Masaryk (2016)

Film byl jiný než jsem očekával, a nemohu říci že bych byl zklamán. Jistě, spousta scén je poznamenána autorskou licencí, včetně hospitalizace, která je spolu s psychoanalýzou kmenem, ze kterého vybíhají jednotlivé dějové "větve". Ale je současně přiznat, že se nejedná o klasický životopisný film (to by asi musel zachytit větší časový úsek života JM), ani o hraný dokument. Ke cti autorů podle mne patří i to, že děj není postaven na smrti Jana Masaryka - událost, která je v souvislosti s ním nejčastěji zmiňována. Jde o film, který má východisko ve skutečných událostech, ale jeho účelem není vzdělávat, ale bavit, a do jisté míry vychovávat. A tuhle premisu film splňuje. Stejně tak ty, který chtějí něco víc, by mohl inspirovat ke shlédnutí skutečných dokumentů, přečtení skutečného životopisu...seznámení se s fakty o době a lidech. Sám cítím, že alespoň kousek tohoto záměru autoři mohli mít. Roden svoji roli zvládl s bravurou sobě vlastní, osobně jsem měl trošku rozpačitý pocit z Beneše - ani ne tak kvůli výkonu O.Kaisera, ale proto, že moje představa Beneše je poněkud jiná - ale to je spíše můj problém. To, jestli 12 lvů je oprávněných či nikoliv, hodnotit nehodlám a ani si netroufám. Kvůli nim jsem na film nešel, jejich počet mne nevede k pění nadšení z filmu, a současně kritika, která se kolem jejich počtu strhla mne nevede k zatracování filmu, který mne upoutal.

Četníci z Luhačovic - Bestie (2017) (epizoda)

Poté, co ze seriálu zmizel komický Sova, snad definitivně zmizela i Hejkalová. Tomicová svoji roli zahrála dobře, ale její hraní bylo už příliš dlouho "monotematické" a vývoj, který by pozitivně ovlivnil seriál se očekávat nedal. Zato Gebert zraje jako víno.Jsem zvědav, zda a kam se bude vyvíjet bigotní Polívka. Příběh má napětí i skoro i překvapivé rozuzlení, i když možná jen z pohledu diváka, který ví že je to detektivka, a ví že se něco muselo stát, a k tomu všemu ještě nahrávají indicie, které jsou časově příliš blízko, aby je divák "zapomněl". Každopádně, poctivý scénář, dobrá režie, dobré herecké výkony. A tudíž i poctivé 4 body.

Četníci z Luhačovic - Dopis se záhrobí (2017) (epizoda)

příběh, který mne oslovil poněkud méně než několik předchozích. Nejen parodické vystupování velitele (při vší úctě k hereckému výkonu ale s nepochopitelným režijním záměrem), který snad v tomto díle končí. Ale i časově nelogické situace - v době přestřelky je dost času zavolat soudce k výslechu a vyslýchat ženu, jejíž čin je nesrovnatelně méně závažný a která se bez problémů k jeho spáchání přiznává. Střet starce a tří mladých a těžce fyzicky pracujících mužů s překvapivým závěrem. Vrah, který by podle četníků neměl očekávat, že je mu někdo na stopě. Fraška s pohřbem....Ale z mého pohledu to vylepšil úplný závěr - až jsem měl strach že vše skončí v duchu mýdlové opery.

Četníci z Luhačovic - Zpěvačka (2017) (epizoda)

Zdá se, že tvůrci si uvědomili, že Sova jako velitel-šašek je neudržitelný.Poněkud jej znormálnili a tak se seriál dostává opět do dívatelnější polohy. Sice se mně zdá, že vývoj postavy Sovy je poněkud předvídatelný (nebo budu překvapen tím, že se pletu), stejně jako se dal očekávat vývoj postavy Voříška. Docela mne zaujaly dvě věci - kněz exorcista (domníval jsem se, že po první válce se u nás tohle nepraktikovalo) a téměř bezmezná subordinace policistů při zákroku a "úletu" velitele od předpisů. Není to sice veledílo, ale jako páteční oddechovka - proč ne.

