Stíhači, na start! (1976)

Velmi zdařilý snímek, který se obešel bez zbytečného patosu, či prvoplánového protiválečného poselství.

Krvavá volba (2000)

Co k tomu říct... Snad jen to, že podobný film se neobejde bez účasti americké armády, která nedovolí cokoli, co by ji mohlo pošpinit. Naopak je to ve výsledku spíše propaganda.

Válečníci (1999) (TV film)

Britské jednotky OSN přijedou do Bosny a jediné, co mohou dělat, je sledovat, jak se před jejich očima vraždí, rabuje a vypaluje. Přitom nesmí evakuovat jediného civilistu, leda v pytli, což je bohužel jejich denní chleba. Snímek především vykresluje, jaké otřesné hrůzy, bezmoc a beznaděj museli tito vojáci zažít. Navíc si později přiváží tuto válku domů, což je neméně devastující.

Umírání za dlouhého dne (1968)

Obsahově výnikající dílko. Technicky je film zpracovaný na průměrné úrovni odpovídající 60. letům, takže takhle až tolik nezaujme. Český dabing se bohužel příliš nepovedl. Herecké výkony nejsou nijak oslnivé, spíše poměrně chladné. Především ve chvílích, kdy postavy diskutovali o tom "co dál", bych očekával více emocí. Největší devizou snímku je bezesporu poselství, které nese, navíc je naplněno bezezbytku.

Nauka o snech (2006)

Rozhodně to stojí za vidění. Hlavně pokud obdivujete "Věčný svit neposkvrněné mysli", tak to asi oceníte více než já. Pro mě osobně je to nezopakovatelný zajímavý zážitek.

Má mě rád, nemá mě rád (2002)

Ale jo ... , něco to do sebe mělo, ... když je člověk schovívavý... To, co hodnotím je ale především scénář, protože režie nebyla rozhodně úchvatná (spíše dobrá). Právě proto hodnotím za 3 - 3,5... Ale určitě to stojí za vidění! Vážně!!

To se ti povedlo, tatínku (1987) (TV film)

Očekával jsem to horší, hlavně ve chvíli, když se na obrazovce objevil Sagvan Tofi. V tu chvíli jsem chtěl vypínat, ale ostatní mě přesvědčili, navíc je to jen 40 min. Je tam několik vtipných okamžiků. Trochu ve stylu "Ten svetr si nesvlíkej", určitě to ale není lepší, spíš horší.

Kupředu levá, kupředu pravá (2006)

Opravdu velmi vtipné. Já jsem shlédl projekci filmu v rámci filmového klubu na VŠE, přečemž potom probíhala diskuse s aktéry tohoto filmu. Dostavil se Marek Nemeth za MK, Veronika Sýkorová a David Pazdera (hlavní aktéři snímku za KSM) + 1 za KSM, jehož jméno neznám, Linda Jabloňská jako autorka snímku a politolog Jan Kubáček, který celou besedu moderoval. "Legrace" pokračovala, jenže s tím rozdílem, že tentokrát měla silně hořkou příchuť. Vidět a slyšet lidi z KSM na živo, to je vážně síla. Zásadně neodpovídali na otázky a neustále mleli o tom, jak jsou utlačovaní, jak se žije krásně na Kubě, nebo že kapitalismus a fašismus je v podstatě to samé. Snímek byl bezesporu objektivní, ale oni (KSM) režisérku obvinili z toho, že to bylo natočené pro "MKáčkově". Jan Kubáček musel často projev D. Pazdery přerušovat, aby se dostalo ještě na další dotazy, protože Pazdera vždycky rozjel svůj nekonečně dlouhý monolog. V součtu vyšlo na KSM odhadem 80% veškerého času debaty. Takový kopec čiré demagogie, nesmyslů a účelových interpretací jsem už dlouho neviděl. Ještě připojuji pro zajímavost odkaz na fotografie z oné besedy: http://www.filmacek.net/o-filmech/kupredu-leva-kupredu-prava-diskuse.html

Čistá duše (2001)

Podle pravdivého příběhu? (Tosim: based on the true story) ALE KDEŽE, TO JE OMYL. Ve skutečnosti je to marketingový trik producentů. John Forbes Nash skutečně žil, byl to matematik a ekonom, dostal nobelovu cenu za ekonomii, ano to je pravda. Měl schizofrenii. Zda-li to byla paranoidní schizofrenie (ve filmu) nebo měl jiný druh schizofrenie, nevím. (Jiné druhy schizofrenie jsou z literárního i filmového pohledu poměrně nezajímavé.) Ostatní záležitosti jsou ve filmu dosti zkreslené. Například ta jeho převratná myšlenka popírající 150 let starou Smithovu teorii o Neviditelné ruce trhu, kdy společnosti prospějeme sledováním svého vlastního cíle. Neshova rovnováha toto v žádném případě NEPOPÍRÁ. Současně její vylíčení pomocí (ne)sbalení devčete v hospodě samotnou teorii vůbec nacharakterizuje, spíše zkresluje, překrucuje a vysvětluje zcela chybně. Zjednodušeně řečeno Neshova rovnováha spočívá v tom, že všechny subjekty uctívají jednu strategii s jejíž pomocí dosahují určitého užitku a současně když by jeden tuto strategii pro sebe samotného jakkoli změnil, tak by si nepolepšil, ale naopak pohoršil. Význam této teorie není nijak převratný, ale spíše doplňující. Co se týká jeho života, který je ve snímku vykreslený jako velmi dojemný příběh génia-blázna, tak byly zamlčeny některé zajímavé a dosti nelichotivé skutečnosti. Například to, že měl nemanželské dítě. Se svou ženou, která je vylíčena jako hlavní životní opora, se bezostyšně rozvedl. Dále mohu ještě zmínit jeho údajný antisemitismus.

Maltézský sokol (1941)

Celému snímku dominují hlavně KECY. Zbytečně dlouhé dialogy střídají zase jiné dialogy. Špatně uvěřitelná zápletka a neustálé vaření z vody. Rádoby silné fráze (dobře zahrané), které v kontextu ostatního působí zcela nerealisticky.