Výchozí bod (2014)

Ten mrazivý pocit, keď si uvedomíš, že to dievčatko bez domova z ulíc Naí Dillí je a zároveň nie je tvojou dávno stratenou láskou - preto 5 hviezd.

Transcendence (2014)

Nie práve najľahší film, ktorý ale podal presne to svedectvo, ktoré divákovi chcel odovzdať. Možno ho úplne nepochopíte, pretože je to viac knižný, než filmový spôsob podávania informácie, kedy všetko nemusí byť okato podané, aby konzument pochopil. Ale práve preto alebo možno aj preto sa mi páčil.

Zloba - Královna černé magie (2014)

Skvelá Angelina Jolie zatieňuje svojim hereckým výkonom všetkých ostatných hercov, snáď až s výnimkou Sharlto Copleyho. To je spásou a zároveň skazou tejto psychologicky ladenej rozprávky pre dospelých. Ak chcete zobrať do kina svoju 7 ročnú ratolesť, tak tá sa bude nudiť. Vy sa ale zabavíte. Veľmi by som chcel dať 4 hviezdičky za Angelinin výkon, ale zvyšok filmu mi to nedovoľuje. Tak za mňa aspoň takto virtuálne 3,5 hviezdy.

Drákula (2013) (seriál)

Spočiatku slabší rozbeh, no posledné aktuálne vysielané časti (5., 6. diel) riadne hýbu dejom a nutno podotknúť, že aj divákom. Meyers mi najskôr v úlohe Draculu vadil, ale nejak mi postupne prirástol k srdcu a dokonca mu fandím, aby získal mladučkú Mínu, ktorú hrá odo mňa o rok mladšia chutnučká Australčanka Jessica De Gouw. Snáď sa dočkáme aj druhej série, prípadne aspoň decentného zakončenia na záver prvej desať-dielnej série. Mimochodom Nonso Anozie a.k.a. Renfield je vynikajúcim doplnkom k Meyersovi. Klobúk dole a teším sa na Január.

Hunger Games: Vražedná pomsta (2013)

Temná atmosféra sa dala takmer krájať. Miestami to naozaj pripomínalo posledné z filmov o Harrym Potterovi - hudbou, kamerou, strihom - prosto celkovým dojmom. V porovnaní s prvým dielom je Skúška ohňom kvalitatívne o stupeň vyššie filmové dielo. Stálo za to si pozrieť ho v nočnej predpremiére. Kým v prvom diele bola hybateľkou deja Katniss, v pokračovaní sa z nej stáva bábka, ktorou sa snaží manipulovať hneď niekoľko mocných hráčov zo sveta Panemu. Sympatické je, že Jennifer dobre stvárnila Katnissin odpor k snahám o jej manipuláciu. A ani to jej schudnutie až tak nebilo do očí, takže celkovo pozitívny zážitok a už sa treba tešiť na finále. Hurá k poprave.

Špionáž (2013)

Dve hviezidkčky za sexi úsmev na tváry Amber Heard (Emma). Človek očakáva, že keď sa v jednom filme stretnú dve herecké legendy, ktorými Harrison Ford a Gary Oldman bezpochyby sú, tak sa bude diať niečo poriadne dramatické. Tu však len vidíme nagelovaného modela ako dramaticky pobieha po NY a nič sa pritom nedeje. Zápletka je silne nedomyslená a film je plný smiešnych okamihov. Jeden príklad za všetky - celá príprava pri prieniku do zabezpečeného trezoru s prototypom je ukradnutá lyžička s odtlačkom prstu fešnej Emmy. Dialógy sú ploché a fešákovi to hranie neveríte ani zamak. Čo už - škoda premárnenej šance spraviť z dobrej zápletky viac než len úsmevnú seriálovú trápnosť.

Útok na Bílý dům (2013)

Zrejme som pozeral nejakú čínsku verziu toho filmu, čo pozerali ostatní hodnotiaci. Ale toto bolo ako lacná seriálová verzia Smrtonosnej pasce a Seagalovej jazdy vlakom. Tak trápne a patetické "volačo" som už dlho nevidel. Postavy nesympatické a hrali to ako v dobrovoľníckom predstavení ochotníckeho divadla.

Elysium (2013)

Po geniálnom District 9 som s veľkými očakávaním hľadel k premiére Elysium. Nakoniec som bol sklamaný. Nechápte ma zle - ten film je dobrý. Ale asi to je jeho chyba - že je "len" dobrý. Čakal som 5 hviezdičkový nárez a dostal som len slušný priemer v rámci sci-fi žánru, ktorý neurazil, ale ani som si z neho necvrkol do nohavíc. Inak vynikajúci Matt Damon, ktorý patrí medzi mojich obľúbencov bol nevýrazný a nejak som mu to celé neveril. A ten prezident - toho vyhrabali z Iron Mana jednotky? Otras. Veľká škoda, no aspoň to človeka naučí nemať príliš veľké oči pri najbližšom očakávanom kinohite. Nemôžem dať s čistým svedomím viac ako 3/5. Bye.

Stážisti (2013)

Tým dvom to spolu proste ladí. Okrem toho príjemne prekvapil český dabing, ktorý mi ani v kine nevadil, hoci sme v prvom momente zostali zaskočení, keď sa ozval po česky rozprávač v úvodných titulkoch. Navyše ako ajťáka sa ma táto téma bytostne týka. A hoci ani ten Google nie je v skutočnosti takí ružový a úžasný ako sa nám ho tvorcovia snažia podať, stále je to snom nejedného z nás.

Světová válka Z (2013)

Kvalitné spracovanie knižnej predlohy s jedinou slabinou, ktorá je ale zrejme pozostatkom zo samotnej knižnej predlohy: Neuveriteľne rozmaznané decká, ktoré si uprostred úteku pred zombíkmi pýta obľúbenú deku, tak ho hodím cez okno ako zombie retardér a nejdem mu vysvetľovať kľudným hlasom, že teraz na to nemáme čas - cháp zastať a hľadať ju v kufri auta. Natoľko tolerantný rodič je neuveriteľný a v inak logickom príbehu je jeho správanie ako päsť na oko.