Ohnivě červená obloha (2023)

Zaujímavo vystavaný príbeh, ktorý ponúka krásnym spôsobom zobrazené medziľudské vzťahy na pozadí blížiacej sa katastrofy. Na jednej strane poeticky ladený snímok, ktorý ale zabíja až príliš dialógovo prepálenú formu, ktorá už miestami začne časom nudiť. Za normálnych okolností by som ešte jednu hviezdu pridal, ale čosi málo tomu chýbalo. Určite ale jeden z tých zaujímavejších nemeckých filmových počinov. 65 %

Temná okna (2023)

Ok, v prvom rade, o horore sa ani len nebavme, bola by to zjavná urážka žánru, nakoľko týmto smerom to absolútne nefungovalo. Ako sociálno-dramatický thriller to možno poňať, ale nutné je aj dodať, že bol plný vaty, zbytočných dialógov a minima nejakej zmysluplnej akcie. Nehovoriac o tom, že zápletka bola na úrovni inscenácie z RTVS. Proste celé sa to nepodarilo a jediným výraznejším plusom je sympatická herečka v hlavnej úlohe. Inak opäť len "hororová" strata času. 35 %

Mášiny strašidelné příběhy (2014) (seriál)

Veľmi slabý doplnok k pôvodnej sérii o Máši a medveďovi, ktorý oplýva nudnými príbehmi a ešte infantilnejším prístupom. Malé detičky to možno pobaví, ale napriek tomu to musím hodnotiť podpriemerne. Asi sa z toho dalo vyžmýkať trošku viac. 35 %

Chudáčci (2023)

Bizarné filmové prekvapenie roka. Na tento film som sa chystal s ozaj rozpačitými pocitmi a prvá polhodinka ma v tom len utvrdila. S príchodom Ruffala to ale nabralo zaujímavú sociálno-dramatickú atmosféru s vtipným kontextom, ktorá sa potom niesla celým zvyškom snímku. Emma Stone s brilantným hereckým výkonom a s ozaj množstvom veľmi odvážnych scén. Každopádne klobúk dole pred Lanthimosom, ktorý dokázal ťažký námet poňat jemne artovo a fungovalo to. 75 %

Madam Web (2024)

Neveril som veľmi týmto hodnoteniam, ale tento snímok bol jednoznačne najslabším, aký kedy Marvel vytvoril a po pravde Spider-man univerzum to veľmi neobohatilo. Dakota Johnson bola dobrá voľba, dobre sa na ňu pozerá a ustála to aj herecky, ale jednoducho tak deravý a nezmyselný scenár jednoducho nemohla potiahnuť na lepšiu kvalitatívnu úroveň. Vizuálne opäť digitálny bordel, ale asi by som rád videl aj niečo duchaplnejšie. 40 %

Kimetsu no Yaiba: Tsuzumi Yashiki Hen (2021)

Tento snímok priamo nadväzuje na Asakusa Arc a v zásade len dopĺňa jeho príbeh. Keď sa bavíme o obsahovom hľadisku, tak to rozvíja celú sériu trošku nadľahčeným a zároveň jemne divným spôsobom. Z vizuálneho hľadiska je to klasické japonské anime, ktorého musíte byť fanúšikom, aby ste to prijali a neunudili sa. Uvidíme, čo ponúknu ďalšie pokračovania, ale už to trošku mlátí pomlátené seno. 55 %

Kimetsu no Yaiba: Asakusa Hen (2021)

Ďalšia medzičasť priamo nadväzujúca na samotný seriál, v ktorom sa hlavní hrdinovia opäť postavia tvárou v tvár ďalším démonom. Je to viac akčné, je to viac rodinne zamerané, ale na druhej strane aj viac nudné. Mám pocit, že v seriáli venovali väčší význam jednotlivým detailom príbehu. Každopádne ako časť skladačky fajn. 60 %

Bob Marley: One Love (2024)

Bob Marley je aj pre mňa prototypom ležérnej slobodnej hudbičky, ktorá ladí uchu a pri ktorej človek nádherne zrelaxuje. Musíte ale byť ozaj skalným fanúšikom, aby ste si tento snímok užili. Nemyslím to v zlom, skôr ide o to, že jeho život bol síce naplnený hudbou a slobodou, ale na film je to asi málo. Hádam výraznejšie posolstvo ohľadom zjednotenia politických elít na Jamajke, inak ale dosť prázdny snímok, ktorý dosť rýchlo vyšumí z hlavy. 60 %

Blix Not Bombs (2023)

Veľmi zaujímavý dokument vhodný pre rusofilov, ktorí tak radi obhajujú vojnového zločinca v Kremli protiotázkou o americkej invázii do Iraku. V tomto snímku je pomerne do detailov vydiskutovaná otázka nároku či nenároku americkej legislatívy na podobnú inváznu činnosť a veľa hovorí aj o mylných predpokladoch tejto operácie ústami významného švédskeho diplomata. Stále je potrebné si ale uvedomiť, že ani zmienená americká invázia nikdy nebola mienená ako ovládnutie iného štátu a zabratie jeho územia, čo je vo významnom protiklade s dnešnou situáciou na Ukrajine. Dokument, ktorý vám v istých veciach otvorí oči a z iného pohľadu vás len ponechá v názore na súčasných despotov. Bol by Irak v lepšej situácii, keby doteraz vládol Saddám? To je hlavnou otázkou tohto dokumentu. Odpovedať si musí každý sám. 80 %

Srdce dubu (2022)

Takéto dokumenty asi nikdy neomrzia. Napriek tomu, že sa tu jedná v podstate o obyvateľov jedného stromu, tie zábery sú jednoducho dychberúce a tak detailne a kvalitne nasnímané, že každé srdiečko milovníka prírody musí zaplesať. Do toho nádherné spomalené zábery rôznych zaujímavých pohybov zvieratiek za tónov nádherne zakomponovanej hudby. Proste tento film sa ozaj podaril a je dobré si pripomínať, aké krásy priamo okolo nás táto planéta ponúka. 85 %