Můj život v ruinách (2009)

příjemná oddechovka pro chvíle kdy nehledáte silně intelektuálskou zábavu, přitom však to není stupidní podívaná. Při pozornějším sledování a naslouchání člověk nachází zrcadlo plné sarkasmu, nastavené účastníkům různých zájezdů, kteří dokáží znepříjemnít takřka cokoli. Podobné zrcadlo je ale nastaveno i průvodcům, kteří své skupiny provázejí metodou "Evropou za 10 dní". Aktuální je (i když v době natočení filmu zcela neúmyslně) také smích, vyvolávající zobrazená řecké laxnost. Scéna s hotelierem sledujícítanec je naprosto dokonalá. Závěr snad mohl být trošku míň pohádkově romantický, ale u filmu která má především pobavit a není psychologickou studií se to snese.

Šogun (1980) (seriál)

Seriál, který by neměl být jen prostě srovnáván s knižní předlohou. Každé má své přednosti. Kniha dává prostor fantazii a je v některých momentech jakousi kvasistudií mentality a diplomacie v Japonsku v 17. století. Seriál pak ukazuje Japonské reálie, které jsou pro nás - vychované ve středoevropské kultuře a v dnešní době, jen těžko představitelné. Oceňuji, že některé scény, které jsou v knize líčeny poměrně syrově, nevedly režiséra k potřebě stejně brutálního zobrazení (i když si myslím, že kdyby se seriál natáčel o 30 let později, už by se tahle "jemnost zobrazení" vytratila. Vytknul bych snad jen to, že mohlo být více japonských dialogů a jejich doprovod titulkem, seriál by pak jistě působil ještě autentičtěji.

Divoká Čína (2008) (seriál)

nádherné záběry přírody, které u seriálu BBC sice nepřekvapují, ale přesto vždycky dokáží fascinovat. Také komentář je výborný a je kompaktní součástí filmu , že jsem jej v mnoha momentech ani nevnímal. A proč 4*? I když má seriál 6 dílů, na tak obrovskou spoustu mateirálu je to prostor naprosto nedostatečný a tak některé věci vyznívají až přiliš zkratkovitě, takže v některých momentech může vyznívat jako reklamní snímek, mající do dané lokality přivést turisty - ale je jasné, že mnoho z nich je právě pro turisty nedostupných, a v tom případě ta zkratkovitost trošku vadila. Ale k 5* scházel skutečně jen malilinkatý kousíček.

Pobřeží moskytů (1986)

Film, do značné míry postavený na výkonu Herrisona Fordai. Jeho vykreslení rozpolcenosti postavy, u které přechází z role milujícího otce a manžela do role zaujatého až fanatického vědce a vynálezce a končí postavou tyranského otce je fascinující. V některých momentech jsem si kladl otázku, která z těchto poloh je tou pravou. Jde při budování nového života o uspokojení jeho ega a vyjádření odporu k civilizaci, nebo touha pomoci těm nejubožejším. Jeho pohrdání civilizací, ale současné akceptování některých výdobytků techniky a chemie těmto otázkám jen nahrává. Některé momenty byly příliš neuvěřitelné a umělé (Ford předvádějící bydlení dělníků z plantáže svým synům, prakticky mýdlový závěr celého filmu apod.). Dějová linie filmu tím poněkud ztrácí, ale Ford svým výkonem tyto nedostatky vrchovatě vyrovnává. Výsledné hodnocení je pak průměrem těchto dvou rovin.

Snílci (2003)

Film, u kterého jsem zpočátku měl celkem příjemné pocity a sliboval si příjemnou podívanou, se ve své druhé polovině zvrátí do sexuálních scén, mnohdy na hranici pornografie. Nejsem přehnaně puritánský, ale v tomto případě se nemohu ubránit dojmu, že absence dostatečného množství inspirace a nápadů byla překryta právě tímto způsobem, podle mne do značné míry zbytečným a nevkusným. Na film jsem se sice dokázal dívat do konce, ale nicméně v budoucnu jistě nebudu mít potřebu jej vidět znovu.

