• Krátkometrážní

Ostrov hrdlořezů (1995)

Jako malý jsem měl tenhle film celkem rád. Společně s Ostrovem pokladů a korzárskými filmy s Kabirem Bedi mi naplňoval mé pirátské "guilty pleasure". 3*

Kick-Ass 2 (2013)

Sequel skvělého Kick-Ass měl dobře našlápnuto, ale změna režiséra se na něm bohužel negativně projevila. To, co dělalo první díl tak skvělý - originální humor, už zde téměř nenajdeme, maximálně jen ve formě odkazů na "jedničku", a to je škoda. Akce není špatná, ale je střídána možná až moc vážnými a moralizujícími vsuvkami, které do celku trochu nezapadají a film tak působí místy neupřímně. A ač bych nikdy neřekl, že to napíšu - skutečně tu chybí Nicolas Cage :D. No, vcelku se ještě pořád jedná o zábavnou podívanou, ale už v ničem výjimečnou. Lepší 3*

Machete zabíjí (2013)

Po výborném traileru jsem si druhého "Mačetu" zkrátka nemohl nechat ujít. A jaký tedy film je? No, oproti prvnímu dílu je ještě šílenější a ještě více over-the-top, a to nejen díky přítomnosti nových sci-fi prvků, kterými nás Rodriguez připravuje na další pokračování (ano, Machete Kills in Space není vtip :D). Nudit se tedy rozhodně nebudete. Kromě již tradičních sexy "pistolnic" a krvavého masakru jsme se tentokrát dočkali i několika vtipných a výstižních narážek na otřepaná filmová klišé a hlavně také perfektního camea "Carlose Estéveze" a Antonio Banderase. Škoda jen, že zábavné pasáže občas vystřídá nějaké to hluché místo. Celkově film nepůsobí tak uceleně, jako první díl, ale zato nabízí některé vskutku výborné scénky. Sečteno, podtrženo - budete se bavit asi stejně. A konkrétně já se opět bavil na 4*.

Potomci lidí (2006)

Není mi jasné, jak dlouho mi dokázal tenhle snímek unikat. Cuarón totiž stvořil něco nevídaného. Na originálním a neotřelém námětu P. D. Jamese postavil technicky dokonalý a do posledního detailu promyšlený film. Vizuální zpracování perfektně zachycuje post-apo atmosféru zachmuřené totalitní Británie a melancholická hudba Johna Tavenera tomu dodává ten správný nádech. Co ale stojí za zmínku asi nejvíc, je naprosto perfektní a v jistých směrech dokonce revoluční práce s kamerou. Ta zde totiž herce a celé scény jen jakoby "pozoruje", a dává tak vyniknout skvělým hereckým výkonům a obecně celkovou připravenost a promyšlenost jednotlivých aranžmá. Nechci tipovat, na kolikátý pokus se točily mnohdy až více, než 10 minutové záběry bez jediného střihu! Bohužel mě trochu zklamal konec, který podle mě nebyl tím vyvrcholením, jaké by si film zasloužil. Ale i tak se rozhodně jedná o velmi kvalitní počin, hodný k zamyšlení. Dávám lepší 4*.

Don Jon (2013)

Co jsem od Don Jona čekal, tak to jsem také dostal... a ve vrchováté míře. Tohle je totiž jeden z těch filmů, které by jednou chtěl natočit asi každý. Nemyslím tedy tematiku porna, ale obecně film, který vyjadřuje náš názor, naše pocity, film který se za sebe nestydí a nenechá se omezovat konvencemi a strachem z kritiky. Netroufám si odhadnout, do jaké míry by se v případě J. Gordon-Levitta dal film označit jako autobiografický, ovšem mnoho situací v něm, ač často schválně zveličených, bych si vklidu dokázal představit ve skutečném životě. Narážky na mladické manýry, pokrytectví, rodinné problémy, absurditu církve - to všechno tam je. A nejen to - nesmím logicky zapomenout na nádhernou Scarlett Johansson, která se tu předvedla, řekl bych, ve své nejlepší formě a natáčení si očividně užívala :D. A za zmínku stojí i perfektně výstižné parodie filmů na plakátech společně s roztomilým cameem Anne Hathaway a Channinga Tatuma (což je o to vtipnější, protože on měl původně Don Jona hrát). Jedinou hrubší výtku bych měl ke konci filmu, respektive konci - nekonci. Film totiž podle mě ani pořádně "nevyvrcholil". Ovšem jestli to má být pouze narážka, má u mě Levitt bodík k dobru. Sečteno podtrženo - já se bavil, takže 4*.

Mumínci (1990) (seriál)

Jako malému se mi to údajně moc líbilo, tak budiž :).

