Dech života (1987)

U tohoto dílu jsem se skutečně bavil. Bohužel nejzábavnější byly snaha zachytit socialistické reálie a reálie sovětského chování.Když Rus tak buran (třeba dozorce ve věznici) nebo hlupák. Když socialistická žena (plynařka Máša) blbá husa. Když socialistický voják, tak hňup. Tohle mně přišlo příliš laciné, a film který má jinak spád, Bond který má akčnost, tak docela ztrácí.

Chobotnička (1983)

Nelze ji označit za nezajímavou. Ale některé trikové scény jako by byly natáčeny od 10-15 let dříve. Tehdy by mohly zaujmout, zde pouze přetrpět. Některé jsou uvěřitelné ještě míň než scény akční - zkrocení tygra, určité scény na letadle...Věk agenta bych jako problém neviděl, on sám nějak nepřehrává, ani se nezesměšňuje "mládnutím". Pokud by ale byl příběh natáčen někde jinde než v Indii, možná bych dal o hvězdičku míň. Ale takto prostředí nahrazuje některé slabší momenty. A závěrem jsem si nemohl nepovzdychnout - 007 je pro mne Connery.

Schindlerův seznam (1993)

Nevím jestli existuje absolutní dobro. Ale určitě existuje absolutní zlo. Ale i to může být poraženo dobrem, byť ne absolutním. Schindler nebyl jednoduchou postavou - a s odstupem času není možno ani jednoznačně vyslovit názor, zda v jeho povaze, v jeho motivaci převažovalo to pozitivní nebo negativní. Zda péče o "jeho židy" byla motivována ziskem či naopak zisk byl prostředkem, aby jim mohl pomáhat. Zda jeho pomoc židům byla snahou o odčinění předválečné spolupráce s německými tajnými službami, nebo byla vytvářením alibi pro poválečné období. Zda byla upřímná jeho spolupráce s Němci nebo naopak součinnost s židovským prostředím. Není snadné být soudcem - zejména, pokud žijeme v jiné době, v jiném prostředí, ve zcela jiné situaci. Nicméně, nezpochybnitelnou je jeho záchrana skupiny židů - bez ohledu na motivaci, bez ohledu na to zda jich bylo o něco více či méně než většinou uváděných 1200. A za tu si úctu zaslouží. Ale k samotnému filmu - měl jsem obavu z toho, že film o této délce bude dlouhý a dějově rozvláčný. Nebylo tomu tak. Děj napínavý, byť mnohdy i díky zachycení drsné reality té doby. A kdybych měl dát tomuto filmu jedno zvláštní ocenění, byla by to kamera. Syrová, zpravidla černobílá, působivá. Film, který i po více než dvaceti letech neztratil na aktuálnosti, neztratil na působivosti, neztratil na napětí a zajímavosti.

Špion, který mě miloval (1977)

Díl, který nebudu počítat mezi ty nejpovedenější. I když některé okamžiky byly povedené (snad nejvíc mně pobavila "pra-SMSka". Příběh pobavil, ale bylo v něm i na Bonda příliš neuvěřitelných technických prostředků, závěrečná bojová scéna připomínala spíš boj o Stalingrad a auto-obojživelník byl i na mne moc. Takže v tomto případě jen za přehnanost o jednu hvězdu míň.

Žít a nechat zemřít (1973)

jedna z nejlepších bondovek. Connery byl sice Connery, ale Moore byl jeho důstojným nástupcem. Nikoliv kopií, ale nástupcem. Filmu lze vyčítat méně akce, fantazie i nereálnosti oproti jiným příběhům, ale obsahuje spoustu vyloženě gurmánských scén - pohřební průvod, woodoo tanec. Obsahuje i spoustu v té době akceptovatelných skutečností - dnes by bylo téměř nemyslitelné, aby prakticky všechny negativní postavy byly černošské a naopak až na výjimku jsou kladné postavy "bílé". Závěr scény s krokodýly byl poněkud předvídatelný, honička na vodě obsahovala crazzy scény a byla spíš humorná než dramatická. U scény woodoo tance mně vadilo, že z celkově působivého zjevení se dostáváme do megapodzemí, které mne neoslovilo, především svojí účelovostí. Za tuhle scénu hvězda dolů.

