Tajemství prstenu (2007)

keď sa ťahá soplík malému chlapčekovi, tak je to roztomilé a vyvoláva to úsmev na tvári, ale keď sa ťahá ako sopeľ dej tohto filmu, tak je to nechutné. po pohrebe otca sa dcéra začne dozvedať fakty zo života jej matky, ktorá sa za druhej svetovej vojny zamilovala do vojaka, ktorý padol na fronte v Európe a až po 50 rokoch pilného prekopávania kopca za nejakým írskym mestečkom sa podarí nájsť pri vraku lietadla obrúčku a doručiť vdove odkaz od jej milého, že jej dáva slobodu a bez výčitiek svedomia sa môže zaľúbiť do iného. škoda, že ten odkaz dostane až na sklonku života. Bože, uchovaj ma od podobných filmov.

Konspirace v El Escorialu (2008)

krásne kostýmy síce vytvorili identickú dobovú atmosféru, no príbeh bol slabý. (aj dobrodružstvá Lolka a Bolka sú napínavejšie) španielsky kráľ nemôže veriť nikomu, trón je jeden, záujemcov mnoho, konšpiračné spiknutie sa pomaly rozuzľuje, len škoda, že bez drámy, šermiarske zápasy bez napätia, milostné scény bez vášne, proste nuda

Protektor (2009)

chcel som vidieť obyčajný film a zhliadol som umelecké dielo! vďaka Bohu, že nič podobné nemusím prežívať, inak by som bol od strachu nonstop posratý až za ušami. už dosť, prosím, chcem vypnúť myšlienky, dostať tento film z hlavy, ale nedá sa to, tento snímok sa mi poriadne vryl do pamäti. tému kolaborácie, strachu, pudu sebazáchovy v poslednej dobe češi vykreslili vo filmoch Želary, Je třeba zabít Sekala, Musíme si pomáhat, ale takéto spracovanie tu ešte nebolo. hudba mi prišla neznesiteľná, dostala sa mi pod kožu, ako zoškrabaná námraza mi bolestivo vliezala pod nechty a bolela čoraz viac, ako strasti, ktoré doba protektorátu prinášala ľuďom typu Emil Vrbata a jeho žena. ukázať peklo na príbehu lásky je unikátna myšlienka. musím si zobrať príklad a uvedomiť si, že svadobný sľub treba splniť bez ohľadu na dobu, nielen raz vysloviť.

Chlapec v pruhovaném pyžamu (2008)

Bravó! práve som dopozeral tento úchvatný film a nenachádzam vhodné slová, ktorými by som ho okomentoval. napriek neskutočne citlivému podaniu so mnou poriadne otriasol a vyvolal vo mne búrku zmiešaných pocitov. mám hlboko zakorenený odpor k národne sociálnym robotníkom a ich myšlienke, že po vydobití miesta pod slnkom vyvolenou rasou nadľudí zavládne na svete mier, ba až nenávisť, ktorá vo mne naplno prepukla vo chvíli, keď som navštívil Terezín, a to bol podotýkam len zhromažďovací tábor. tento film je o vyhladzovacom tábore, no to malý Bruno netuší, v jeho očiach je to farma, kde všetci nosia pruhované pyžamá. moje zmiešané pocity spočívajú v radosti a pocite zadosťučinenia, že veliteľ koncentračného tábora prišiel o svojho jediného syna, ktorý v nesprávnu chvíľu šiel preskúmať miesto, kde sa ľudia podľa propagandy po práci schádzajú v kaviarni, kde športujú a deti sa hrajú, no zároveň ešte silnejšieho pocitu smútku, že tým synom bol nevinný osemročný Bruno, ktorý celý tento príbeh rozpráva. filmy ako tento by sa mali točiť neustále, aby si všetci idioti, ktorí s hrdosťou vykrikujú po nemecky pozdrav Víťazstvo a sláva uvedomili, že po židoch a cigánoch boli na rade slovanské národy. ešte raz Bravó! vynikajúci film!