2 zbraně (2013)

Tarantinovský začátek, rychlá a zběsilá akce a závěr ve stylu Desperada. I tak by se dal stručně popsat film 2 Guns. Mark Wahlberg očividně zůstal ve formě (i náladě) z "Pain & Gain" a spolu s "gangstou" Denzelem Washingtonem nám v 109 minutách naservírují pěknou řádku hlášek a slušně provedených akčních scén. Když je řeč o akci - tak té je tu celkem dost, ovšem je rovnoměrně prokládaná odlehčujícími momenty, podobně jako u "White House Down", takže se člověk dobře baví. Je tu ovšem pár věcí, co bych filmu vytknul. Jednak je to trochu celé přitažené za vlasy a místy dost "over the top", což bych zas až tak nevadilo, ovšem závažnější je podle mě nevyužití potenciálu - a to ve dvou případech. Jednak (spoiler!) při vzájemném žjištění, kdo pro koho pracuje (Mr. a Mrs. Smith nečekejte) a pak při závěrečné "vybíjené", která sice začne velmi slibně, avšak samotné vyřízení účtů s hlavními záporáky proběhne až moc rychle a bez větším emocí. Celkově se ale jedná o slušnou bad-ass zábavu, takže za mě 4*.

Zmizení (2013)

"The Prisoners" jsou pro mě zatím asi největším filmovým překvapením roku, a to v tom dobré slova smyslu. Podle prvotních dojmů jsem očekával dobrý film, ale nakonec se mi dostalo mnohem více. Znáte takový ten pocit, když si film "prožijete"? Protože u tohoto snímku to snad ani jinak nejde. Hned ze začátku vás dostane jemně temná a depresivní atmosféra - Denis Villeneuve skvěle využil podzimního počasí v odlehlém městečku a díky nápaditým kamerovým záběrům a důrazné hudbě se mu dostalo skvělých nástrojů jak tuto atmosféru a napětí gradovat... A že toho využil naplno! To by samozřejmě nebylo možné bez scénáře, který je dle mého názoru opravdu hodně povedený. Prakticky až do konce si nejste ničím jistí a hlavně - film má i přes svůj mysteriózní kabátek hlavu a patu a na konci do sebe všechno krásně zapadá (nikoliv jako například u Podfukářů). Závěr filmu sice možná někoho naštve, ale k celkovému vyznění se určitým způsobem hodí a jsem si jistý, že si ho každý doplní tak, jak potřebuje. Za zmínku stojí i herecké výkony. Ústřední dvojice se skutečně předvedla a Jake Gyllenhaal opět dokazuje, že je skvělým hercem. Dokonce bych si troufl tvrdit, že v tomto případě zastínil i svého staršího kolegu Hugha Jackmana. Z kina jsem tedy odcházel velmi spokejný. Za mě 5*

Hra na hraně (2013)

Po přečtení prvních reakcí na čsfd jsem se trochu zhrozil. Trailer se mi moc líbil a tady koukám - "jen 56%?" Do kina jsem tedy šel s jistými obavami, které se ale naštěstí po několika minutách rozplynuly jako pára nad hrncem. Začátek je krátký, stručný a velmi rychle diváka "hodí do děje". Zbytek filmu je už o hlavní dvojici Timberlake - Affleck (+ sexy Gemma jako taková ozdůbka). I zde mě oba herci usvědčili v tom, že jim jde jejich řemeslo od ruky (a Justinovi nejspíš lépe, než zpěv). Předvést by se ale nemohli bez odpovídajícího scénáře, který sice není žádnou špičkou a má pár slabších míst, ale v celku působí kompletně a tak akorát "chytře" (žádný přehnaný mindfuck jako u "Now you see me"). Zbytek filmu už se potom táhne na zavedené vlně cool záběrů peněz, párty a "mafioso" intrik, což doplněno slušným soundtrackem působilo moc pěkně. Zaručeně nejlepší částí je ale poslední třetina. "In your face, Affleck. Užij si Batmana" :D. Za mě 4*

Muž taiči (2013)

Trailer k filmu mě dosti navnadil, zdejší komentáře na čsfd zase odradily. Výsledek ale leží někde uprostřed. Nízkorozpočtový režijní debut Keanu Reevese se může pochlubit pěknými bojovými scénami s dobrou choreografií, bohužel nebojové pasáže filmu jsou celkem slabé, herecké výkony moc nepřesvědčí a vlastně celý děj je míst až směšně prostý. Na druhou stranu jsem se hlavně těšil, že uvidím Nea opět v akci, a toho jsem se dočkal. Takže za bojové scény a Reevese dávám lepší 2*