John Rabe - Ctihodný občan Třetí Říše (2009)

Oskar Schindler dal veľkodušne obyvateľom židovského ghetta na výber, buď budú v jeho vlastnej fabrike otrocky zadarmo pracovať alebo pôjdu do Osviečimu. Nepoznám skutočný dôvod prečo Spielberg z neho urobil hrdinu, nezištného humanistu, ktorý vlastne ani nechcel zbohatnúť, vlastne mu ani nešlo o jeho fabriku, od začiatku mu šlo o záchranu životov, hotový svätec. tento čiernobiely diplomatický oblb nesiaha Johnovi Rabovi ani po kotníky! tento film je presne podľa môjho gusta. napínavý, pretkávaný autentickými dokumentárnymi zábermi, veľmi silný príbeh, v ktorom do poslednej chvíle neviete odhadnúť koniec. nebyť tohto fimu, netušil by som, že v japonských dejinách sú aj takéto čierne škvrny.

Šťastné a Veselé (2005)

každá vojna, v ktorej umierajú živé bytosti, je absurdná. na vyjadrenie tejto myšlienky bol však film zbytočne rozťahaný a chvíľami som sa nudil. škótske zákopy tu boli ako piate kolo u voza, úplne by stačilo vykresliť myslenie francúzskych a nemeckých vojakov, ich pohľad na večný spor o Alsasko a Lotrinsko, ktoré v 1870 vybojovali nemci, v 1914 si ho vydobili späť francúzi alebo by bolo možno ešte lepšie rozpitvať len myslenie vojakov v nemeckých zákopoch, v tých zákopoch, kde sa krčil aj viedenský maliar izieb Adolf a v ktorého chorej hlave sa rodili myšlienky ako roku 1939 znova začne boj o Alsasko a so železnou rudou a čiernym uhlím, ktoré sa tu nachádza, konečne teutónski rytieri ovládnu svet a porazia slabších jedincov, vrátane tých ktorí v 1. svetovej vojne podpísali kapituláciu a možno rovnakým spôsobom slávili Vianoce ako ich zobrazuje tento snímok. rozhodne si viem predstaviť tisíc iných spôsobov ako urobiť túto tému zaujímavejšiu a napínavejšiu.

Svět zítřka (2004)

očarujúci retro komiks, akoby predchodca Jamesa Bonda, lenže z 30tých rokov, kedy ešte oblohu brázdili zeppeliny, agenti sa dorozumievali morseovkou, pancierové dvere otvárali dynamitom a laserový svetelný lúč bolo sci-fi. Angelika Julieová bola na zjedenie aj s páskou cez oko, Gwyneth Paltrowová bola sexy aj s vlnitými vlasmi a najviac oceňujem nemecký romatizmus - všade samá skaza, no nikde ani kvapka krvi. dobre som sa bavil a keby som mal tak 10 rokov, tak by som v dospelosti chcel byť určite Sky Captain

Avatar (2009)

prišiel biely muž, znásilnil matku prírodu, zobral indiánom zem, bla, bla, bla. ak je toto vedecká fikcia, tak Jurko Cameron musí dostať nobelovku za fyziku, za tie kontinenty, z ktorých padá voda nadol a oni sa vznášajú proti gravitácii nahor, kde je viac kyslíku než v pravekom lese, ale fakľa horí ako obyčajná sviečka pri romantickej večeri, kde sa posledný modrý mohykán pripája k domestifikovaným zvieratám prostredníctvom usb alebo hdmi či čo to mal vo vlastne vlasoch. nie je to nič viac než fantázia, plná farieb a zvukových efektov poukazujúca na bezohľadnosť businessmanov, ktorí sa nezastavia pred drancovaním dažďových pralesov a ťažbou nerastných surovín. chcel by som vedieť, aký ohlas má tento film v brazílii