Diamanty jsou věčné (1971)

Dobrá zábava, ale jinak nic překvapivého. Spíše zábavné detaily - scéna s natáčením "na Měsíci", rvačka s Bambi a Thumper, dvojice zabijáků Wint a Kidd, nebo scéna v rakvi. A nejzábavnější mně přišlo "retro" rádio, které poslouchá Blofeld - to jednoznačně vypadá jako z počátku tranzistorových vysílačů a kontrastuje s výdobytky techniky - laserovým dělem a jeho ovládáním, s postupně demolovaným počítačovým sálem na plošině, které přesto neustále funguje. Nicméně, Connery je Connery.

Četníci z Luhačovic - Dražba (2017) (epizoda)

Jeden z lepších dílů. Kdyby nebylo karikatury nového strážníka a jeho mámy, vyznění by bylo ještě lepší. I když Polívkův charakter se projevil, byl jsem rád že tvůrci neměli potřebu ukazovat vše v růžových barvách, jak pravda zvítězila a zlo bylo potrestáno. Možná si mohli odpustit frašku s přísahou na Bibli, poněkud na mne působila jako křečovitá snaha ukázat, co jsou katolíci za prevíty. Ale v konečném důsledku bylo fajn i to, že sbor prvorepublikových četníků nebyl ukázán jako sbor andělů, ale jako skupina normálních lidí. Poctivých, nezkušených i hajzlíků. Každopádně Zedníček se předvedl v nejlepší kondici a hezký díl ukončil celou sérii.

Ve službách Jejího Veličenstva (1969)

"To by se Connerymu nestalo". Ano, přidávám se k této větě z filmu - Connery byl Connery a Lazenby (a kdokoli další) bude pro mne vždycky trošku ve stínu. Tři hvězdy dávám zejména diky krásným alpským scenériím, jinak bych dal o jednu míň. Jedna ze slabších bondovek - námět dobrý, bohužel šílená kamera dokáže pohřbít spoustu krásných scén...a také filmové triky jsou podle mého názoru slabší i při zohlednění doby vzniku.

Žiješ jenom dvakrát (1967)

Jakkoliv patří Sean Connery mezi moje TOP a i když vezmu úvahu rok, ve kterém film vznikl, na víc než 3 hvězdičky jsem to nevytáhl. Jsou tam vtipné scény a dialogy (přeměna Bonda na Japonce), jsou tam i hezké záběry přírody (nejhezčí je cesta Bonda mořskou jeskyní, ta je fakt působivá), ale i místa vyloženě slabá (stékající láva z vyhasnuté sopky, závěrečná bitva která je spíše karikaturou). Řekl bych, že některé trikové scény jsou nesrovnatelné s prací nášeho režiséra Zemana. Nicméně, připouštím že je to hodnocení, které je do jisté míry ovlivněno filmy, animací a triky, které člověk vidí ve filme, produkovaných v dalších desetiletích. Na svoji dobu zřejmě nadčasový snímek. A dodávám, že 3 hvězdy je hodnocení dobré, určitě ne samozřejmé.

Četníci z Luhačovic - Udavač (2017) (epizoda)

Další sledovatelný díl, nicméně výrazně slabší než předchozí. Nešlo jen o méně napínavý příběh. Ale "udavač" je od začátku koncipován jako nesympatická postava, emocionální stránka četníka Polívky je také lehce průhledná, nový strážník je ukázán jako totální pako, v případě kandidátek na nové hospodyně lze jen nostalgicky vzpomínat na starou Hekalovou a jejího manžela. Na druhé straně - otevřený závěr má ode mne plus. Mám rád otevřené konce, kdy mohu koncipovat vlastní pokračování :-)