Zjevení Janovo (2022) (studentský film)

Krátkometrážny snímok z trošku iného súdka prevedený značne artovým štýlom. Eva Pavlíková sa tu ponára do samoty a existenčného rozmýšľania, pričom jej herecký výkon samozrejme oplýva potrebnou kvalitou. Jednoduchý líniový príbeh s minimálnou stopážou, ktorý nakoniec celkom chytí za srdce. Určite to ale nie je záležitosť pre masového diváka. 60 %

Argylle: Tajný agent (2024)

Podpriemerná akčná jednohubka, ktorú Vaughn poňal tak trošku odľahčenejšie a so síce nápaditým humorom, ale neohrabanou režisérskou taktovkou. Celé to vyznelo až príliš chaoticky a divák sa môže v jednotlivých postavách a udalostiach zbytočne strácať. Herecky to samozrejme nebolo zlé aj vďaka priehrštiu známych hereckých tvári, avšak ani tí to nedokázali kvôli deravosti scenáru pozdvihnúť na lepšiu úroveň. Proste Vaughn to vie aj lepšie. 40 %

Katedrála (2022)

Asi jeden z najinšpiratívnejších dokumentov poslednej doby, pri ktorom vám občas rozum ostáva stáť a pri ktorom pochopíte, že človek dokáže čokoľvek, pokiaľ je o tom vnútorne presvedčený. Justo Gallego je prototypom človeka dychtiaceho po dosiahnutí svojho cieľa a aj keď to trvalo prakticky celý jeho život, nikdy nepoľavil. Detaily bežného diváka až tak nezaujmú, ale nič to nemení na fakte, že tento dokument je najmä o ľudskej ctižiadostivosti. Tú katedrálu by som osobne veľmi rád videl, už len pre ten dokonalý výtvor obyčajnej ľudskej ruky. 70 %

Její tělo (2023)

Dokážem oceniť filmy s kvalitným životným príbehom s hlbším presahom vnútorného rozpoloženia hlavnej postavy. Tu som to našiel a navyše Natália Germani ukazuje, že je zrejme najprogresívnejšou slovenskou herečkou súčasnosti. Už len to, že pri dialógovom minime dokázala uhrať svoju postavu tak, že som jej uveril každý pohyb. Škoda občasných zbytočných nudných scén, ale inak som bol spokojný. 75 %

Hudba (2023)

Ďalší artový "masterpiece", z ktorého ma tak akurát rozbolela hlava. A možno to bolo aj z tých piesní, ktoré mi akosi nesadli. Celkovo ten príbeh sa snažil byť pútavo zobrazený pomocou hudobných motívov, ale ten koncept bol jednoducho nudný a fádny a nič svetoborné z toho nevzišlo a navyše tu každá minúta utekala pomalšie ako slimák náhliaci sa za svojou družkou na prvý sex. No proste tento film jednoznačne odporúčam len artovému fanatikovi, ktorý si v tom isto niečo nájde. 35 %

Létání pro začátečníky (2023)

Nenáročná prudko priemerná komédia, ktorá komédiou ani veľmi nie je, skôr sa jedná o film s odľahčenou atmosférou strachu z lietania. Na jednej strane dobrý námet, na druhej strane by asi bolo dobre to trošku prepracovať a zakomponovať do toho ešte viac bizarnosti. Celkovo ale ako oddychovka to funguje, aj keď na ňu rýchlo zabudnete. 50 %

Karaoke blues (2023)

Kaurismäki je presne ten typ režiséra, u ktorého si pri jednom filme poviete, čo za hovadina a ten druhý vás pre zmenu nadchne. Väčšina jeho snímkov má ale čosi podobné - realistické a jednoduché zobrazenie životov obyčajných ľudí s ich obyčajnými strasťami. Tentokrát sa zameral na osoby jemne vyčlenené zo spoločnosti, ktoré sa snažia aj napriek životným útrapám rozvíjať svoj vzťah. Zaujalo ma to najmä z pohľadu hlavných postáv, ktoré režisér zobrazil decentne, ale zároveň skvelo realisticky bez nejakých zbytočných konverzačných nuansí platiacich pre masového diváka. 70 %

Disco Boy (2023)

Okrem toho, že tento snímok zabŕdol do ťažkej vojnovej témy, ma tu nezaujalo takmer nič. Možno len pár zaujímavých tanečných piesní, ktoré sa niesli celým filmom. Obsahovo, spracovaním a ani herecky to nebolo bohviečo. Asi to bude tým, že nie každý artový snímok mi sadne a tento je exemplárnym príkladom. 35 %

Dounia a princezna z Aleppa (2022)

Príbeh plný citu, smutných reálií a zložitého sveta očami malého dievčatka, ktoré si musí prechádzať nástrahami nezmyselnej vojny. Zaujímavo zakomponované animácie z tohto snímku tvoria unikát, ale najmä z obsahového hľadiska v súčasnej dobe tak aktuálneho. Neviem presne určiť cieľového diváka, ale určite si z toho odnesie každý to svoje. 70 %

Martin Škrtel: Buď, alebo (2023)

Škrteľa ako slovenskú stopérsku legendu jednoznačne uznávam a tento dokument si určite zaslúžil. Mne už síce nepriniesol prakticky žiadne nové informácie s výnimkou zopár záberov zo súkromia, ale pre tých, ktorí ho až tak neregistrovali a chcú vedieť viac, sa to určite oplatí pozrieť. Dočkáte sa aj pár emotívnych scén. 65 %