Zabijte krále (2003)

závidím britom, že vedia točiť filmy o svojich dejateľoch. škoda, že my sme zatiaľ okrem Mórica Beňovského, kráľa Madagaskaru, nedokázali spracovať príbehy iných historických velikánov svojej doby, napr. Matúša Čáka Trenčianskeho. film je mierne nezáživný, zdĺhavý, taký aké bývali hodiny dejepisu, ale fandom tohto žánru to určite vadiť nebude, hlavne, že stvárnenie absolutistickej doby a Cromwellowho pokusu o nastolenie prvej republiky v monarchistickom svete nebolo prifarbené nejakým romantickým príbehom o princeznách a princoch

Zabijáci osamělých srdcí (2006)

dobrá kriminálka, výborní herci, napínavý dej, proste film, ktorý sa oplatí pozrieť. Salma Hayek tu hrá poriadnu mrchu, až som bol prekvapený, ako jej tá rola sadla. Obdobie hospodárskej krízy v USA spravilo z ľudí hyeny, ktoré vyhľadávali ľahkú korisť, vďaka ktorej by mohli prežiť zo dňa na deň. Som schopný uveriť, že tento príbeh má reálnu predlohu, prečo nie, veď blázni nemajú na čele vypálený cejch, že sú nebezpeční a iste je ich aj dnes medzi nami viac než dosť. záverečná scéna s cestou k elektrickému kreslu bola úžasným pohľadom do rôznorodosti ľudskej psychiky. mimochodom, koho táto téma zaujíma, odporúčam Paměti prvního československého kata Leopolda Wohlschlagera Ve službách spravedlnosti za Rakouska i republiky.

Dlouhá cesta (2002)

mohol to byť srdcervúci romantický príbeh, pri ktorom by aj najtvrdší chlapi plakali ako dážď, no výsledok bol nemastný-neslaný. film vhodný pre vekovú kategóriu 10 až 15, ale aj divákom tejto kategórie bude isto prekážať, že 16-ročného stredoškoláka tu hrá 24-ročný Shane West. možno to bol zámer a mal som sa dovtípiť, že 8krát opakoval ročník (žartujem, proste bol len na tú rolu starý) v každom prípade sa z grázla zmenil vplyvom smrteľne chorej spolužiačky, navyše dcéry miestneho reverenda, na hotového svätca, splnil jej sen, zobral si ju za ženu a žili spolu šťastne až do smrti. sumár: poriadne odfláknutý film.

Válka Roseových (1989)

to čo v Honbe za diamantom začalo, to vo Vojne Ruží skončilo. v tejto morbídnej komédii bolo rovnako veľa nenávisti ako v skutočnej vojne ruží lancasterovcov a yorkovcov. kto vie, či šlo o skutočnú nenávisť, veď "co se škádlíva, rádo se mívá!" videl som to už asi 5krát a už sa teším, že si to pozriem znovu. zbožňujem tie zlomyseľné dialógy: hm, vynikajúca paštéta. hav, hav. jednoducho paráda, Douglas na hrad!

Zběsilý útěk (2006)

s filmom, počas ktorého si odskočím uvariť čaj, navečeriam sa, dolejem vodu do akvária a ešte aj polejem kvety, nie je niečo v poriadku. mám rád Karla Rodena, ale nemôžem povedať, že by ma tento thriller priklincoval k sedačke. síce sa tam strieľalo, nadávalo, naháňalo na autách, ale nevytvoril som si k žiadnej postave akýkoľvek vzťah, bolo mi jedno kto po kom strieľa, bol to fim akých sú tucty a nepotrvá dlho, kým zapadne prachom

Žena v Berlíně (2008)

no to je zlý sen! najprv nadradená árijská rasa vyhladí desiatky miliónov ľudí, potom bez hanby ani na sekundu neváhajú prijať filozófiu Karla Jaspersa o odmietaní kolektívnej viny a teraz natočia film o útrapách obyvateľov Berlína. čo bude zajtra? obvinia ľudí z transportov, že vo vagónoch pre dobytok cestovali do koncentrákov bez lístka a že majú nedoplatky za plyn, pretože cyklón-b odoberali na čierno??? scénar musel napísať sám Goebbels, inak si to neviem vysvetliť, je mi na zvracanie. zaujímavý príbeh rozprávaný z pohľadu ženy, ale absolútne nevhodná téma