlho. Videl som 3,5 hodinový ultimate cut a je to skutočne filozofická lahôdka s množstvom pridaných scén vrátane animovaných sekvencií "Príbehy čiernej lode". S Blade Runnerom má tento film ešte jedno spoločné, a síce že film sa nedočkal v kinách tak veľkého úspechu aký asi tvorcovia očakávali a že mnoho divákov "konzumentov" tento film dokonca zatracuje ako nudný a ukecaný. Ale ja si myslím že za takých 10-15 rokov bude tento film považovaný za neodmysliteľný kult - presne ako Blade Runner.

Pekelná noc (1981)

Som z tohto filmu moc sklamaný. Očakával som že to bude temný horor o strašidelnom dome, ale dočkal som sa len nudnej a uťahanej zlátaniny, kde sa pred kamerou pitvorí Linda Blair. Scénar je dosť deravý a plný nelogičností (pochybujem že by polícia na vraždu reagovala tak retardovane) a titulný vrah sa podobá skorej na Lurcha z Addams Family. A o nejakej atmosfére sa už vôbec hovoriť nedá. Myslím že filmu by sa hodil názov "Boring Night".

Noc patří nám (2007)

Krimi o boji newyorkskej polície proti ruským drogovým gangom v 80tých rokoch. Okrem hustej atmosféry celý film dokonalo dotvárajú precízne herecké výkony tria Phoenix, Wahlberg, Duvall. Za pochvalu stojí aj efektná automobilová honička v silnom daždi.

The Fialky - Scéna (2010) (hudební videoklip)

Chlapci na to v tejto piesni dokonalo kápli. A síce že internetové fóra a kadejaké debilné diskusie sú plné "punkových všeználkov", ktorí sa snažia udeľovať punkové diplomy a všade boli a všetko poznajú. Práve to ma na súčasnom punku sere, neustále narastanie negatívnych reakcií na adresu kapiel, ktoré sa fakt snažia a ktoré to hlavne baví. Každopádne Fialky patria medzi to najlepšie čo sa v českej punkovej scéne nachádza a ja osobne im držím palce nech robia ďalej takú kvalitnú hudbu jak doteraz.

Nepřítel státu (1998)

Napínavý hi-tech thriller, v ktorom sa z právnika v podaní Willa Smitha stáva psanec na úteku pred vládnými agentmi. Má totiž disketu s dôležitým svedectvom, ktoré by mohlo ohroziť samotné vládne kruhy. Napätie od začiatku až do konca, skvelé herecké výkony Smitha a Genea Hackmana a záverečná pointa. Úžasný filmový zážitok.

8. míle (2002)

Nejde o hip hop a podobné hovadiny. 8. míla je skorej o tom, ako by mal človek ísť za svojím cieľom a dosiahnúť ho za každú cenu. Eminemovi sa to podarilo a tento film je jeho skvele natočená autobiografia.