Dr. No (1962)

První z bondovek. Natočená tak, že i po 55 letech neztratila kouzlo. Jistě, mnohé je překonáno díky počítačové technice a trikům, některé scény působí v dnešní době naivně, absentuje dnes mnohdy všudypřítomná spousta krve a násilí. Ale zůstává napětí (i když někdy trošku rozpačité a odpovídá době), půvab nejen sexy symbolu 60.tých let Ursuly Andress ale i přírody, nadlehčenost dialogů a šarm Jamese Bonda. Ale zůstává výkon Seana Conneryho, který stál na startu příběhů Jamese Bonda, určil charakter postavy a podle mého názoru nebyl v dalších příbězích nikým překonán. Takže za mne plný počet hvězd...a to nedávám mnoha filmům.

Četníci z Luhačovic - Padělek (2017) (epizoda)

Je složité hodnotit. Příběh je zajímavý, má napětí i spád. Stále víc sympatií si u mne získává postava Geberta, a to nejen svojí loajalitou. Také Zedníček se s postupujícími díly podává lepší výkon. Bohužel nový četnický velitel patří do psychiatrické léčebny, nikoliv jako velitel stanice. Nevím, co bylo účelem takto karikované postavy - osobně si myslím, že (nejen) v prvorepublikovém četnictvu by takový člověk neobstál více než několik dnů. A nevím, jestli bylo účelem toto popřít. U minulého velitele (Vlacha) bylo akceptovatelné jeho trauma z války a tyto projevy ve službě, ale nový velitel předvádí jedním slovem frašku. I za něj mně to bylo líto. A musím říci, že díky tomu jen tři hvězdy.

Četníci z Luhačovic - Staré dluhy (2017) (epizoda)

Příběh, který měl napětí i překvapení.Ukázal, jak minulost může ještě dlouho doznívat a mít tragické následky. Případ "lázeňského podvodníka" byl možná poněkud nadbytečný a posazen a do absurdní komičnosti. Ale při hodnocení jsem od tohoto odhlédnul a hodnotit základní děj. A ten určitě stál za plný počet hvězd. Jen je škoda smrti Vlacha. Jeho příchod do příběhů znamenal výrazné zlepšení ratingu seriálu, a jsem zvědav jestli to nebude znamenat opět pokles. I když Gebrt je ve své roli dobrý, pokud se stane (uvidíme) velitelem stanice - obávám se, že to bude ke škodě. Neměl by vyrůst přes vlastní charisma - a to není o hereckém výkonu, to je výrazu postavy.

Četníci z Luhačovic - Evička (2017) (epizoda)

Stejně jako v případě minulého dílu, i nyní bych komentoval že jednotlivé díly se mně líbí stále víc. Když pominu drobnosti, jako že hledání děcka je fakticky postaveno na stejnou úroveň jako ztracená kráva (a to i při vědomí toho,že kráva byla nejcennějším majetkem), nebo přeslechnutá výzva cikánů "jdete si pro tu malou"....a pár podobných drobností, měl tenhle díl prakticky vše - zápletku i napětí, překvapivé rozuzlení, herecké výkony které potěšily. A nepominutelné je zachycení atmosféry období po první válce, včetně autority tehdejšího četnictva. U nás dnes už neuvěřitelné, ale v Rakousku a Německu stále přetrvávající. To závidím. Takže s tímhle dílem téměř úplná spokojenost.

Četníci z Luhačovic - Tabačka (2017) (epizoda)

Musím uznat, že díl od dílu je seriál lepší. A tak jsem i za celkový seriál změnil hodnocení o hvězdičku výš. Zajímavý příběh ( u kterého jsem se v kontextu dnešní doby jen usmál - 50 kg tabáku, to by dnes celníky ani ze židle nezvedlo), dobré natočení, herecké výkony. Snad to nebyl vrchol, po kterém bude následovat ústup.To by byla škoda. Jinak je zajímavé sledovat nejen příběh současný, ale i historický kontext - pro našince jen těžce představitelné podmínky práce a bydlení v tehdejší (státní) továrně, chování strážných...ale i autoritu tehdejších četníků. Výhrady (nejen v tomhle díle) mám trošku k prostředí - většina domů je rozpadajících se, neudržovaných. Nemyslím si, že by tohle odpovídalo tehdejší realitě. A je to škoda. Myslím, že domy ve stavu odpovídající té době by se daly najít.

Dobrodružství kriminalistiky (1989) (seriál)

Když jsem tenhle seriál sledoval před léty, dal jsem mu 4 hvězdičky.Dnes, s odstupem času (a pod vlivem dalších TV "detektivních" seriálů) jsem hvězdičku přidal. Možná je v tom i kapka sentimentu za starou, odcházející - či už odešlou generací herců, přesvědčivá atmosféra prostředí i času.