Dobrý soused Sam (1964)

Filmu by zajisté prospěl důslednější střih, 130 minut je vážně příliš dlouho, když se navíc to nejvtipnější odehraje již v první hodině. Ale i tak musím uznat, že Davidovi Swiftovi se podařilo natočit nadprůměrnou komedii s výbornými herci v hlavních rolích. Jack Lemmon svého Sama Bissela hraje bravurně, je evidentní, že komedie mu sedí. Romy Schneider komediální herečkou nikdy nebyla, přesto se jí v tomto filmu daří mezi své americké kolegy výborně zapadnout. Ale jak jsem rád, že v Hollywoodu nezůstala a raději se vrátila do Evropy. Jak sama říkala, proč dělat v Americe to, co tamější herečky umějí stejně dobře, možná i líp.

Kočičí hra (1982) (divadelní záznam)

Samotná divadelní hra není nikterak výjimečná. Výjimečný, jedinečný, dechberoucí je výkon Dany Medřické, která Erži Orbánovou nehrála, ona jí byla.

Vdavky Nanynky Kulichovy (1925)

Vynikající Antonie Nedošinská (která snad celý život vypadala stejně), kouzelná Anny Ondráková, která na menším prostoru zastiňuje ostatní herečky, úchvatný Karel Lamač jako její nápadník nebo třeba Josef Šváb-Malostranský (první český herec) v malé, ale vtipné roli. Příjemný film, který si zaslouží hodně hlasité štandrle.

Svatební košile (1925)

Velká škoda, že se toto hororové zpracování Erbenovy klasiky nezachovalo celé. Skvělé, pochmurné, smrťoucí, dechberoucí.

Je třeba zabít Sekala (1998)

Pardon, ale Sekal nemá koule. Zajímavý je především tím, že se jedná o jeden z nejpřeceňovanějších porevolučních filmů. Vše už řečeno v komentářích Faidry nebo Sportovce.

Alois Nebel (2011)

Líné, pomalé, téměř nudné. Člověk by to vše odpustil, kdyby se po 90 minutách konalo nějaké grandiózní finále, ve kterém by se všechny ty malé a větší příběhy pospojovaly a divák jen koukal, jak to vše je geniální a logické. Nic takového se však nekoná. Film končí, jak začal. Kdyby skončil po 40 minutách, mám z něj úplně stejný pocit jako po hodině a půl. Vizuální podoba filmu je asi zdařilá, nicméně to je jediné, čím je tento snímek zajímavý. Forma vítězí nad obsahem. Z mého pohledu přeceňované dílo, velmi přeceňované. .. Ono to už v zahraničí dostalo nějaké ceny? Ahá, tak to asi musí být hodně dobré... Pošleme to na Oscary a uvidíme...

Chyťte ho! (1924)

Výborná groteska se skvělou Anny Ondrákovou a Karlem Lamačem v hlavních rolích. Tolik originálních gagů, to by jeden pohledal. Jsem moc rád, že jsem mohl tento film vidět na velkém plátně.

Neznámé matky (1921)

Dnes se na tento film už nedá dívat jako na drama. Ve svém přehrávání a teatrálních gestech je to vlastně velmi povedená komedie. On to sice nebyl záměr tvůrců, ale co. Dnešní divák se baví. A to výborně. Mimochodem, kde jinde uvidíte mladou Zdeňku Baldovou (teta Pa z Eva tropí hlouposti) nebo Františka Kovaříka ;-)

Max a rváči (1971)

Jak dopadnout bandu zlodějíčků při něčem větším? Vnuknout jim myšlenku, že na velkou akci mají. Ještě je potřeba seznámit se s přítelkyní jednoho z nich... Max to má dobře vymyšlené, všechno vychází podle plánu... nebo vlastně nevychází? Skvělé kriminální drama s propracovanými charaktery postav. Tak jak to Claude Sautet uměl. Michel Piccoli a Romy Schneider ve své vrcholné formě.

Muži v naději (2011)

V žádném případě bych nemluvil o komedii. Spíš o pokusu o vztahové drama s komediálními prvky. Každopádně je filmu řečena celá řada pravd, vážné chvíle střídají chvíle veselé. Zápletka originální, vývoj neočekávaný. Ženy v pokušení to však nejsou. Ty alespon v první polovině nasadily výborné komediání tempo, to se u Mužů v naději nekonalo. Škoda, těšil jsem se. Film je to však příjemný, jen nevím, jaký žánr jsem vlastně viděl. Každopádně Vejdělek nám dokazuje, že má stále nápady a dokáže je úspěšně převést na plátno.