Taras Bulba (2009)

láska, kvôli ktorej Andrij zradil vlastného otca, kozákov, vlasť a pravoslávnu vieru musela byť výnimočná, no v tomto filme som ju skoro nepostrehol. namiesto romantiky sa dej točí okolo vlastenectva Taras Buľbu a jeho druhého syna Ostepa. Gogoľova novela by sa určite dala sfilmovať aj lepšie! priemerný film, ktorý bolo síce zaujímavé vidieť, ale len raz

Nový svět (2005)

príbeh zakladteľa Jamestownu kapitána Smitha a jeho milovanej Pocahontas bol určite dobrodrzžný, no z tohto filmu sa to nedá poznať, je nudný, uspávajúci a zaujímavé fakty ako to, že primitívni indiáni naučili vyspelých angličanov osobnej hygiene, pravidelnému kúpaniu, fajčeniu tabaku, pečeniu moriakov... úplne opomína. história musela ustúpiť príbehu lásky, no ani ten neoplýva vášňou, napätím, jedným slovom nuda.

Mamma Mia! (2008)

nespomínam si na iný film, v ktorom bolo toľko žiarivých farieb ako v Mamma Mia! naprosto úžasné, cítil som sa ako v lete pri mori. pesničky Abby sú tiež fajn, takže celkovo vyznel tento muzikál ako príjemná oddychovka, pri ktorej sa dá zrelaxovať a úplne vypnúť myslenie, proste ľahký šalát zo stredomorskej kuchyne, ktorý na krátko zasýti a rozhodne nikomu po ňom nebude ťažko

Vlkodav z kmene Šedých psů (2006)

boršč zrovna nemusím, no na počudovanie v tomto prípade zmes korení vytvorila celkovo harmonickú chuť. dve hodiny nádhernej prírody, z ktorej cítiť svieži vzduch a vôňu ihličnatých stromov, skalisté hory, z ktorých sála chlad a napokon letmý závan staroslovanskej mytológie. boli tam síce drobné chybyčky, keďže slovania ešte nepoznali nohavice a Morena rozhodne nebola zhluk skál, ale prekrásna bohyňa, avšak tieto nedostatky vyvážili perfektné zábery na močiar, duniace kotle, k dokonalosti mi tam chýbal už len Perún a Radegast. je kopec príbehov z čias antického Ríma a Grécka a potom neskorého stredoveku, ale žiadne, ktoré by sa pokúsili zobraziť ranný stredovek. konečne aspoň jeden pokus. snáď to nebola prvá a posledná lastovička.

Igor (2008)

tisíckrát opakovaná lož sa stáva pravdou. platí to rovnako pre tento animák aj pre reálny svet. je až neuveriteľné koľko myšlienok sa vošlo do tohto príbehu: krajina Malária si nechá od zvyšku sveta platiť za to, že nepoužije svoje teroristické monštrá, za čo ľud Malárie zbožňuje svojho kráľa, veď takýmto spôsobom zabezpečuje ich krajine blahobyt, pritom však netušia, že kráľ všetkých klame, len aby si udržal moc. paralelne sa tu odvíja príbeh súperiacich vedcov, ktorí sa snažia získať priazeň ľudu Malárie, aby sa mohli šplhať vyššie a vyšie až k samotnému trónu, idúc pri tom aj cez mŕtvoly, neštítiac sa kradnúť nápady konkurentom a napokon sa tu odvíja príbeh Igora, jedného z mnohých, zhrbených, nemysliacich a hlavne recyklovateľných Igorov, ktorí sú vhodní len na to, aby slúžili vedcom. napriek odpornosti politiky ju Igor podal s humorom, svojím rebelstvom si získal moje sympatie, jeho vynálezy v podobe geniálneho mozgu s IQ idiota a nesmerteľného zajaca so samovražednými sklonmi oživovali vtipnými hláškami dej od začitku až do konca a záverečná scéna, v ktorej slepé siroty spievajú song I can see clearly now bola zlatým klincom programu, až sa hanbím ako ma taká morbídnosť pobavila. bola to príjemná rozprávka, ktorá ma utvrdila v tom, že žiadnym politikom sa nedá veriť, ani tým kresleným