Zázraky se nedějí (2008)

európania chodia do Lúrd a američania do záhradky Luka Wilsona. stačí sa dotknúť škvrny na jeho dome a zázraky sa dejú na počkanie, slabozraká vidí, nehovoriaca rozpráva, smrteľne chorý Mr. Pool si môže znova začať robiť plány do života. film, ktorý nič nedá, ale ani neuškodí. rozhodne ma však upokojil, na sklonku uponáhľaného dňa ma dostal do pohody a nádherná hudba ma naplnila pozitívnou energiou. odporúčam ako dobrý relax

Zlatíčko (2004)

aj keď niečo pomenujeme ako pommes frites, tak stále to sú len zemiakové hranolky a tento film zďaleka nebol tak dobrý ako by ho vedeli pripraviť v McDonalde. oceňujem formu rozprávania príbehu, monológ v trvaní jeden a pol hodiny je výnimočný, no na druhú stranu to rozprávanie Juda Lawa bolo chvíľami nezáživné a nepodarilo sa mu vyvolať vo mne závisť nad jeho bohémskym životom, ani smútok nad tým, že je vlastne stratený prípad, sám bez priateľov, partnerky a dokonca aj mileniek, ktoré sa ho už nasýtili.

Hvězdný prach (2007)

rozprávka je literárny útvar s jednoduchým dejom, ustálenou osnovou, množstvom poučných prirovnaní, porekadiel, prísloví a jej ústrednou témou je vížazstvo dobra nad zlom. Hviezdny prach spĺňa všetky tieto kritéria na 101% a ako bonus ponúka zábavu pre celú rodinu, menších aj väčších, romantikov aj fantastov, fanúšikov Michelle Pfeiffer v úlohe sexy škaredej čarodejnice aj Roberta de Nira v role sexy sladkého piráta. jednoducho paráda! na chvíľu som sa cítil ako malé dieťa, držal som palce Tristanovi, bál som sa o Yvaine a hneď po skončení rozprávky som mal chuť si ju pustiť znova. veľká vďaka za túto nádhernú lahôdku!!!!

Mary a Max (2009)

postavičky sú tak škaredé, až sú vlastne jedinečné a krásne a získali si všetky moje sympatie. verím, že ide o skutočný príbeh, pretože tak ironický môže byť len reálny život. je to síce smutný osud Mary a Maxa, ale netreba pred ním zatvárať oči, naopak otvorí vám srdcia a pomôže uvedomiť si, že naše problémy sú smiešne v porovnaní s tým, čo musia prekonať ľudia okolo nás. treba sa radovať aj z maličkostí a netrápiť sa kvôli hlúpostiam. filmy ako Mary a Max ma vždy nakopnú a pripomenú mi ako mi je fajn.

Dostaňte agenta Smarta (2008)

lepší dezert za nedeľným obedom som si dať nemohol. od začiatku som sa usmieval, miestami dobre pobavil, najmä na scéne ako vystrihnutej z Hriešneho tanca, akurát že tu bola posledná zdvíhačka trošku ťažkopádna, no o to ladnejšie pohyby predviedla agentka Anička Hathawayová, ktorá ukázala ako mala Katka Zeta Ďzonsová správne preliezať v Pasci infralúče. narážka na Chucka Norrisa bola tiež chutná a napokon aj samotný agent Smart, ktorý predstihol svoj vzor Janka Englisha a len malý kúsok mu chýbalo do kvalít Juraja Bonda tu bodoval. pomalší rozjazd vyvážilo množstvo vtipných hlášok ku konci filmu a som rád, že som si popoludní doprial príjemný filmový zážitok s touto komédiou.

Hairspray (2007)

bezduchá paródia na Hriešny tanec. 60té roky, USA, krajina liberálov a neobmedzených možností. John Travolta tu hrá transvestitu, aspoň som si to zo začiatku myslel, no čoskoro som pochopil, že sa ujal role poriadne vypasenej matky, lepšie povedané modernej americkej ženy v domácnosti a jeho nechutne baculatá dcérenka tu bojuje proti konzervatívnej, árijsky blonďatej, sexy Michelle Pfeiffer a popri tom neohrozene zápasí za odstránenie segregácie černochov. Všetká česť pestrofarebným kostýmom, sukničkám, nacvičenej choreografii, ale nič to nepomohlo stupídnemu príbehu. Ide o zľahčovanie temnej histórie, pritom stúpenci KKK tam lynčovali negrov a v roku 1968 zastrelili Martina Luthera Kinga, baptistického pastora, len za to, že žiadal volebné právo pre menšiny. Ach jaj, ČSR už v 1920 zaručilo v Ústavnej listine všetkým občanom ochranu života, slobody a rovnosti pred zákonom bez ohľadu na rasu a dokonca priekopnícky udelilo volebné právo aj ženám a doteraz sme nepovažovali za potrebné o tom natočiť film. Tak teraz neviem, či sme sprostí my alebo yankeeovia. Ani raz som sa počas tejto komédie nezasmial, takže je to za jednu*, ale keďže obsadili Michelle Pfeiffer, ktorú stále vidím ako Cat woman, tak dávam napokon dve *