Vesnice roku (2011) (studentský film)

Skutečně hezký, vtipný film. Nepatřím k pravidelným divákům filmů na streamu a na internetu, stejně jako nijak zvlášť nesleduji studentské filmy. A zdá se mně, že je to škoda. A závěrečná scéna, následující až po titulcích byla skvělým nápadem, a také zkouškou diváků, kteří mnohdy přestávají sledovat film se závěrečnou klapkou. Nesouhlasím s komentáři, které se objevili na streamu, kritizujícími film pro údajnou karikovanost vesnice a doporučující dělat si legraci z Prahy... To bychom nemohli mít filmy, které si budou dělat legraci z čehokoliv (policajtů, učitelů, politiků.....). Na vesnici žiji, a nemyslím si, že by ten život byl až tak odlišný, snad jen v reálu je to míň zábavné. Čtyři hvězdý dávám snad jen pro "obecenstvo" stojící za starostou při žádání o ruku. Jejich zjevení se mně připadalo příliš umělé, odpovídající spíše opernímu chóru nebo divadelnímu křoví. Ale možná jen subjektivní pocit.

Domov aneb Kam směřuje naše cesta (2009)

Dlouho jsem váhal, jestli dát čtyři hvězdy, nebo jejich plný počet. Nakonec jsem dal všech pět. Záběry jsou nádherné a působivé, i když někdy zachycují depresivní realitu (slumy, devastované Haiti). Je pravdou, že v některých okamžicích byl komentář poněkud rozvláčný, frázovitý a opakující se, v některých momentech jsem jej jako neodborník uvítal (třeba právě při popisu devastace Haiti, záběrech zahrady v poušti). Právě komentář a úvahy o jeho potřebnosti či nadbytečnosti byl důvodem toho, že jsem váhal, kolik hvězd snímku dát. Ale je pravdou že hlavně díky němu jsem si uvědomil, že to co na obrazovce vypadá jako nádherný obraz a barevná skládačka je tvořeno spoustou škodlivého humusu. Bez kterého bychom ale na straně další nedokázali (a snad ani nechtěli) v mnoha případech dále žít. Ale úvahy o pozitivech a negativech, třeba právě uranu, jeho využítí jako zdroji energii a naší ochotě části našeho pohodlí se vzdát je na úvahu na jiném místě. Každopádně jeden z nejpůsobivějších snímků, které jsem v poslední době viděl.

Hrabě Monte Christo (1975) (TV film)

i přes nespornou snahu režiséra a herců v titulních rolích nemůži film dosáhnout úrovně knihy. Jeho pojetí jako televizního filmu se nemohlo odrazit v různých zkratkách, náznacích a nedotaženostech. Film lze doporučit ke shlédnutí o dovolené, kdy potřebujete zaplnit čas, ale ne v době, kdy od filmu očekáváte něco hodnotného. Pokud máte tyhle nároky, sáhněte po jiném titulu - nebo si přečtěte knihu. Přemýšlel jsem nad tím, jestli je na tom lépe ten kdo si nejprve přečte knihu a pak zhlédne film, nebo naopak. Kdybych byl před toto volbou, sám nevím, kterou bych si zvolil.

Prázdniny pana Beana (2007)

občas některé scény dokázaly navodit smích, ale přesto jsem se nemohl ubránit dojmu, že Mr. Bean se stal někým jiným, než na koho jsme byli zvyklí. A nejsem přesvědčen o tom, že je to změna k lepšímu. Docela mně zaskočil dabing, nějak mně k filmu s Mr. Beanem nejde. Bylo zde několik úsměvných scén, ale takovou, při které bych se "válel" smíchy jsem tady nenašel. Je to příjemná relaxačka, u které můžete na pár desítek minut vypnout mozek, ale fakticky zde nenajdete mnoho takových záběrů, které by vám na delší dobu utkvěly v paměti. Dá se při značné shovívavosti shlédnout, ale určitě ne opakovaně..

Romeo a Julie (1968)

Oficiální text distributora uvádí, že se jedná o nejslavnější filmovou verzi nejslavnějšího milostného příběhu. Možná je tomu tak, ale pak i nejlepší verze daleko pokulhává za divadelní předlohou. Z postav mně nejvíce seděl Merkucio, mnich - apatykář a upovídaná služebná. Ústřední postavy, zejména Romeo, svoji roli silně přehrávali, patetičnost z nich přímo sršela. Také některé scény , odehrávající se na náměstí působily poněkud uměle, stejně jako prostředí ve kterém byla příliš patrná jejich kulisácká umělost. Přesto všechno to ale je ztvárnění, které má smysl shlednout, protože řada scén je naopak skvělá. Nicméně kvůli uvedeným výhradám film na víc než na průměr u mne nedosáhl, bez ohledu na to, že má vysoké hodnocení i vysoké postavení v žebříčku.