Mrňousci (2006) (seriál)

je to už nejaký piatok, čo som vyrástol z večerníčkov a svet rozprávok sa mi poriadne vzdialil, ale tento francúzsky seriál nemá chybu a pobavil ma ako žiaden iný!!! zasadiť animovaných chrobákov do reálnej prírody, pridať k šumeniu vetra a spevu vtákov neskutočne srandovné zvuky motoriek, bombardérov a pretekárskych formúl, tak to by rozosmialo aj mŕtveho. nudné prírodopisné filmy, plné strohých faktov, nedokážu udržať detskú pozornosť, ale pri tejto forme, kedy lienka provokuje muchy a pri naháňačkách robia zlosť pavúkovi, deti od obrazovky neodlepíte, kým neskončí posledný 15.diel. lienka je super podvraťák a svojim humorom si získa sympatie detí aj ich rodičov!

Charlotte Gray (2001)

jeden z najnudnejších fimov, aký som kedy videl. ničím ma neobohatil, akurát ma obral o čas. ku konci bolo pár pekných záberov na rozkvitnuté provensálske korenie, no samotný film postrádal akékoľvek korenie. to, že za vojny okupovali Francúzsko nemci som vedel aj bez tohto filmu a bohužiaľ nič nové som sa ani nedozvedel. myslím, že češi sfilmovali na rovnakú tému stokrát lepšie príbehy.

Mary Bryantová (2005) (TV film)

veľmi slušný televízny film, úžasné exteriéry, príroda, pláže, perfektné kostýmy, ozajstná plachetnica a hlavne pútavý príbeh podobný Motýlkovi, tento je však podľa skutočnej udalosti. fakt sa mi to ľúbilo. Mary Bryantová je zlodej a musí byť potrestaná. nezáleží na tom, že ukradla len kúsok chleba, krádež je smrteľný hriech vždy! vďaka milosti jej veličenstva však Mary dostane šancu žiť, a to v trestaneckej kolónii v Austrálii, ktorú má založiť. cesta odsúdenca bola napínavá, cesta utečenca dobrodružná. možno, že osud Mary inšpiroval aj Sama Chalúpku pri písaní veršov ....a vôľ nebyť ako byť otrokom!

Faunův labyrint (2006)

brilantné. s nemým úžasom som sa prizeral akým spôsobom je možné vyjadriť ľudskú krutosť, krutosť, ktorá nemá hraníc a nezastaví ju ani koniec občianskej vojny, veď v lesoch sa stále ukrýva dosť faunov, ktorích treba vyhubiť ako škodnú zver. výstižnejší názov než labyrint tento film nemohol dostať. labyrint označuje bludisko, zmätok, presne tak ako realita španielskej občianskej vojny, boj komunistov a fašistov, bojujúcich proti sebe, ale za tú istú vec, za záchranu demokracie. komunisti vraždili s podporou ZSSR, frankisti vraždili s podporou Nemecka, pritom nikto netušil, že Stalin a Hitler uzatvorili tajný pakt o neútočení, ZSSR zblblo interbrigádistov z celej Európy, čechoslovákom nakukalo, že v Madride bojujú o Prahu, no v tom istom čase ZSSR cvičilo letectvo Luftwaffe, ktoré sa onedlho preslávilo bombardovaním Guerniky. oficiálne Nemecko aj ZSSR hlásalo politiku nezasahovania, Spoločnosť národov sa spokojila s tým, že Nemecko je demilitarizované a zatvorilo oči pred jednotkami Wehrmachtu, ktoré z Maroka taliani letecky prevážali do Španielska. a čo obyčajní španieli, opýtal sa niekto čo chcú oni? nie, neostalo im nič iné než aby sa skrývali v lesoch, tak ako Pan (Faun), ktorého matka odvrhla, pretože keď ho videla tak dostala panický strach, ušla a Panovi neostalo nič iné len sa schovať v lese a žiť tam v samote. tento film sa rozhodne oplatí vidieť!

Pohádky na dobrou noc (2008)

jednoducho roztomilé. morča so smiešne vypulenými očami, dážď zo žuvačiek, prvá nesmelá pusa... pre deti a ich fantazijný svet ako stvorené a k tomu šťastný koniec, no proste rozprávka ako vyšitá na dobrú noc